Արարատ Միրզոյանը Վաշինգտոնում հանդիպում է ունեցել NDI-ի նախագահ Դերեկ Միտչելի հետ
Մայիսի 3-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ԱՄՆ կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում Վաշինգտոնում հանդիպում է ունեցել Ազգային ժողովրդավարության ինստիտուտի (NDI) նախագահ Դերեկ Միտչելի հետ՝ հայտնում են ԱԳ նախարարությունից։
Զրուցակիցները բարձր են գնահատել 1994 թվականից ի վեր հաստատված համագործակցության շրջանակներում իրականացված համատեղ ծրագրերի արդյունավետությունը։
Արարատ Միրզոյանը կարևորել է Ազգային ժողովրդավարական ինստիտուտի գրասենյակի վերաբացումը Հայաստանում 2018 թվականի Թավշյա հեղափոխությունից հետո։ Նախարարը վերահաստատել է Հայաստանի հանձնառությունը ժողովրդավարության խթանմանը, օրենքի գերակայության ամրապնդմանը, կոռուպցիայի դեմ պայքարին՝ ընդգծելով, որ ՀՀ իշխանությունների կողմից իրականացվող բարեփոխումները միտված են պետական մարմինների գործունեության թափանցիկության ու հաշվետվողականության բարձրացմանը։
Կողմերը մտքեր են փոխանակել Հայաստանում Ազգային ժողովրդավարության ինստիտուտի կողմից իրականացվող ծրագրերի շուրջ, որոնք ուղղված են կանանց և երիտասարդների քաղաքական մասնակցության բարձրացմանը և քաղաքական կուսակցությունների ինստիտուցիոնալ զարգացմանը։

В Вашингтоне Арарат Мирзоян встретился с председателем NDI Дереком Митчеллом
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян в рамках рабочего визита в США встретился в Вашингтоне с председателем Национального демократического института (NDI) Дереком Митчеллом.
Собеседники высоко оценили эффективность совместных программ, реализуемых в рамках сотрудничества, установившегося с 1994 года.
Арарат Мирзоян отметил важность открытия офиса Национального демократического института после Бархатной революции 2018 года. Министр подтвердил приверженность Армении продвижению демократии, укреплению верховенства права и борьбе с коррупцией, подчеркнув, что проводимые властями Армении реформы направлены на повышение прозрачности и подотчетности государственных органов.
Стороны обменялись мнениями о программах, реализуемых Национальным демократическим институтом в Армении, которые направлены на повышение политического участия женщин, молодежи, институциональное развитие политических партий.