250322AnvtangKhorhrdNist
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը մարտի 25-ին հրավիրել է Անվտանգության խորհրդի ընդլայնված նիստ:
Երկրի ղեկավարը նշել է, որ վերջին օրերին Հանրապետությունում տեղի ունեցող իրադարձությունները ստիպում են նոր օրակարգ ձևավորել, քանի որ ադրբեջանական կողմն ակնհայտ սադրանքի միջոցով ապակայունացնում է իրավիճակը:
«Ռուս-ուկրաինական հակամարտությունը ենթադրում էր, որ ադրբեջանական կողմն օգտվելու է առիթից և Արցախում դիմելու է տարբեր սադրանքների: Ինչպես գազամատակարարման խափանմամբ, այնպես էլ Ասկերանի շրջանի Փառուխ գյուղ և հարակից տարածքներ ներխուժմամբ ու մարտական որոշակի գործողությունների հրահրմամբ Ադրբեջանի իշխանությունները ցույց տվեցին, որ չեն հարգում թե՛ 2020թ.-ի նոյեմբերին ընդունած եռակողմ հայտարարությունը, թե՛ դրանից հետո տարբեր մակարդակներով ստանձնած քաղաքական պարտավորությունները:
Այնուամենայնիվ, ցանկանում եմ հորդորել  մեր ազգաբնակչությանը պահպանել հանգստություն, քանի որ, չնայած ծագած դժվարություններին ու հարուցված խոչընդոտներին, մենք  Արցախում տեղակայված ռուսական խաղաղապահ զորակազմի հետ շարունակում ենք  սերտ աշխատանքը իրավիճակը կայունացնելու ուղղությամբ»,- ասել է նախագահը։
Նախագահ Հարությունյանն Անվտանգության խորհրդի անդամների և իշխանությունների անունից  խորին վշտակցություն և զորակցություն հայտնեց մարտի 25-ին հայրենիքի պաշտպանության համար նահատակվածների հիշատակին, իսկ  վիրավորներին  շուտափույթ ապաքինում մաղթեց:
Նիստին շփման գծում իրավիճակի վերաբերյալ զեկուցմամբ հանդես է եկել ԱՀ Պաշտպանության նախարար Կամո Վարդանյանը:

250322AnvtangKhorhrdNist
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян 25 марта созвал расширенное заседание Совета безопасности.
Арутюнян отметил, что последние события в стране диктуют необходимость формирования новой повестки дня, так как азербайджанская сторона дестабилизирует ситуацию посредством явной провокации.
«Российско-украинский конфликт предполагал, что азербайджанская сторона воспользуется возможностью и прибегнет к различным провокациям в Арцахе. И перебои с газоснабжением, и вторжение в село Парух Аскеранского района и соседние территории, и отдельные боевые операции показали, что власти Азербайджана не соблюдают ни трехстороннее заявление, сделанное в ноябре 2020 года, ни политические обязательства, взятые на себя в ноябре 2020 года и после этого на различных уровнях.
Тем не менее, хочу призвать наш народ сохранять спокойствие, потому что, несмотря на возникшие трудности и чинимые препятствия, мы вместе с российскими миротворческими силами в Арцахе продолжаем работу по стабилизации ситуации», - сказал президент Арцаха.
Араик Арутюнян от имени членов Совета безопасности и от имени властей выразил глубокие соболезнования семьям погибших 25 марта при защите Родины, пожелал раненым скорейшего выздоровления.
Министр обороны Республики Арцах Камо Варданян выступил с докладом о ситуации на линии соприкосновения.