«Արարատ-73». Հաղթական տարվա սկիզբը` մարզասրահում
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱյս տարի լրանում է «Արարատ-73» ֆուտբոլային թիմի փառահեղ հաղթանակների 50-ամյակը: 1973 թվականին հայկական ֆուտբոլի դրոշակակիրը նվաճեց ոչ միայն ԽՍՀՄ չեմպիոնի կոչումը, այլև տիրեց երկրի գավաթին, այսինքն` դուբլ գրանցեց մեկ տարում:
«Ա1+»-ը այդ կապակցությամբ սկսում է հեղինակային նյութերի շարք, որոնցում կպատմենք «Արարատ-73»-ի անցած հաղթական ուղին սկզբից մինչև վերջ:
Սկիզբը` «Հրազդան» մարզասրահում
«Հունվարի 10-ին Երևանի «Արարատի» ֆուտբոլիստները սկսեցին ՍՍՀՄ 35-րդ առաջնության նախապատրաստական պարապմունքները: «Հրազդանի» մարզասրահում նրանք կատարում են ֆիզիկական ընդհանուր պատրաստականության, տեխնիկայի կատարելագործման վարժություններ: Թիմը մարզվում է լրիվ կազմով: Հունվարի 20-ին արարատցիները կմեկնեն Գագրա, որտեղ կշարունակեն ուսումնամարզական պարապմունքները, կունենան ընկերական-ստուգողական հանդիպումներ», - այսպես է սկսում «Արարատի» մասին առաջին ռեպորտաժն այն ժամանակ հանրապետությունում լույս տեսնող միակ մարզական թերթը` «Հայաստանի ֆիզկուլտուրնիկը»:
Հունվարի 27-ին «Արարատն» իր առաջին ստուգողական խաղում Սուխումիում 5:0 հաշվով հաղթում է տեղի «Դինամոյին»: Հեթ-տրիկի հեղինակ է դառնում Էդուարդ Մարգարովը: Փետրվարի 3-ին արարատցիներն երեք անպատասխան գոլ են խփում նաև Օրյոլի «Ստալին»:
Չորս օր անց մերոնք արդեն հանդիպում են 1972թ ԽՍՀՄ առաջնության փոխչեմպիոն Կիևի «Դինամոյի» հետ: Խաղն անցնում է հավասար պայքարում: Հանդիպման ելքը վճռում է խաղավերջում կիևցիների խփած միակ գոլը:
Հաջորդ փորձամրցումը արարատցիներն անցկացնում են փետրվարի 11-ին: Մոսկվայի «Սպարտակի» հետ մրցավեճում գրանցվում է մարտական ոչ-ոքի` 1:1: Մեկ շաբաթ անց մերոնք երկրորդ պարտությունն են կրում ` 1:3 հաշվով զիջելով Մոսկվայի «Տորպեդոյին»: Այդ խաղով «Արարատն» ավարտում է սևծովյան առաջին հավաքը: Թիմը կարճատև ժամանակով վերադառնում է Երևան` Գագրա կրկին մեկնելու պայմանով:
Հավելենք, որ 1972թ դեկտեմբերին «Արարատի» գլխավոր մարզիչ է նշանակվում Մոսկվայի «Սպարտակի» լեգենդար հարձակվող, հետագայում նույն թիմի հաջողակ մարզիչ Նիկիտա Սիմոնյանը: Նրան օգնում են Երևանի «Սպարտակի» նախկին ֆուտբոլիստներ Հարություն Քեհեյանն ու Օնիկ Աբրահամյանը:
Սևծովյան առաջին հավաքին մասնակցում են «Արարատի» բոլոր ֆուտբոլիստները, սակայն դրա ավարտից հետո թիմից հեռանում է հարձակվող Գենադի Հունանովը, որը 1972թ հիմնական կազմում անցկացրել էր ընդամենը 3 հանդիպում:

«Арарат-73»: Начало победного года в спортзале
Поддержи А1+!В этом году исполняется 50 лет славным победам футбольной команды «Арарат-73». В 1973 году знаменосец армянского футбола завоевал не только звание чемпиона СССР, но и выиграл кубок страны, то есть зарегистрировал дубль за один год.
В связи с этим «А1+» начинает серию авторских материалов, в которых мы расскажем о победном пути «Арарата-73» от начала и до конца.
Начало – в спортивном зале «Раздан»
«10 января футболисты ереванского «Арарата» приступили к подготовительным тренировкам к 35-му чемпионату СССР. В спортзале «Раздан» проводят общефизическую подготовку, упражнения по совершенствованию техники. Команда тренируется в полном составе. 20 января араратцы отправятся в Гагры, где продолжат тренировки и проведут контрольно-проверочные матчи.», - так начинается первое сообщение об «Арарате» в единственной тогда выходившей в республике спортивной газете «Айастани физкультурник».
27 января «Арарат» в своем первом контрольном матче в Сухуми обыграл местное «Динамо» со счетом 5:0. Эдуард Маргаров становится автором хет-трика. 3 февраля араратцы забили три безответных гола в ворота орловской «Стали».
Через четыре дня наши уже встречаются с киевским «Динамо», вице-чемпионом чемпионата СССР 1972 года. Матч проходит в равной борьбе. Исход матча решает единственный гол, забитый киевлянами в конце игры.
Следующий контрольный матч араратцы проведут 11 февраля. В матче с московским «Спартаком» была зафиксирована боевая ничья: 1:1. Через неделю наши потерпели второе поражение, уступив московскому «Торпедо» со счётом 1:3. Этим матчем «Арарат» завершает первые черноморские сборы. Команда ненадолго возвращается в Ереван, с условием снова отправиться в Гагры.
Добавим, что в декабре 1972 года главным тренером «Арарата» был назначен Никита Симонян, легендарный нападающий, а впоследствии успешный тренер московского «Спартака». Ему помогают бывшие футболисты ереванского «Спартака» Арутюн Кегеян и Оник Абрамян.
В первых черноморских сборах участвовали все футболисты «Арарата», однако после их завершения команду покинул нападающий Геннадий Унанов, проведший всего 3 матча в основном составе 1972г.