ԵՄ-ն կոչ է անում Ադրբեջանին դուրս գալ ՀՀ օկուպացված տարածքից, վերադառնալ մինչև սեպտեմբերի 12-ի սահմանները. Նիդերլանդների ԱԳ նախարար
Աջակցիր «Ա1+»-ինՆիդերլանդների արտաքին գործերի նախարար Վոպկե Հուքստրան շեշտել է Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի տարածքի օկուպացիայի փաստն՝ ընդգծելով, որ ԵՄ կոչ է անում Ադրբեջանին վերադառնալ մինչև 2022 թվականի սեպտեմբերի 12-ի սահմանները։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ինչպես տեղեկացնում է Նիդերլանդների հայկական կազմակերպությունների ֆեդերացիան՝ նախարարն այս մասին ասել է՝ ի պատասխան խորհրդարանական մի քանի խմբակցությունների՝ Դավոսում Նիդերլանդների և Ադրբեջանի ղեկավարների հանդիպման վերաբերյալ հարցերին:
Վոպկե Հուքստրան տեղեկացրել է, որ Դավոսում հունվարին վարչապետ Ռյուտեի և նախագահ Ալիևի միջև կայացած հանդիպումը նախաձեռնվել է նիդերլանդական կողմից՝ Լաչինի միջանցքի շրջափակման հետևանքով մտահոգությունները փոխանցելու նպատակով, որի ընթացքում Նիդերլանդների վարչապետն ընգծել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքացիական բնակչությունը չպետք է քաղաքական իրավիճակի զոհ դառնա և կարևորել է Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակումը՝ ի կատարումն 2020 թ. եռակողմ համաձայնության։
ԱԳ նախարարը տեղեկացրել է, որ Նիդերլանդները ԵՄ և ԵԽ շրջանակներում ևս ակտիվորեն աշխատում են Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակման նպատակով՝ նշելով, նաև որ Ադրբեջանը վատ է կատարում ՄԻԵԴ վճիռները։
Խորհրդարանականների հարցերին պատասխաններում Նիդերլանդների ԱԳ նախարարը հաստատել է, որ Ադրբեջանը Ռուսաստանից գազ է ներկրում Եվրամիության հանդեպ իր պարտավորությունների կատարումը ապահովելու համար և ընդգծել, որ այդ հարցը բարձրացվելու է Եվրահանձնաժողովի կողմից։
Նախարար Վոպկե Հուքստրան վերահաստատել է Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի տարածքի օկուպացիան՝ ընդգծելով, որ ԵՄ կոչ է անում Ադրբեջանին վերադառնալ մինչև 12.09.2022թ. սահմանները։
Պատասխաններում նախարարն անդրադարձել է նաև Ադրբեջանում ապօրինի պահվող հայ ռազմագերիների խնդրին՝ հավաստիացնելով, որ վերջիններիս հայրենադարձման անհրաժեշտությունը մշտապես բարձրացվում է Ադրբեջանի պաշտոնյաների հետ բանակցություններում։

ЕС призывает Азербайджан покинуть оккупированные территории Армении: глава МИД Нидерландов
Министр иностранных дел Нидерландов Вопке Хукстра подчеркнул факт оккупации Азербайджаном территории Армении, отметив, что ЕС призывает Азербайджан вернуться к границам до 12 сентября 2022 года.
Как сообщили Арменпресс в Федерации армянских организаций Нидерландов, министр сказал об этом в ответ на вопросы нескольких парламентских фракций о встрече лидеров Нидерландов и Азербайджана в Давосе.
Вопке Хукстра сообщил, что встреча, состоявшаяся в Давосе в январе между премьер-министром Рютте и президентом Алиевым, была инициирована нидерландской стороной с целью передачи озабоченностей по поводу блокады Лачинского коридора, и в ходе этой встречи премьер-министр Нидерландов подчеркнул, что гражданское население Нагорного Карабаха не должно становиться жертвой политической ситуации, а также подчеркнул важность разблокирования Лачинского коридора во исполнение Трехстороннего заявления от 2020 года.
Глава МИД сообщил, что Нидерланды в рамках ЕС и СЕ также активно работают с целью разблокирования Лачинского коридора. Он также отметил, что Азербайджан плохо выполняет решения ЕСПЧ.
В ответах на вопросы парламентариев министр иностранных дел Нидерландов подтвердил, что Азербайджан импортирует газ из России для обеспечения выполнения своих обязательств перед Евросоюзом и подчеркнул, что этот вопрос будет поднят Еврокомиссией.
Министр Вопке Хукстра подтвердил оккупацию Азербайджаном территории Армении, подчеркнув, что ЕС призывает Азербайджан вернуться к границам, существовавшим до 12.09.2022 года.
В ответах министр коснулся также вопроса незаконно удерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных, заверив, что вопрос о необходимости их репатриации постоянно поднимается в переговорах с азербайджанскими официальными лицами.