Վահագն Խաչատուրյանը հրաժեշտի հանդիպում է ունեցել Սլովենիայի դեսպանի հետ (տեսանյութ)
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը դիվանագիտական առաքելությունն ավարտելու կապակցությամբ ընդունել է Սլովենիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Տոմաժ Մենցինին:
Հանրապետության նախագահը ողջունելով հյուրին, մասնավորապես, նշել է. «Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել հայ-սլովենական հարաբերութունների զարգացման գործում Ձեր կատարած ներդրման համար: Մեր երկրները բարեկամական հարաբերություններ ունեն, որոնք հիմնված են փոխշահավետ համագործակցության և մեր ընդհանուր արժեքներին նվիրված լինելու վրա: Մենք գալիք տարի նշելու ենք մեր դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը:
Համոզված եմ՝ կամփոփենք այն ամենն, ինչ արել ենք համատեղ և, իհարկե, միշտ պետք է առաջ նայել, զարգացնել հարաբերությունները, գտնել համագործակցության նոր բնագավառներ, նոր ոլորտներ»:
Դեսպան Մենցինը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և շեշտել, որ իր դիվանագիտական ծառայությունը միտված է եղել երկու երկրների միջև բազմոլորտ փոխգործակցության խթանմանը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի և Սլովենիայի միջև բազմաշերտ համագործակցության վերաբերյալ հարցեր: Երկուստեք ընդգծվել է մասնավորապես բարձր տեխնոլոգիաների, տնտեսական և այլ ոլորտներում փոխգործակցային ներուժի առկայությունը, ինչպես նաև կարևորվել է միջազգային տարբեր հարթակներում Հայաստանի և Սլովենիայի սերտ համագործակցությունը:

Ваагн Хачатурян провёл прощальную встречу с послом Словении (видео)
Поддержи А1+!Президент Республики Армения Ваагн Хачатурян принял чрезвычайного и полномочного посла Республики Словения Томаза Менцина в связи с завершением его дипломатической миссии в РА.
Ваагн Хачатурян, приветствуя гостя, в частности, сказал:
«Хочу поблагодарить Вас за вклад, внесенный в дело развития армяно-словенских отношений. Наши страны связывают дружеские отношения, основанные на взаимовыгодном сотрудничестве и приверженности общим ценностям. В следующем году мы будем отмечать 30-летие установления наших дипломатических отношений.
Я уверен, что мы подведем итог всему тому, что мы сделали вместе, и, конечно же, мы всегда должны смотреть вперед, развивать отношения, находить новые сферы сотрудничества, новые поля».
Посол Менцин поблагодарил за прием и подчеркнул, что его дипломатическая деятельность была направлена на содействие многоотраслевому сотрудничеству между двумя странами.
На встрече были обсуждены вопросы, связанные с многоуровневым сотрудничеством между Арменией и Словенией. Обе стороны подчеркнули наличие потенциала сотрудничества в сферах высоких технологий, экономики и в других, а также тесное сотрудничество Армении и Словении на различных международных площадках.