ԵԽԽՎ համազեկուցողները արդեն Հայաստանում են․ նրանց ընդունել է Ալեն Սիմոնյանը
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը փետրվարի 17-ին ընդունել է ԵԽԽՎ Մոնիտորինգի հանձնաժողովի Հայաստանի հարցերով համազեկուցողներ Կիմո Կիլյունենին եւ Բորիանա Աբերգին:
Ողջունելով հյուրերին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը կարեւորել է նրանց այցը, որի նպատակն է Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետեւանքով ստեղծված իրավիճակին ծանոթանալը: Նա ընդգծել է համազեկուցողների կողմից նախատեսվող սահմանամերձ մարզեր այցելության եւ Հայաստանում հանգրվանած արցախցիների հետ հանդիպման անհրաժեշտությունը:
«Բարձր ենք գնահատում Վեհաժողովի եւ ձեր՝ որպես համազեկուցողներ, աշխատանքը եւ ներգրավվածությունը: Տեղյակ եմ, որ Լաչինի շրջափակման հենց առաջին օրերին հայտարարությամբ եք հանդես եկել»,- նշել է ԱԺ խոսնակը՝ արժեւորելով Վեհաժողովի Միգրացիայի հանձնաժողովի կողմից նախապատրաստվող «Լաչինի միջանցքի շրջափակման հումանիտար հետեւանքները» վերտառությամբ զեկույցը:

Содокладчики ПАСЕ уже находятся в Армении: их принял Ален Симонян
17 февраля председатель Нацинального собрания Армении Ален Симонян принял содокладчиков Мониторинговой комиссии ПАСЕ по армянским вопросам Киммо Кильюнен и Бориану Оберг.
Приветствуя гостей, спикер НС РА подчеркнул важность их визита, целью которого является ознакомление с ситуацией, создавшейся в результате незаконного блокирования Лачинский коридор. Он подчеркнул необходимость запланированного содокладчиками посещения приграничных районов и встреч с гражданами Арцаха, находящимися в Армении.
«Мы высоко ценим работу и участие ПАСЕ, и Ваше, как содокладчиков. Мне известно, что Вы выступили с заявлением в первые же дни блокады Лачина», - сказал спикер НС, высоко оценив доклад «Гуманитарные последствия блокады Лачинского коридора», подготовленный комиссией ассамблеи по миграции.