ՊԵԿ ը կանխել է տարածաշրջանում աննախադեպ քանակի «ֆենտանիլ» տեսակի թմրամիջոցի մաքսանենգության դեպք (տեսանյութ)
ՀՀ ՊԵԿ մաքսանենգության դեմ պայքարի վարչությունը կանխել է տարածաշրջանում աննախադեպ քանակի «ֆենտանիլ» տեսակի թմրամիջոցի մաքսանենգության դեպք:
Օրերս ՊԵԿ մաքսանենգության դեմ պայքարի վարչության օպերատիվ հետախուզության բաժնում տեղեկություններ էին ստացվել, որ Երևանում բնակվող ԱՄՆ-ի քաղաքացու անվամբ հնարավոր է Հայաստան ներմուծվի թմրամիջոցի պարունակությամբ առաքանի:
Տեղեկությունների իսկությունը ստուգելու, ինչպես նաև հնարավոր մաքսանենգության դեպքը կանխելու և բացահայտելու նպատակով` ՀՀ ՊԵԿ մաքսանենգության դեմ պայքարի վարչության օպերատիվ հետախուզության բաժնի աշխատակիցների ձեռնարկած անհետաձգելի օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է նշված քաղաքացու ինքնությունը, իսկ վերջինիս անվամբ ներմուծվելիք առաքանիներն անմիջապես վերցվել են հսկողության:
Օրեր անց Մաքսանենգության դեմ պայքարի վարչության օպերատիվ հետախուզության և Զվարթնոց բաժնի աշխատակիցներն ԱՄՆ քաղաքացի Ա.Ք-ի անվամբ ՀՀ ներմուծված առաքանու մաքսային զննման արդյունքում հայտնաբերել են 10,8 գրամ ընդհանուր քաշով «հերոին» տեսակի թմրամիջոց, որը թաքցված է եղել առաքանու իրերի մեջ: Ձեռնարկված «Վերահսկելի մատակարարում և գնում» օպերատիվ-հետախուզական միջոցառման արդյունքում՝ հիշյալ առաքանին ստանալիս, ԱՄՆ քաղաքացին ձերբակալվել է:
ՊԵԿ մաքսանենգության դեմ պայքարի վարչության աշխատակիցները չեն սահմանափակվել և շարունակել են ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներն ու վերլուծական աշխանաքը` ԱՄՆ քաղաքացու հետ փոխկապակցված անձանց պարզելու և բացահայտելու նպատակով: Արդյունքում տեսադաշտում է հայտնվել մի նոր քաղաքացի` Է.Մ-ն:
Անցկացվող օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների ընթացքում տեղեկություններ են ձեռք բերվել առ այն, որ տվյալ քաղաքացու անվամբ Հայաստան է ներմուծվելու առաքանի, որը հնարավոր է պարունակի թմրամիջոցներ:
ՊԵԿ մաքսանենգության դեմ պայքարի վարչության և ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից մաքսային զննման է ենթարկվել ՀՀ քաղաքացու անվամբ ներմուծված առաքանին, որում առկա
քաղցրավենիքի փաթեթի միջից հայտնաբերվել Է «ֆենտանիլ» տեսակի թմրամիջոցի 80 հաբ: Դրանք միախառնված և թաքցված են եղել նույն ապրանքանիշի քաղցրավենիքի հետ: Համատեղ իրականացված «Վերահսկելի մատակարարում և գնում» օպերատիվ-հետախուզական միջոցառման արդյունքում՝ հիշյալ առաքանին ստանալիս, ՀՀ քաղաքացին ձերբակալվել և տեղափոխվել է բնակության վայր` իր մասնակցությամբ բնակարանի խուզարկություն իրականացնելու նպատակով: Վերջինիս բնակության վայրից հայտնաբերվել է նաև 2 հատ «Մակարով» տեսակի հրազեն` լիցքավորված մարտական փամփուշտներով, բազմաթիվ օգտագործված ներարկիչներ` թմրամիջոցների հետքերով: Հայտնաբերվել են նաև բազմաթիվ այլ տարաներ` կրկին թմրամիջոցների հետքերով:
Բացահայտված «ֆենտանիլ» տեսակի թմրամիջոցի օգտագործումը չափազանց վտանգավոր է, քանի որ դրա գերդոզավորումից հանգեցնող մահվան դեպքերի ցուցանիշը, մյուս թմրամիջոցների հետ համեմատած՝ ամենաբարձրն է։ Համաձայն ԱՄՆ արդարադատության թմրամիջոցների դեմ պայքարի գործակալության (DEA) պաշտոնական հրապարակումների՝ «ֆենտանիլ» տեսակի թմրամիջոցի 10 հաբից 6-ը պարունակում է մահացու չափաբաժին, իսկ համաձայն վիճակագրական տվյալների` Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում 2022 թվականի ընթացքում «ֆենտանիլ» տեսակի թմրամիջոցից մահացել է շուրջ 72 հազար քաղաքացի և այս ցուցանիշը տարեցտարի ավելանում է: Ֆենտանիլի ազդեցության էֆեկտը 50 անգամ ավելի ուժեղ է քան հերոինի և 100 անգամ ավելի ուժեղ` քան մորֆինի ազդեցությունը:
ՊԵԿ-ը հորդորում է քաղաքացիներին զերծ մնալ անօրինական ճանապարհով թմրամիջոցների տեղափոխումից և օգտագործումից:
Ծանուցում. հանցագործության համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ Հայաստանի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով՝ դատարանի՝ օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

КГД предотвратил беспрецедентный объем контрабанды наркотиков «фентанил» в регионе (видео)
Отдел по борьбе с контрабандой КГД РА предотвратил беспрецедентный объем контрабанды наркотиков «фентанил» в регионе. Об этом сообщила КГД.
«На днях в оперативно-разведывательный отдел управления КГД по борьбе с контрабандой поступила информация о возможности ввоза в Армению партии наркотиков через гражданина США, проживающего в Ереване.
В целях проверки достоверности информации, а также предотвращения и выявления случая возможной контрабанды, в результате неотложных оперативно-розыскных мероприятий, предпринятых сотрудниками оперативно-разведывательного отдела управления по борьбе с контрабандой КГД личность указанного гражданина была установлена, а ввозимые на его имя грузы были немедленно взяты под контроль.
Спустя несколько дней в результате таможенного досмотра груза, ввезенного в Армению на имя гражданина США А.К., оперативниками отдела оперативной разведки и борьбы с контрабандой Управления по борьбе с контрабандой было обнаружено 10,8 грамма героина, который был спрятан в вещах груза. В результате оперативно-розыскного мероприятия «Контролируемые поставки и закупки» гражданин США задержан при приеме указанного груза.
Сотрудники отдела по борьбе с контрабандой КГД не ограничились и продолжили оперативно-розыскные мероприятия и аналитическую работу, проводимую с целью выявления и установления лиц, связанных с гражданином США. В результате в поле зрения появился новый гражданин - Е.М.
В ходе оперативно-розыскных мероприятий получена информация о том, что на имя данного гражданина в Армению будет ввезена партия груза, в которой могут находиться наркотики.
Отдел КГД по борьбе с контрабандой и сотрудники СНБ подвергли таможенному досмотру груз, ввезенный на имя гражданина РА, в котором среди конфетной упаковки были обнаружены 80 таблеток наркотика "фентанил". Они были смешаны и спрятаны с одной и той же маркой конфет. В результате совместно проведенного оперативно-розыскного мероприятия «Контролируемые поставки и закупки», при приеме вышеуказанного груза, гражданин РА был задержан и доставлен по месту жительства с целью проведения обыска квартиры с его участием. По месту жительства последнего были обнаружены 2 пистолета «Макаров», заряженных боевыми патронами, много использованных шприцев со следами наркотиков. Также было обнаружено много других контейнеров, опять же со следами наркотиков.
Применение обнаруженного препарата типа «фентанил» крайне опасно, так как уровень смертности в результате его передозировки является самым высоким по сравнению с другими наркотиками. Согласно официальным публикациям Агентства по борьбе с наркотиками США (DEA), 6 из 10 таблеток фентанила содержат смертельную дозу, а по статистическим данным, в Соединенных Штатах Америки в 2022 году от фентанила умерло около 72 тысяч граждан. Эффекты фентанила в 50 раз сильнее, чем у героина, и в 100 раз сильнее, чем у морфина.
КГД призывает граждан воздержаться от незаконной перевозки и употребления наркотиков.
Уведомление: лицо, обвиняемое в совершении преступления, считается невиновным до тех пор, пока его вина не будет доказана в порядке, установленном Уголовно-процессуальным кодексом Республики Армения, вступившим в законную силу приговором суда.