Ռուբեն Ռուբինյանն ընդունել է Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարին (տեսանյութ)
Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանը հունիսի 17-ին հանդիպել է Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ-Բուրիչի գլխավորած պատվիրակության հետ:
Հանդիպմանը ներկա են եղել «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Էդուարդ Աղաջանյանը եւ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Գեւորգյանը:
Ռուբեն Ռուբինյանն արժեւորել է ԵԽ-ի հետ համագործակցությունը եւ կառույցի աջակցությունը մեր երկրում ընթացող ժողովրդավարական բարեփոխումների գործընթացին: «Հայաստանում իրականացված հետեւողական բարեփոխումները ժողովրդավարության ամրապնդման գործում իրագործվել են, այդ թվում` Եվրոպայի խորհրդի աջակցությամբ, ինչի շնորհիվ մեծ առաջընթաց է գրանցվել Հայաստանի ստանձնած պարտավորությունների կատարման գործընթացում»,- ընդգծել է ԱԺ փոխխոսնակը:
Ռուբեն Ռուբինյանն անդրադարձել է 2020 թ. Արցախի դեմ ագրեսիայի հետեւանքով մինչ օրս առկա չլուծված հումանիտար խնդիրներին: Նա հյուրերի ուշադրությունը հրավիրել է, մասնավորապես, Ադրբեջանում գտնվող հայ ռազմագերիների եւ այլ պահվող անձանց ճակատագրի հարցի վրա: ԱԺ փոխնախագահը հույս է հայտնել, որ Եվրոպայի խորհուրդն առավել հաստատակամ կգտնվի այս մարդկանց հայրենադարձման հարցում:
Ռուբեն Ռուբինյանը բարձրաձայնել է Ադրբեջանի իշխանությունների հայատյաց ու ռազմատենչ հռետորաբանության մասին, նշել, որ շարունակվում են Հայաստանի ու Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ սադրիչ հայտարարությունները: Նա ընդգծել է, որ վտանգված է Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական պատմամշակութային եւ հոգեւոր ժառանգությունը:
ԵԽ գլխավոր քարտուղարի խոսքով` Հայաստանում նկատելի է ժողովրդավարական բարեփոխումների ընթացքը:
Կողմերը կարեւորել են Հայաստան-Եվրոպայի խորհուրդ 2019-2022 թթ. Գործողությունների ծրագրի լիարժեք իրականացումը, որն ընդգրկում է ցանկացած ժողովրդավարության համար կենսական նշանակություն ունեցող հարցերի լայն շրջանակ:

Рубен Рубинян принял Генерального секретаря Совета Европы (видео)
17 июня вице-спикер Национального Собрания Армении Рубен Рубинян встретился с делегацией во главе с Генеральным секретарем Совета Европы Марией Пейчинович-Бурич.
На встрече присутствовали депутат от фракции «Гражданский договор» Эдуард Агаджанян и депутат от фракции «Айастан» Армен Геворкян.
Рубен Рубинян высоко оценил сотрудничество с Советом Европы и поддержку этой структурой процесса демократических реформ в нашей стране.
«Последовательные реформы в деле укрепления демократии, осуществляемые в Армении, были реализованы, в том числе при поддержке Совета Европы, благодаря чему отмечен большой прогресс в процессе выполнения Арменией взятых на себя обязательств», - подчеркнул вице-спикер НС.
«Рубен Рубинян отметил нерешенные по сей день гуманитарные вопросы, возникшие в результате агрессии против Арцаха в 2020 году. Он обратил внимание гостей, в частности, на вопрос о судьбе армянских военнопленных и других удерживаемых лиц в Азербайджане. Вице-спикер НС выразил надежду, что Совет Европы будет более решительным в вопросе репатриации этих людей.
Рубен Рубинян говорил также об антиармянской и воинственной риторике властей Азербайджана, отметив, что провокационные заявления в адрес Армении и Нагорного Карабаха продолжаются. Он подчеркнул, что армянское историческое, культурное и духовное наследие на территориях, находящихся под контролем Азербайджана, находится под угрозой», - говорится в сообщении.
Согласно источнику, по словам генсека Совета Европы, в Армении заметен процесс демократических реформ.
Отмечается, что стороны особо отметили полную реализацию Плана действий Армения-Совет Европы 2019-2022 гг., который охватывает широкий круг вопросов, жизненно важных для любой демократии.