ԱԽ քարտուղարը Լիտվայի ԱԳ նախարարին ներկայացրել է հերքող փաստեր Հայաստանի վերաբերյալ կեղծ լուրերի մասին
Աշխատանքային այցով Լիտվայի Հանրապետությունում գտնվող ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հանդիպել է Լիտվայի արտաքին գործերի փոխնախարար Մանթաս Ադոմինասի հետ: Այս մասին տեղեկացնում է Անվտանգության խորհրդի գրասենյակը։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են տարածաշրջանային անվտանգային իրավիճակը Հարավային Կովկասում: Այս համատեքստում ԱԽ քարտուղարը ներկայացրել է տարածաշրջանային վերջին զարգացումները, ինչպես նաև հայկական կողմի մոտեցումները հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների, մասնավորապես՝ տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման, հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանագծման և սահմանազատման գործընթացի և տնտեսական բոլոր ուղիների ապաշրջափակման վերաբերյալ:
Զրուցակիցները կարևորել են 2021 թվականին Հայաստանում անցկացված Ազգային ժողովի արտահերթ ընտրությունների և դրան հաջորդած ժողովրդական բարեփոխումների ընթացքը: Այս ամենը կարևորվել է երկկողմ հարաբերությունների զարգացման համատեքստում:
Անդրադարձ է նաև կատարվել կեղծ լուրերի դեմ պայքարի շրջանակներում երկկողմ համագործակցությանը: Թեմայի շրջանակներում ԱԽ քարտուղարը ներկայացրել է հերքող փաստեր Հայաստանի վերաբերյալ տարածվող կեղծ լուրերի մասին:

Секретарь СБ представил главе МИД Литвы факты, опровергающие распространяемые ложные слухи об Армении
Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян, находящийся с рабочим визитом в Литовской Республике, встретился с заместителем министра иностранных дел Литвы Мантасом Адоменасом.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы региональной безопасности на Южном Кавказе.
В этом контексте секретарь Совбеза представил последние региональные развития, а также подходы армянской стороны к армяно-азербайджанским отношениям, в частности, к установлению мира в регионе, процессу делимитации и демаркации армяно-азербайджанской границы и разблокированию всех экономических коммуникаций.
Собеседники отметили значение проведения внеочередных выборов в Национальное собрание Армении в 2021 году и последующих реформ.
Стороны коснулись и вопроса двустороннего сотрудничества в рамках борьбы с фейковыми новостями. Секретарь Совбеза представил факты, опровергающие распространяемые ложные слухи об Армении.