Արմեն Գրիգորյանն ու Հիքմեթ Հաջիևը Բրյուսելում քննարկել են Հայաստանի և Ադրբեջանի խնդիրների շրջանակը
Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը մարտի 30-ին Բրյուսելում հանդիպել է Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևի հետ: Հանդիպումը կազմակերպվել է Հարավային Կովկասում ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի կողմից: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝  այս մասին հայտնում է Եվրամիության պաշտոնական կայքը:
«Եվրամիությունը Բրյուսելում կազմակերպել է Հայաստանի և Ադրբեջանի բարձրաստիճան պաշտոնյաների հանդիպումը՝ առաջ մղելու համատեղ ջանքերը՝ գտնելու երկու երկրների միջև մի շարք հարցերի լուծումները: Մասնավորապես, քննարկումները կենտրոնացել են Եվրախորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի, Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևի և Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի միջև 2022 թվականի ապրիլի 6-ին կայանալիք հանդիպման նախապատրաստական աշխատանքների վրա»,- ասվում է հայտարարության մեջ:
Մասնակիցները համաձայնել են առաջիկա շաբաթների ընթացքում կրկին հանդիպել՝ շարունակելու քննարկումները: «Հայաստանն ու Ադրբեջանը կանդրադառնան նաև երկու երկրների միջև խաղաղության համաձայնագրի հեռանկարներին վերաբերող հարցերին: Եվրամիությունը շարունակում է հանձնառու լինել՝ շարունակելու իր ներգրավվածությունը՝ հանուն Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության ու կայունության»,- ասվում է հայտարարության մեջ:

Армен Григорян и Хикмет Гаджиев обсудили в Брюсселе ряд вопросов Армении и Азербайджана
Поддержи А1+!Секретарь Совета безопасности Республики Армения Армен Григорян 30 марта в Брюсселе встретился с помощником президента Азербайджана Хикметом Гаджиевым. Встречу организовал специальный представитель ЕС на Южном Кавказе Тойво Клаар. Об этом сообщает официальный сайт Евросоюза.
«Европейский союз организовал в Брюсселе встречу высокопоставленных лиц Армении и Азербайджана для продвижения совместных усилий по поиску решения ряда вопросов между двумя странами. В частности, обсуждения были сфокусированы на подготовке к предстоящей 6 апреля 2022 года встрече между председателем Совета Европы Шарлем Мишелем, президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и премьер-министром Республики Армения Николом Пашиняном», - говорится в сообщении.
В ЕС сообщили, что в ходе предметных обсуждений, в том числе и личных двусторонних встреч Григоряна и Гаджиева, стороны обсудили весь спектр вопросов между Арменией и Азербайджаном. Политическая ситуация и вопросы безопасности обсуждались в свете продолжения взаимопонимания, достигнутого в ходе встречи руководителей двух стран и Шарля Мишеля, состоявшейся 14 декабря 2021 года в Брюсселе.
Участники встречи согласились в течение ближайших недель вновь встретиться и продолжить обсуждения. «Армения и Азербайджан затронут также вопросы, касающиеся перспектив мирного соглашения между двумя странами. Евросоюз остается приверженным делу обеспечения прочного мира и стабильности на Южном Кавказе»,- сказано в сообщении.