Հայաստանի ու Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարները հեռախոսազրույց են ունեցել
Մարտի 18-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Ժան-Իվ Լը Դրիանի հետ։
Արարատ Միրզոյանը և Ժան-Իվ Լը Դրիանը մտքեր են փոխանակել հայ-ֆրանսիական համագործակցության օրակարգին վերաբերող հարցերի շուրջ՝ մասնավորապես անդրադառնալով հայ-ֆրանսիական տնտեսական համագործակցության ճանապարհային քարտեզի իրագործմանը:
Զրուցակիցները քննարկել են տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգությանն առնչվող մի շարք հարցեր։ Արարատ Միրզոյանն իր գործընկերոջն է ներկայացրել Հայաստանի հետ սահմանագոտում և Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի կողմից սադրանքների և հրադադարի ռեժիմի շարունակական խախտումների հետևանքով ստեղծված իրավիճակը, քաղաքացիական բնակչությանը թիրախավորելու, հոգեբանական ճնշումներ գործադրելու փաստերը։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում կողմերը քննարկել են ՄԱԿ կանոնադրության, Քաղաքական և քաղաքացիական իրավունքների միջազգային դաշնագրի և Հելսինկիի Եզրափակիչ ակտի հիման վրա խաղաղության պայմանագրի շուրջ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև բանակցություններ սկսելուն վերաբերող հարցեր։ Այս համատեքստում, երկուստեք կարևորվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության դերը:

Главы МИД Армении и Франции провели телефонный разговор
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 18 марта провел телефонный разговор с министром иностранных дел Франции Жан-Ив Ле Дрианом.
Арарат Мирзоян и Жан-Ив Ле Дриан обменялись мнениями по вопросам повестки дня армяно-французского сотрудничества, в частности, коснулись реализации дорожной карты армяно-французского экономического сотрудничества.
Собеседники обсудили ряд вопросов, касающихся региональной и международной безопасности. Арарат Мирзоян представил своему коллеге ситуацию в приграничной зоне с Арменией, провокации Азербайджана в Нагорном Карабахе, непрекращающиеся нарушения режима прекращения огня, факты нападения на гражданское население и оказания психологического давления.
В ходе беседы стороны обсудили вопросы, связанные с началом переговоров между Арменией и Азербайджаном по Уставу ООН, Международному пакту о гражданских и политических правах и Хельсинскому Заключительному акту. В этом контексте стороны подчеркнули важную роль сопредседательства Минской группы ОБСЕ.