Նվիրաբերվել է Թալին համայնքի սեփականություն հանդիսացող՝ 169.8614 հեկտար ընդհանուր մակերեսով հողամասերը
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ կառավարությունն այսօր որոշում է կայացրել՝ ընդունել որպես նվիրաբերություն Հայաստանի Հանրապետությանը Թալին համայնքի սեփականություն հանդիսացող՝ 169.8614 հեկտար ընդհանուր մակերեսով հողամասերը և որպես պետական սեփականություն ամրացնել ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության պետական գույքի կառավարման կոմիտեին: Որոշման ընդունումից հետո Պետական գույքի կառավարման կոմիտեն պետք է 10 օրյա ժամկետում ապահովի հողամասերի` Համայնքի ղեկավարի հետ նվիրաբերության պայմանագրի կնքումը և գույքային իրավունքների պետական գրանցումը, որից հետո 7 աշխատանքային օրվա ընթացքում պետք է իրականացվի հողամասերով համալրումը ԱՆԻՖ-ի կանոնադրական կապիտալում։
Գործընթացն իրականացվում է Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդի (ԱՆԻՖ) և Արաբական Միացյալ Էմիրությունների Մասդար ընկերության համատեղ «Այգ-1» ֆոտովոլտային կայանի կառուցման շրջանակում։ «Այգ–1» ծրագրով նախատեսվում է Արագածոտնի մարզի Թալին համայնքի տարածքում կառուցել 200 մեգավատ հզորությամբ արևային էլեկտրակայան: Ներդրման ընդհանուր ծավալը կկազմի մոտ 200 միլիոն ԱՄՆ դոլար։
Ծրագիրը վերահաստատում է կառավարության հանձնառությունն՝ ուղղված վերականգվող էներգետիկայի զարգացմանը, ըստ որի նախատեսվում է կառուցել մինչև 1000 ՄՎտ հզորությամբ արևային կայաններ, ներառյալ ինքնավարները՝ նպատակ ունենալով մինչև 2030թ․ արևային էներգիայի արտադրության բաժինն ընդհանուրի մեջ հասցնել առնվազն 15 տոկոսի:
Ծրագիրն ունի կարևոր ռազմավարական նշանակություն, թե՛ ներդրումային, թե՛ նաև Հայաստանի Հանրապետության ընդհանուր էներգետիկ հաշվեկշռում վերականգնվող էներգիայի մասնաբաժնի մեծացման, էներգետիկ անվտանգության և անկախության մակարդակի բարձրացման տեսանկյունից:

main_162261259960b71a773fc69
Правительство приняло решение безвозмездно передать в дар Республике Армения земельные участки общей площадью 169,8614 га, принадлежащие общине Талин, и закрепить их в качестве государственной собственности за Комитетом государственного имущества Министерства территориального управления и инфраструктур.
После принятия решения Комитет по управлению государственным имуществом должен в 10-дневный срок обеспечить подписание договора дарения земли с главой общины и государственную регистрацию права собственности. После чего передача земельных участков в уставной капитал ANIF должна быть осуществлена в течение 7 рабочих дней.
Процесс осуществляется в рамках совместного строительства фотоэлектрической станции «Айг-1» Фондом государственных интересов Армении (ANIF) и компанией «Масдар» Объединенных Арабских Эмиратов. По проекту «Айг-1» в общине Талин Арагацотнской области планируется построить солнечную электростанцию ​​мощностью в 200 мегаватт. Общий объем инвестиций составит около $ 200 миллионов США.
Проект подтверждает приверженность правительства развитию возобновляемой энергетики. До 2030 года с целью увеличения доли производства солнечной энергии в общем объеме не менее чем до 15 % запланировано строительство солнечных электростанций мощностью до 1000 МВт, в том числе и автономных.
Проект имеет важное стратегическое значение, как с точки зрения инвестиций, так и увеличения доли возобновляемой энергии в общем энергетическом балансе Республики Армения, повышения уровня энергетической безопасности и независимости.