Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում մեկնարկեց Գերագույն հոգևոր խորհրդի ժողովը
Աջակցիր «Ա1+»-ինՆ.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի նախագահությամբ, մեկնարկեց Գերագույն հոգևոր խորհրդի ժողովը: Ժողովը բացվեց Տերունական աղոթքով, ապա Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի գլխավորությամբ ԳՀԽ անդամներն աղոթեցին 1988 թվականի փետրվարի 27-29-ը Սումգայիթում իրականացված ջարդերին զոհ գնացած հայորդիների հոգիների խաղաղության և հանգստության համար:
Այնուհետև Գերագույն հոգևոր խորհրդի հոգևորական և աշխարհական անդամներին իր օրհնությունն ու բարեմաղթանքները փոխանցեց Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը` ժողովականներին մաղթելով արդյունավետ աշխատանք: Նորին Սրբությունը ողջունեց նաև ԳՀԽ կազմում ընդգրկված նոր անդամներ Շիրակի թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տ. Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանին, Դամասկոսի Հայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տ․ Արմաշ եպիսկոպոս Նալբանդյանին, Արցախի թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տ. Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանին, Գուգարաց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տ․ Հովնան եպիսկոպոս Հակոբյանին, ԱՄՆ Հայոց Արևելյան թեմի առաջնորդ Հոգեշնորհ Տ․ Մեսրոպ վարդապետ Պարսամյանին և Տիար Հայկ Իգնաթյանին։
Ժողովի օրակարգում ընդգրկված են ազգային, եկեղեցա-վարչական, կանոնական, կարգապահական, հայեցակարգային և Եկեղեցու առաքելության արդյունավորմանն առնչված հարցեր: Քննարկման առարկա կդառնան Հայաստանում ու Արցախում ստեղծված կացությունը և առկա մարտահրավերների հաղթահարմանն ուղղված Եկեղեցու առաքելությունը, Մայր Տաճարի օծման, Մյուռոնօրհնության և հարակից այլ միջոցառումների կազմակերպչական աշխատանքները:

В Первопрестольном Святом Эчмиадзине началось заседание Высшего духовного совета
Поддержи А1+!В Первопрестольном Святом Эчмиадзине 28 февраля под председательством Верховного Патриарха Католикоса Всех Армян Гарегина II началось заседание Высшего духовного совета.
Заседание открылось молитвой «Отче наш», после члены Высшего духовного совета помолились о мире и спокойствии душ армян, погибших в резне, учиненной в Сумгаите 27-29 февраля 1988 г.
Католикос Всех Армян благословил присутствующих и передал добрые пожелания духовенству и мирянам-членам Высшего духовного совета, пожелав всем плодотворной работы.
Его Святейшество приветствовал новых членов совета, главу Ширакской епархии архиепископа Микаела Аджапахяна, предводителя Армянской Епархии Дамаска епископа Армаша Налбандяна, главау Арцахской епархии епископа Вртанеса Абраамяна, главу Гугарацкой епархии епископа Овнана Акопяна, главу Армянской Восточной епархии США, преподобного Месропа Парсамяна и священника Айка Игнатяна.
На заседании будут обсуждены национальные, церковно-административные, канонические, дисциплинарные, концептуальные вопросы и вопросы миссии Церкви. Предметом обсуждения станут создавшаяся в Армении и Арцахе ситуация и миссия Церкви, направленная на преодоление существующих вызовов, организационные работы по освящению Собора Первопрестола и другие сопутствующие мероприятия.