Հակոբ Արշակյանը եւ Հայաստան-Իսրայել բարեկամական խմբի անդամները հանդիպել են Քնեսեթի պատվիրակության հետ
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱզգային ժողովի փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանը, ԱԺ Հայաստան-Իսրայել բարեկամական խմբի ղեկավար Ծովինար Վարդանյանը, խմբի անդամներ Բաբկեն Թունյանը, Մարիա Կարապետյանը եւ Միքայել Թումասյանն ապրիլի 25-ին հանդիպել են Քնեսեթի Իսրայել-Հայաստան բարեկամության խմբի նախագահ, «Մերեց» կուսակցության պատգամավոր Մոսի Ռազի գլխավորած պատվիրակության հետ:
Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը՝ ԱԺ փոխնախագահը հույս է հայտնել, որ Իսրայելը կճանաչի Ցեղասպանությունը: «Հայ եւ հրեա ժողովուրդները, որոնք վերապրել են ցեղասպանության արհավիրքները, ունեն բարոյական պարտականություն՝ համախմբելու ջանքերն այս հարցում»,-ասել է նա:
Նշենք, որ «Մերեց» կուսակցությունը միշտ կողմնակից է եղել Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը:
ԱԺ փոխնախագահը խնդրահարույց է համարել Իսրայել-Ադրբեջան ռազմատեխնիկական համագործակցությունը եւ հատկապես 2020թ. 44-օրյա պատերազմի օրերին Ադրբեջանին սպառազինությունների մատակարարումները չդադարեցնելը: Նշենք, որ «Մերեց» կուսակցությունը քննադատել է իսրայելական կողմից Ադրբեջանին սպառազինություններ տրամադրելու փաստը:
Հակոբ Արշակյանը խոսել է նաեւ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի մասին:
Ծովինար Վարդանյանը երախտագիտություն է հայտնել Քնեսեթի Իսրայել-Հայաստան բարեկամության խմբի անդամներին անմեղ զոհերի հիշատակի օրը Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր եւ Ցեղասպանության թանգարան այցելելու համար:
Խոսելով երկկողմ խորհրդարանական կապերի աշխուժացման մասին՝ խմբի ղեկավարը հավաստիացրել է, որ համատեղ ջանքերի շնորհիվ հայ-իսրայելական միջխորհրդարանական հարաբերությունները նոր փուլ կթեւակոխեն: Այս համատեքստում կարեւորվել է պատգամավորական բարեկամական խմբերի գործունեությունը. դրանք փոխըմբռնման եւ փոխվստահության յուրօրինակ կամուրջ են երկու երկրների օրենսդիր մարմինների միջեւ:
Ծովինար Վարդանյանն առաջնային է համարել տարբեր բնագավառներին առնչվող օրենսդրական նախաձեռնությունների շրջանակում փորձի փոխանակումը:
Իսրայել-Հայաստան բարեկամության խմբի նախագահ Մոսի Ռազը նշել է, որ իր առաջին այցը Հայաստան պլանավորել էր հենց ապրիլի 24-ին. խորհրդանշական այդ օրը 1,5 մլն սպանվածների հիշատակը հարգելու օրն է:
Կողմերն անդրադարձել են տարբեր ոլորտներում փորձի փոխանակման անհրաժեշտությանը, բարեկամական խմբերի միջեւ կապերի ակտիվացմանը:

Акоп Аршакян и члены группы дружбы Армения-Израиль встретились с делегацией Кнессета
Вице-спикер Национального Собрания Армении Акоп Аршакян, руководитель группы дружбы Армения-Израиль Цовинар Варданян, члены группы Бабкен Тунян, Мария Карапетян и Микаел Тумасян 25 апреля встретились с делегацией, возглавляемой группой дружбы Кнессета Израиль-Армения Мосси Разом.
Коснувшись признания Геноцида армян, вице-спикер НС выразил надежду, что Израиль признает Геноцид. «На армянском и еврейском народах, переживших ужасы геноцида, лежит моральный долг объединить свои усилия в этом деле», - сказал он.
Отметим, что партия «Мерец» всегда выступала за признание Геноцида армян.
Вице-спикер НС назвал проблематичным израильско-азербайджанское военно-техническое сотрудничество и непрекращающиеся поставки оружия в Азербайджан во время 44-дневной войны. Отметим, что партия «Мерец» подвергла критике тот факт, что Израиль предоставил оружие Азербайджану.
Акоп Аршакян коснулся также процесса нормализации армяно-турецких отношений.
Цовинар Варданян поблагодарила членов группы дружбы Израиль-Армения Кнессета за посещение Мемориала Цицернакаберд и Музея геноцида в День памяти невинных жертв Геноцида армян.
Говоря об активизации двусторонних парламентских связей, глава группы заверил, что благодаря совместным усилиям армяно-израильские межпарламентские отношения вступят в новый этап. В этом контексте особо отмечена важность деятельности парламентских групп дружбы, которые являются своеобразным мостом взаимопонимания и доверия между законодательными органами двух стран.
Цовинар Варданян посчитала приоритетным обмен опытом в рамках законодательных инициатив в различных сферах.
Председатель группы дружбы Израиль-Армения Мосси Раз отметил, что запланировал свой первый визит в Армению именно на 24 апреля, так как в этот символический день чтят память 1,5 миллиона убитых.
Стороны коснулись необходимости обмена опытом в различных сферах, активизации контактов между группами дружбы.