Մենք պետք է պատրաստ լինենք, որ Թուրքիան Հայաստանի նկատմամբ դիրքորոշումը կկոշտացնի․ Սաֆրաստյան
Աջակցիր «Ա1+»-ինԹուրքիայում տեղի ունեցած նախագահական ընտրությունների առաջին փուլի արդյունքներից ակնհայտ էր, որ երկրորդ փուլում Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն ավելի շատ քվե կստանա և կշարունակի պաշտոնավարել։ «Ա1+»-ի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց թուրքագետ Ռուբեն Սաֆրաստյանը։
Նրա խոսքով՝ Էրդողանի հաղթանակը սպասելի էր, որովհետև Քըլըչդարօղլուին այդպես էլ չհաջողվեց իր շուրջը համախմբել ընտրողների մեծամասնությանը, նա չկարողացավ առաջարկել որևէ այլընտրանքային ճանապարհ Թուրքիայի զարգացման համար, որն սկզբունքորեն կտարբերվեր Էրդողանի վարած քաղաքականությունից։
«Ընդդիմությունը թույլ էր ու պառակտված, և նույնիսկ այն բարենպաստ պայմանները, որոնք առկա էին Թուրքիայում իշխանափոխության հասնելու համար, Քըլըչդարօղլուն և նրա թիմը չկարողացան օգտագործել։ Ընդդիմությունը չուներ այնպիսի առաջնորդ, որը կարող էր Էրդողանի հետ մրցակցել և Էրդողանի նման ազդել մարդկանց վրա»,- ասաց նա։
Թուրքագետի դիտարկմամբ՝ Էրդողանը որպես քաղաքական գործիչ շատ ավելի փորձառու է, խարիզմատիկ է, նրա ձեռքում են կենտրոնացած կառավարական լծակները, ինչը Թուրքիայի նախագահը լայնորեն օգտագործեց նախընտրական պայքարի շրջանում։
«Բացի այդ՝ Թուրքիայում կա մի ընտրազանգված, որը կուրորեն հետևում է Էրդողանին՝ հաշվի առնելով նրա իսլամամետ, պանթյուրքիստական քաղաքականությունը․ դա հասարակության ծայրահեղական, ազգայնական իսլամիստական հատվածն է, որը կա Թուրքիայում ու բավականին մեծ թիվ է կազմում, մոտ 20-30 տոկոս»,- նշեց թուրքագետը։
Սաֆրաստյանի կարծիքով՝ թեև Քըլըչդարօղլուն հայտարարեց, որ մայիսի 28-ին տեղի ունեցած նախագահական ընտրություններն ամենաանարդարն էին Թուրքիայի պատմության մեջ, սակայն հետընտրական լուրջ զարգացումեր չեն լինի, ընդդիմադիր թեկնածուն պաշտոնապես չի բողոքարկի ընտրության արդյունքները, որովհետև չի կարող անհրաժեշտ քանակությամբ հավաստի տվյալներ հավաքագրել բողոքարկումը հիմնավորելու համար։
Սաֆրաստյանը մտավախություն ունի, որ Էրդողանի վերընտրվելով՝ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործում էական փոփոխություններ չեն լինի։ Ավելին, հաշվի առնելով Երևանում Նեմեսիսի հուշակոթողի բացման շուրջ Թուրքիայի բարձրաստիճան պաշտոնյաների շրջանում բարձրացված աղմուկը՝ կարելի է ենթադրել, որ այսուհետ հարևան Թուրքիան, որի հետ ՀՀ իշխանություններն այդքան շատ են ուզում բարեկամություն անել, էլ ավելի կկոշտացնի Հայաստանի նկատմամբ իր դիրքորոշումը։
«Մենք պետք է գիտակցենք, որ այս պահին Թուրքիայի համար հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը առաջնային խնդիր չէ, միշտ էլ այդպես եղել է։ Մենք պետք է առաջին հերթին մեր դիրքերը, մեր ազգային շահը ոչ մի առումով չզիջենք, մենք պետք է մեր ինքնության հետ կապված ոչ մի կոմպրոմիսի չգնանք, պետք է շատ լավ հասկանանք Թուրքիայի շահերը, պետք է պատրաստ լինենք, որ Թուրքիան իր դիրքորոշումը կոշտացնելու է և քայլեր ձեռնարկի մեր պատմական հիշողության վրա ներազդելու համար։ Ես համոզված եմ, որ այդպես էլ կլինի։ Մենք պետք է հասանանք՝ ում հետ գործ ունենք»,- հավելեց Սաֆրաստյանը։
Իսկ թե ինչո՞վ էր պայմանավորված նման իրավիճակում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ Էրդողանին վերընտրվելու կապակցությամբ շնորհավորելու շտապողականությունը, թուրքագետը դժվարանում է բացատրել, ասում է՝ Հայաստանի վարչապետը կարող էր շնորհավորել Էրդողանին, բայց այդքան շտապել պետք չէր։
Հիշեցնենք, որ երեկ Թուրքիայում տեղի ունեցած նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլի վերջնական արդյունքները դեռևս չեն ամփոփվել, սակայն Թուրքիայի ԿԸՀ-ն հայտարարել է Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հաղթանակի մասին՝ ձայների ավելի քան 52% արդյունքով։

Мы должны быть готовы к тому, что Турция ужесточит свою позицию в отношении Армении: Сафрастян
По результатам первого тура прошедших в Турции президентских выборов очевидно, что во втором туре Реджеп Тайип Эрдоган наберет больше голосов и продолжит занимать свой пост.  Такое мнение в беседе с «А1+» высказал тюрколог Рубен Сафрастян.
По его словам, победа Эрдогана была ожидаемой, потому что Кылычдароглу не удалось сплотить вокруг себя большинство избирателей, он не смог предложить какой-либо альтернативный путь развития Турции, принципиально отличающийся от политики Эрдогана.
«Оппозиция была слабой и раздробленной, а Кылычдароглу и его команда не могли использовать даже те благоприятные условия, которые существовали для смены власти в Турции. У оппозиции не было лидера, который мог бы конкурировать с Эрдоганом и влиять на людей, как Эрдоган»,- сказал он.
По наблюдению тюрколога, Эрдоган как политик гораздо более опытный, харизматичный, в его руках находятся централизованные рычаги управления, которыми активно пользовался президент Турции в ходе предвыборной кампании.
«Кроме того, в Турции есть электорат, который слепо следует за Эрдоганом, учитывая его происламскую, пантюркистскую политику: это экстремистская, националистически-исламистская часть общества, которая существует в Турции и довольно многочисленна, около 20-30 процентов»,- отметил тюрколог.
По словам Сафрастяна, хотя Кылычдароглу объявил, что президентские выборы 28 мая были самыми несправедливыми в истории Турции, серьезных поствыборных событий не произойдет, кандидат от оппозиции официально не обжалует результаты выборов, поскольку не может собрать необходимые количество достоверных данных для обоснования апелляции.
Сафрастян опасается, что с переизбранием Эрдогана существенных изменений в нормализации армяно-турецких отношений не произойдёт. Более того, принимая во внимание шумиху среди высокопоставленных лиц Турции по поводу открытия памятника «Немезис» в Ереване, можно предположить, что отныне соседняя Турция, с которой армянские власти хотят дружить, будет даже ужесточать свои позицию по отношению к Армении.
«Мы должны понимать, что в данный момент урегулирование армяно-турецких отношений не является первостепенной задачей для Турции, так было всегда. Мы должны в первую очередь ни в коем плане не уступать наших позиций, наш национальный интерес, мы должны не идти ни на какой компромисс  с нашей идентичностью, нужно очень хорошо понимать интересы  Турции, мы должны быть готовы, что Турция ужесточит свою позицию и предпримет шаги для воздействия на нашу историческую память. Я уверен, что так и будет. Мы должны понимать, с кем имеем дело», - добавил Сафрастян.
А чем обусловлена в подобной ситуации поспешность премьер-министра РА Никола Пашинян с поздравлением Эрдогана с переизбранием, тюрколог затрудняется объяснить, говорит: премьер-министр Армении мог поздравить Эрдогана, но так спешить не следовало.
Напомним, что окончательные итоги второго тура президентских выборов, состоявшихся вчера в Турции, еще не подведены, но ЦИК Турции объявил о победе Реджепа Тайипа Эрдогана, набравшего более 52% голосов.