Հայ ժողովրդի պատմության մեջ Սիրիան ճակատագրական նշանակություն է ունեցել․ Արշակյան
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանն ապրիլի 25-ին ընդունել է Սիրիայի Արաբական Հանրապետության Ժողովրդական ժողովի Սիրիա-Հայաստան բարեկամության խմբի ղեկավար Լյուսի Իսկանյանի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ ԱԺ նախագահի տեղակալը նշել է, որ հայ ժողովուրդն ամենաջերմ զգացումներն է տածում Սիրիայի նկատմամբ, որի հետ մեզ կապում են պատմամշակութային ընդհանրություններն ու դարավոր ջերմ բարեկամությունը: Հակոբ Արշակյանի խոսքով՝ հայ ժողովրդի պատմության մեջ Սիրիան ճակատագրական նշանակություն է ունեցել. Սիրիայի բարեկամ ժողովուրդն օգնության ձեռք է մեկնել Ցեղասպանությունից մազապուրծ հարյուր հազարավոր հայորդիների:
Անդրադառնալով Արցախի դեմ ադրբեջանաթուրքական տանդեմի սանձազերծած պատերազմից հետո ստեղծված իրավիճակին՝ ԱԺ փոխնախագահը շեշտել է, որ Ադրբեջանը Թուրքիայի միջոցով պատերազմում ներգրավել էր վարձկաններ Սիրիայից եւ տարածաշրջանի այլ պետություններից:
«Թեեւ 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության ստորագրումից անցել է տեւական ժամանակ, սակայն իրավիճակը շարունակում է փխրուն մնալ: Ադրբեջանը շարունակում է սադրիչ գործողությունները ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ՝ վտանգելով տարածաշրջանի կայունությունը եւ խաղաղությունը»,- փաստել է Հակոբ Արշակյանը եւ հավելել, որ Հայաստանը շարունակում է ջանքերը տարածաշրջանում տեւական խաղաղություն հաստատելու ուղղությամբ:
Այս տարի լրանում է Հայաստանի եւ Սիրիայի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը: Հակոբ Արշակյանը փոխշահավետ համագործակցության ամրապնդման համատեքստում ընդգծել է միջխորհրդարանական փոխգործակցության դերը, պատգամավորական բարեկամության խմբերի գործունեությունը: Այս հարցում ԱԺ փոխնախագահը շեշտել է նաեւ սիրիահայ համայնքի դերակատարությունը եւ հավելել, որ մեր երկիրը բարձր է գնահատում Սիրիայի իշխանությունների ու ժողովրդի եղբայրական վերաբերմունքը սիրիահայության հանդեպ:
Լյուսի Իսկանյանը եւս կարեւորել է երկկողմ հարաբերությունների խորացումը եւ Հակոբ Արշակյանին ու հայ օրենսդիրներին է փոխանցել Սիրիայի խորհրդարանի նախագահի ջերմ ողջույնները եւ համագործակցությունն ընդլայնելու պատրաստակամությունը:
Խոսելով տարածաշրջանային իրավիճակի մասին՝ բարեկամության խմբի ղեկավարը նշել է, որ Սիրիան եւս զգացել է ահաբեկիչների իրականացրած գործողությունների հետեւանքները: Նա կարեւորել է երկու երկրների միջեւ ստորագրված համաձայնագրերի իրականացումը, ինչը դանդաղել էր սիրիական ճգնաժամի հետեւանքով:
ԱԺ Հայաստան-Սիրիա բարեկամական խմբի անդամ, «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Ռուստամ Բաքոյանը եւ ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Ալխաս Ղազարյանը եւս խոսել են երկկողմ հարաբերությունների ընդլայնման կարեւորությունից, փաստել հայ համայնքի գործուն աջակցությունն այդ հարցում: Ընդգծվել է, որ սիրիահայ համայնքը լիարժեք ներգրավված է երկրի հասարակական-քաղաքական կյանքում:
Կողմերը կարեւորել են տարածաշրջանում երկարատեւ խաղաղության եւ կայունության հաստատմանն ուղղված ջանքերը:

Сирия сыграла решающую роль в истории армянского народа: Аршакян
Поддержи А1+!Вице-спикер Национального Собрания Армении Акоп Аршакян 25 апреля принял делегацию во главе с руководителем группы дружбы Сирия-Армения Народного совета Сирийской Арабской Республики Люси Исканян.
Приветствуя гостей, вице-спикер НС отметил, что армянский народ испытывает самые теплые чувства к Сирии, с которой нас связывают историко-культурные общности и многовековая теплая дружба. По словам Акопа Аршакяна, Сирия сыграла решающую роль в истории армянского народа: дружественный народ Сирии протянул руку помощи сотням тысяч армян, спасшихся от Геноцида.
Касаясь сложившейся после развязанной азербайджано-турецким тандемом войны против Арцаха ситуации вице-спикер НС подчеркнул, что Азербайджан через Турцию привлек к войне наемников из Сирии и других стран.
«Хотя прошло много времени с момента подписания трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, ситуация остается нестабильной. Азербайджан продолжает провокационные действия против суверенной территории Армении, ставящие под угрозу стабильность и мир в регионе», - сказал Акоп Аршакян, добавив, что Армения продолжает свои усилия по установлению прочного мира в регионе.
В этом году исполняется 30 лет со дня установления дипломатических отношений между Арменией и Сирией. Акоп Аршакян в контексте укрепления взаимовыгодного сотрудничества подчеркнул роль межпарламентского сотрудничества и деятельность парламентских групп дружбы. Вице-спикер НС также подчеркнул роль армянской общины Сирии в этом вопросе и добавил, что наша страна высоко ценит братское отношение сирийских властей и народа к сирийским армянам.
Люси Исканян также подчеркнула важность углубления двусторонних отношений и передала Акопу Аршакяну и депутатам НС Армении теплые приветствия спикера парламента Сирии и готовность к расширению сотрудничества.
Говоря о ситуации в регионе, глава группы дружбы отметила, что последствия деятельности террористов ощутила и Сирия. Она подчеркнула важность реализации подписанных между двумя странами договоренностей, которая затормозилась из-за сирийского кризиса.
Депутаты НС Армении Рустам Бакоян и Алхас Казарян также подчеркнули важность расширения двусторонних отношений, констатировали активную поддержку армянской общины в этом вопросе. Было подчеркнуто, что армянская община Сирии полноценно вовлечена в общественно-политическую жизнь страны.