Եթե ԱՄՆ-ը այսպես հետաքրքրությամբ է ներգրավվել գործընթացում, բեկում կարող է մտցնել․ Ա․Բաբաջանյան (տեսանյութ)
«ԱՄՆ-ը ցանկանում է երկու երկրների միջև վստահության այնպիսի մթնոլորտ ստեղծել, որ հնարավորություն տա բանակցությունները հասցնել խաղաղություն պայմանագիր կնքելու մակարդակի։ Այսօր չկա այդ վստահությունը։ Ճանապարհային քարտեզ ենթադրող փաստաթուղթը, կարող է նման վստահություն ստեղծել»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց «Հանուն հանրապետության» կուսակցության նախագահ Արման Բաբաջանյանը՝ անդրադառնալով ԱՄՆ-ում Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների միջև ընթացող բանակցություններին։
Ա․Բաբաջանյանի կարծիքով այն հանգամանքը, որ ԱՄՆ-ը այսպիսի հետաքրքրությամբ է ներգրավվել հակամարտության կարգավորման գործընթացին, և այն գործիքներն ու մեխանիզմները, որոնք ներդրվել են այս բանակցությունները կարգավորելու համար, խոսում է այն մասին, որ բեկում կարող է լինել։
Անդրադառնալով Արցախում ռուս խաղաղապահների առաքելությանը՝ Ա․Բաբաջանյանն ասում է, թե նրանք այնտեղ ոչ թե խաղաղապահությամբ, այլ բեռնափոխադրմամբ կամ մարդկանց փոխադրելով են զբաղված։ «Ի դեպ՝ լավ էլ փող են աշխատում դրա դիմաց։ Մարդկանց են տեղափոխում Հայաստանից Արցախ, մարդկանց են Արցախից Հայաստան տեղափոխում փողի դիմաց»,- հավելում է նա։
Ա․Բաբաջանյանը, դատելով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ Մադրիդյան սկզբունքների մասին վերջին հայտարարություններից, տպավորություն է ստացել, որ Հայաստանը կենտրոնանում է բացառապես իր 29 հազար 800 քմ տարածքի և արցախցիների անվտանգության ու իրավունքների վրա։
Նա նաև տեղեկություն ունի, որ ՌԴ-ն օգտագործելով Իրանի վրա ունեցած լծակները՝ թույլ չի տալիս, որ Հայաստանն այդ երկրի ցամաքային ճանապարհներով զենք ներկրի։ Այնուամենայնիվ՝ Հայաստանը Հնդկաստանից արդեն մի քանի խմբաքանակ զինտեխնիկա տեղափոխել է։

Если США с такими интересом вовлеклись в процесс, могут внести перелом: А. Бабаджанян (видео)
«США хотят создать такую атмосферу доверия между двумя странами, которая даст возможность довести переговоры до уровня заключения мирного договора. Сегодня нет этого доверия. Документ, предполагающий дорожную карту, может создать подобное доверие», - сказал в беседе с «А1+» председатель партии «Во имя республики» Арман Бабаджанян, коснувшись проходящих в США переговоров между министрами иностранных дел Армении и Азербайджана.
По мнению А. Бабаджаняна, то обстоятельство, что США с таким интересом вовлеклись в процесс урегулирования конфликта, и инструменты и механизмы, которые были внедрены для урегулирования этих переговоров, говорит о том, что может быть перелом.
Коснувшись миссии российских миротворцев в Арцахе, А. Бабаджанян говорит, что они там заняли не миротворчеством, а грузоперевозками или перевозкой людей. «Кстати, они этим зарабатывают хорошие деньги. Перевозят людей из Армении в Арцах, из Арцаха – в Армению за деньги», - добавляет он.
А. Бабаджанян, судя по последним заявлениям премьер-министра Никола Пашиняна о Мадридских принципах, получил представление, что Армения сосредотачивается исключительно на своей территории в 29 тысяч 800 кв. м и на безопасности и правах арцахцев.
У него также есть информация, что РФ, используя свои рычаги на Иран, не разрешает, чтобы Армения ввозила оружие по сухопутным дорогам этой страны. Тем не менее, Армения уже перевезла несколько партий военной техники из Индии.