Այդ ամենի մեջ Փաշինյանի պատասխանատվությունը հսկայական է․ Հ․Խուրշուդյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Նիկոլ Փաշինյանը հիմա դիմադրում է, որ ապաշրջափակվող ճանապարհների վրա ռուսների վերահսկողությունը չլինի, ինչպես նախատեսված է նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ։ Դա ողջունելի է, որովհետև մյուս բոլոր կետերը մեր դեմ են շրջանցված, գոնե այդ մի կետը մեր օգտին շրջանցվի»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց «Ազատ քաղաքացի» ՀԿ ղեկավար Հովսեփ Խուրշուդյանը։
Նրա կարծիքով՝ Ն․Փաշինյանը փորձում է շրջանցել հայտարարության 9-րդ կետը, որի համաձայն Ադրբեջանը Նախիջևանին կապող ճանապարհի վրա վերահսկողություն պետք է իրականացնեն ՌԴ ԱԴԾ սահմանապահ ծառայության մարմինները։
Անդրադառնալով կարծիքներին, թե Ն․Փաշինյանը 44 օրյա պատերազմի համար մեղադրում է բոլորին՝ բացի իրենից, ասում է․ «Ինձ համար ակնհայտ է, որ նրա պատասխանատվությունն հսկայական է, քանի որ ինքը երկրի ղեկավարն է։ Բայց նաև ակնհայտ է, որ անցած տարիների ապիկար կառավարումը դրա ամենակարևոր պատճառներից մեկն էր»։

Ответственность Пашиняна во всём этом огромна: О. Хуршудян (видео)
«Никол Пашинян сейчас сопротивляется тому, чтобы не было контроля русских над разблокированными дорогами, как это предусмотрено заявлением от 9 ноября.  Это приветствуется, потому что все остальные пункты обращены против нас, по крайней мере, хотя бы этот один пункт пусть обратится в нашу пользу»,- сказал в беседе с «А1+» руководитель НПО «Свободный гражданин» Овсеп Хуршудян.
По его мнению, Н. Пашинян пытается обойти 9-й пункт положения, согласно которому органы пограничной службы ФСБ РФ должны контролировать дорогу, соединяющую Азербайджан с Нахичеваном.
Касаясь мнений о том, что Н. Пашинян винит в 44-дневной войне всех, кроме себя, он говорит: «Для меня очевидно, что его ответственность огромна, потому что он – глава государства. Но очевидно и то, что бездарное управление прошлых лет – одна из важнейших причин этого».