ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հարցազրույցն «Անադոլու» գործակալությանը
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱնթալիայի դիվանագիտական ֆորումի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հարցազրույց է տվել «Անադոլու» գործակալությանը, որը ներկայացված է ստորև.
Հարց․ Ի՞նչ կցանկանայիք նշել Անթալիայի դիվանագիտական ֆորումին Ձեր մասնակցության մասին:
Պատասխան․ Նախ, ցանկանում եմ հիշեցնել նախորդ ամիսների ընթացքում Հայաստանի և Թուրքիայի միջև տեղի ունեցած զարգացումների կարևոր դրվագները։ Երկու երկրների ղեկավարները՝ վարչապետ Փաշինյանը և նախագահ Էրդողանը, հրապարակային հայտարարություններ էին փոխանակել՝ երկու երկրների միջև բանակցություններ սկսելու պատրաստակամություն հայտնելով։
Ավելի ուշ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև երկխոսության գործընթացի հատուկ ներկայացուցիչներ նշանակվեցին։ Նրանք արդեն երկու հանդիպում են ունեցել, համապատասխանաբար՝ Մոսկվայում և Վիեննայում, որոնց ընթացքում պայմանավորվել են շարունակել առանց նախապայմանների բանակցությունները՝ միտված հարաբերությունների լիարժեք կարգավորմանը:
Ես Անթալիա այցելեցի և մասնակցեցի Անթալիայի դիվանագիտական ֆորումին՝ ևս մեկ անգամ վերահաստատելու Հայաստանի Հանրապետության կառավարության քաղաքական կամքը՝ Թուրքիայի հետ հարաբերությունների լիարժեք կարգավորման հասնելու և տարածաշրջանում խաղաղ և կայուն զարգացման դարաշրջան բացելու վերաբերյալ։
Հարց․ Ինչպե՞ս կգնահատեք Թուրքիայի և Հայաստանի միջև ընթացող կարգավորման գործընթացը:
Պատասխան․ Ընդհանուր առմամբ, մենք այն դրական ենք գնահատում։ Հայաստանը պատրաստ է Թուրքիայի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատմանն ու սահմանների բացմանը։ Ուրախ էի իմ թուրք գործընկերոջից լսել, որ իրենց կողմից նույնպես կա քաղաքական կամք՝ գործընթացը տանելու այդ նպատակին։ Կարծում եմ՝ հիմա, երբ իրադարձություններն աշխարհում շատ արագ են զարգանում, մենք չպետք է վարանենք կոնկրետ քայլեր ձեռնարկել։
Հարց. Որո՞նք են կարգավորման գործընթացի օգուտները հայ և թուրք ժողովուրդների համար:
Պատասխան․ Մարդիկ արդեն իսկ օգտվում են Երևան-Ստամբուլ ուղիղ չվերթներից։ Սահմանների բացումն իր դրական ազդեցությունը կունենա երկու երկրների միջև կոմունիկացիոն հաղորդակցության, առևտրատնտեսական հարաբերությունների, մարդկանց միջև շփումների և, ընդհանրապես, տարածաշրջանում կայունության վրա։
Հարց. Թուրքիայի և Հայաստանի միջև փոխադարձ պաշտոնական այցեր կլինե՞ն։ Դուք թուրք պաշտոնյաներին Հայաստան այցելելու հրավեր ուղարկե՞լ եք կամ հրավեր ստացե՞լ եք այցելելու Թուրքիա։
Պատասխան․ Ընդգծեմ, որ սա Հայաստանի բարձրաստիճան պաշտոնյայի առաջին այցն է Թուրքիա վերջին տասնամյակում։ Ավելորդ է նշել, որ եթե կարգավորման գործընթացը հարթ ընթանա և մենք հասնենք դրական արդյունքների, կարող են փոխայցելություններ լինել։
Հարց. Ի՞նչ կարող եք ասել մեզ կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ հայ ժողովրդի մոտեցման մասին:
Պատասխան․ Ընդհանուր առմամբ, Հայաստանի բնակչությունը ցանկանում է կարգավորել հարաբերությունները Թուրքիայի հետ։ Դա արտացոլված է նաև հասարակական կարծիքի վերաբերյալ հարցումներում։ Իհարկե, և՛ հայկական, և՛ թուրքական հասարակություններում կան խմբեր, որոնք, այսպես ասեմ, թերահավատորեն են վերաբերվում այս գործընթացին։
Երկու կողմերի պաշտոնյաները պետք է քաղաքական առաջնորդություն ստանձնեն այս խնդիրները հասցեագրելու ուղղությամբ: Նախարար Չավուշօղլուի հետ իմ հանդիպման ընթացքում մենք կարծիքներ ենք փոխանակել որոշակի զգայուն կետերի վերաբերյալ, և ես հույս ունեմ, որ դրանք հաշվի կառնվեն։

Интервью главы МИД РА Арарата Мирзояна агентству «Анадолу»
Поддержи А1+!На полях Анталийского дипломатического форума министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян дал интервью агентству «Анадолу».
Вопрос: Что бы Вы хотели сказать о своем участии в Дипломатическом форуме в Анталье?
Ответ: В первую очередь хочу напомнить основные события между Арменией и Турцией в последние месяцы. Лидеры двух стран – премьер-министр Пашинян и президент Эргодан обменялись публичными заявлениями, выразив готовность начать переговоры между двумя странами. Позже две страны назначили спецпредставителей по диалогу между Арменией и Турцией.
Они уже провели две встречи, в Москве и Вене соответственно, договорившись о продолжении переговоров без предварительных условий, направленных на полную нормализацию отношений.
Я посетил Анталью для участия в дипломатическом форуме, чтобы еще раз подтвердить политическую волю правительства Республики Армения добиться полной нормализации отношений с Турцией и открыть эру мирного и устойчивого развития в регионе.
Вопрос: Как бы Вы оценили продолжающийся процесс нормализации отношений между Турцией и Арменией?
Ответ: В целом мы оцениваем его положительно. Армения готова к установлению дипломатических отношений и к открытию границ с Турцией. Я был рад услышать от моего турецкого коллеги, что с их стороны есть политическая воля, чтобы довести процесс до конца. В условиях стремительно развивающейся ситуации в мире я считаю, что нам не следует медлить с конкретными шагами.
Вопрос: Каковы преимущества процесса нормализации для армян и турок?
Ответ: Люди уже пользуются прямыми рейсами между Ереваном и Стамбулом. Открытие границ окажет положительное влияние на торгово-экономические отношения между двумя странами, контакты между людьми и общую стабильность в регионе.
Вопрос: Будут ли взаимные официальные визиты между Турцией и Арменией? Направляли ли Вы приглашение турецким официальным лицам посетить Армению или получали приглашение посетить Турцию?
Ответ: Подчеркну, что это первый визит высокопоставленного лица Армении в Турцию за последнее десятилетие. Само собой разумеется, что если процесс нормализации пройдет гладко и мы добьемся положительных результатов, то взаимные визиты могут иметь место.
Вопрос: Что можете сказать о подходе армянского народа к процессу нормализации?
Ответ: В целом население Армении хочет нормализации отношения с Турцией. Это находит отражение и в опросах общественного мнения. Конечно, и в армянском, и в турецком обществе есть определенные группы, которые, скажем так, относятся к этому процессу скептически.
Должностные лица с обеих сторон должны взять на себя политическое руководство для решения этих вопросов. В ходе моей встречи с министром Чавушоглу мы обменялись мнениями по некоторым чувствительным моментам, и я надеюсь, что они будут учтены.