Թ․ Թովմասյանը Եվրոպական արտաքին գործողությունների ծառայության բաժնի ղեկավարին է ներկայացրել ՀՀ և Արցախի անվտանգային խնդիրները
Աջակցիր «Ա1+»-ինԲրյուսել կատարած այցի շրջանակներում ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի աշխատակազմով հանդիպեցի Եվրոպական արտաքին գործողությունների ծառայության բաժնի ղեկավար Դորոտա Դլուչի-Սուլիգայի և նրա աշխատակազմի հետ։ Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանը։
«Խոսեցի Հայաստանի և Արցախի անվտանգային խնդիրների, Ադրբեջանի կողմից միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպտագույն խախտումների, սահմանամերձ համայնքների բնակիչների անվտանգային մարտահրավերների մասին։
Պատմեցի, որ Սոթքի հանքավայրի 800 աշխատակիցներ զրկված են աշխատանքի գնալու հնարավորությունից, քանի որ 1 շաբաթից ավել ազերիները կրակում են ու թույլ չեն տալիս մարդկանց գնալ իրենց աշխատանքին:
Նշեցի, որ չնայած միջազգային հանրության բոլոր ջանքերին և ԵՄ դիտորդական առաքելությանը՝ հասնել խաղաղության Կովկասյան տարածաշրջանում՝ Ադրբեջանը շարունակում է ՀՀ ինքնիշխան տարածքների օկուպացիան, գրեթե ամեն օր կրակում է հայկական դիրքերի, ՀՀ սահմանամերձ բնակավայրերի ուղղությամբ, իրականացնում դիվերսիոն գործողություններ, որոնց հետևանքով, ցավոք, ունենք զոհեր և վիրավորներ։
Խոսեցի Ադրբեջանի կողմից Արցախի լիակատար շրջափակման հետևանքով արդեն 4 ամիս ծանրագույն պայմաններում հայտնված 120000 Արցախի մեր հայրենակիցների խնդիրներից, ովքեր զրկված են կյանքի, ազատ տեղաշարժի, իրենց առողջության, կրթության իրավունքներից, որոնք երաշխավորված են միջազգային մի շարք կոնվենցիաներով և փաստաթղթերով։
Ընդգծեցի, որ արցախահայության ինքնորոշման իրավունքի միջազգային ճանաչումն այս իրավիճակում դարձել է հրատապ անհրաժեշտություն, որը հնարավորություն կտա փրկել շրջափակման մեջ հայտնված 120000 մարդու կյանք։
Շնորհակալություն հայտնելով իմ նամակներին արձագանքելու համար՝ նշեցի, որ մեր այցն անհրաժեշտ խթան էր համագործակցության ընդլայնման առումով։
Տիկին Դորոտա Դլուչի-Սուլիգան իր հերթին հայտնեց իր պատրաստակամությունը շարունակական համագործակցության, և նշեց, որ Եվրոպական խորհրդարանը Հայաստանի հետ ունի կարևոր օրակարգ», - գրել է նա:

Т. Товмасян представила руководителю отдела Европейской службы внешних связей проблемы безопасности РА и Арцаха
Поддержи А1+!В рамках визита в Брюссель председатель Постоянной комиссии НС Армении по защите прав человека и связям с общественностью Тагуи Товмасян и члены комиссии встретились с руководителем отдела Европейской службы внешних связей Доротой Длоучи-Сулига и её командой.
«Я подняла вопросы по безопасности Армении и Арцаха, а также жителей приграничных общин, грубейшие нарушения норм Международного гуманитарного права со стороны Азербайджана.
Рассказала о том, что 800 сотрудников Соткского месторождения лишены возможности добираться на работу, поскольку уже больше недели продолжаются обстрелы со стороны Азербайджана, что не позволяет людям попасть на место работы.
Отметила, что, несмотря на все усилия международного сообщества и наблюдательной миссии ЕС по достижению мира в кавказском регионе, Азербайджан продолжает оккупацию суверенных территорий Армении, почти каждый день обстреливает армянские позиции в направлении приграничных населенных пунктов Армении, осуществляет диверсионные действия, в результате которых, к сожалению, есть погибшие и раненые.
Обсудила проблемы 120 000 наших соотечественников Арцаха, которые уже 4 месяца находятся в тяжелейших условиях полной блокады Азербайджаном, лишенные возможности прав на жизнь, на свободное передвижение, здоровье, образование, гарантированные рядом международных конвенций и договоров.
Подчеркнула, что международное признание права армян Арцаха на самоопределение в этой ситуации стало насущной необходимостью, которая позволит спасти жизни 120 000 человек, оказавшихся в блокаде.
Поблагодарив за отклик на мои письма, я отметила, что наш визит был необходимым стимулом в плане расширения сотрудничества.
Госпожа Дорота Длоучи-Сулига, в свою очередь, выразила готовность к продолжительному сотрудничеству и отметила, что у Европейского парламента с Арменией есть важная повестка», - отметила Товмясян.