Չնայած Ալիևի պնդումներին՝ ադրբեջանա-ղարաբաղյան­ հակամարտությունը չի կարգավորվել․ Բեգլարյան
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ապրիլի 12—ին կառավարության նիստում հերթական հայտարարություններն ու կեղծ պնդումներն է կատարել Արցախի վերաբերյալ:Նրան արձագանքել է ԱՀ Պետնախարար Արտակ Բեգլարյանը։
Գրառումը՝ ստորև՝
1. Չնայած Ալիևի պնդումներին՝ ադրբեջանա-ղարաբաղյան­ հակամարտությունը չի կարգավորվել, և պետք է միջազգային աջակցությամբ կարգավորվի՝ առաջնահերթորեն Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի անվերապահ ու անսահմանափակ իրացման միջոցով:
2. Ի լրումն իրավական ու պատմական բավարար հիմքերի՝ վերջին 34 տարվա ցեղասպանական քաղաքականությունը հայության հանդեպ և համակարգային հայատյացությունն Ադրբեջանի կողմից լրացուցիչ հիմքեր են եզրահանգելու, որ Արցախը երբևէ չի կարող Ադրբեջանի կազմում լինել ոչ մի կարգավիճակով:
3. Արցախի զինված ուժերը Փառուխից ու Քարագլխից երբևէ կրակ չեն բացել Խաչենի ջրամբարի ու Ակնայի (Աղդամի) ուղղությամբ, և եթե Ալիևն ունի հակառակն ապացուցող փաստեր, թող հրապարակի: Այնինչ Փառուխի գրավմանը նախորդող շաբաթների ընթացքում Ադրբեջանն էր սադրում՝ ականանետերով կրակելով խաղաղ բնակավայրերի ուղղությամբ:
4. Գազատար խողովակը դիտավորյալ պայթեցնելուց հետո այն ձգձգումներով վերականգնելն ընդհանրապես բարի կամքի դրսևորում չէ:

Несмотря на утверждения Алиева, азербайджано-карабахский конфликт не урегулирован: Бегларян
Государственный министр Республики Арцах Артак Бегларян отреагировал на очередные ложные утверждения и заявления президента Азербайджана Ильхама Алиева.
Артак Бегларян написал на своей странице в Facebook, что президент Азербайджана Ильхам Алиев на заседании правительства 12 апреля делал очередные заявления и лживые заявления об Арцахе.
«Несмотря на утверждения Алиева, азербайджано-карабахский конфликт не урегулирован и должен быть урегулирован при международной поддержке, прежде всего путем безусловной и неограниченной реализации права народа Арцаха на самоопределение. В дополнение к достаточным правовым и историческим основам, геноцидальная политика последних 34 лет в отношении армянства и системная армянофобия со стороны Азербайджана дают дополнительные основания полагать, что Арцах никогда не может быть в составе Азербайджана ни в каком статусе», - написал Артак Бегларян.
Он отметил, что Вооруженные силы Арцаха из Паруха и Караглуха никогда не вели огонь по Хаченскому водохранилищу и по Акне (Агдам), а если у Алиева есть факты, доказывающие обратное, пусть он опубликует их. Между тем, за несколько недель до захвата Паруха, Азербайджан сам провоцировал, обстреливая минометами мирные населенные пункты.
Артак Бегларян подчеркнул, что после умышленного взрыва газопровода, его восстановление с задержками - это, отнюдь, не проявление доброй воли.