ՄԻՊ Քրիստինե Գրիգորյանն ընդունել է ԿԽՄԿ-ի պատվիրակության ղեկավար Թիերի Ռիբոյին
Մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստինե Գրիգորյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի պատվիրակության ղեկավար Թիերի Ռիբոյին:
Հանդիպմանը քննարկվել է Ադրբեջանում գերության մեջ գտնվող հայկական կողմի զինծառայողների ու քաղաքացիական անձանց իրավունքներին և վերադարձի գործընթացին առնչվող հարցեր։ Մասնավորապես, Թիերի Ռիբոն անդրադարձել է Ադրբեջանում գտնվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց հետ տարվող աշխատանքներին, ներառյալ ինչպես 2020 թվականի պատերազմից առաջ, այնպես էլ դրանից հետո անհետ կորած անձանց առնչությամբ իրականացվող աշխատանքներին:
ԿԽՄԿ պատվիրակության ղեկավարը ներկայացրել է նաև 44-օրյա պատերազմից հետո ԿԽՄԿ մանդատի շրջանակում Արցախում իրականացվող ծրագրերը:
Իր հերթին Պաշտպանը պատվիրակության ղեկավարին է ներկայացրել նախորդ շաբաթ Արցախ կատարված այցի ընթացքում արձանագրած փաստերն ու հետևությունները: Պաշտպանը նշել է, որ հատկապես մտահոգիչ է համարում շփման գծին կամ ադրբեջանական հենակետերին մոտ տեղակայված գյուղերի բնակչության բնականոն կյանքը խաթարելուն միտված ադրբեջանական զինված ուժերի սադրանքները՝ վկայակոչելով Խրամորթում և Նորշենում տեղի ունեցած դեպքերը:
Պաշտպանի դիրքորոշմամբ սա շարունակվող, կազմակերպված և մեկ կետից կառավարվող քաղաքականության արդյունք է: Նման քաղաքականության ապացույց է նաև երկու հայ ռազմագերիների՝ Իշխան Սարգսյանի և Վլադիմիր Ռաֆայելյանի նկատմամբ հարուցված դատավարությունները, ովքեր դատապարտվել են համապատասխանաբար և 19 և 18 տարի ազատազրկման: Պաշտպանը նշել է, որ դրանք արհեստական դատավարություններ են, ինչը Ժնևյան կոնվենցիայի  կոպիտ խախտում է:
Հանդիպման ավարտին կողմերը բարձր են գնահատել Հայաստանում ԿԽՄԿ պատվիրակության և ՄԻՊ հաստատության միջև համագործակցության դերը մարդու իրավունքների և մարդասիրական իրավունքների պաշտպանության հարցում՝ վերահաստատելով համագործակցելու իրենց պատրաստակամությունը:

Омбудсмен Кристине Григорян приняла главу делегации МККК Тьерри Рибо
Защитник прав человека Армении Кристине Григорян приняла главу делегации Международного комитета Красного Креста в Армении Тьерри Рибо.
На встрече были обсуждены вопросы, связанные с правами находящихся в плену в Азербайджане армянских военнослужащих и гражданских лиц и процессом их возвращения. В частности, Тьерри Рибо коснулся проводимых с удерживаемыми в Азербайджане в плену работ.
Глава делегации МККК также представил программы, реализованные в Арцахе в рамках мандата МККК после 44-дневной войны.
В свою очередь омбудсмен представила главе делегации факты, зафиксированные во время ее визита в Арцах на прошлой неделе. Омбудсмен отметила, что ее особенно беспокоят провокации азербайджанских вооруженных сил, направленные на нарушение нормальной жизни населения сел вблизи линии соприкосновения или вблизи азербайджанских баз. В этом контексте Григорян коснулась событий в Храморте и Норшене.
По словам омбудсмена, это результат организованной и управляемой из одного пункта политики. Доказательством такой политики являются суды над двумя армянскими военнопленными, Ишханом Саргсяном и Владимиром Рафаеляном, которые были приговорены к 19 и 18 годам лишения свободы соответственно. Омбудсмен отметила, что это сфабрикованные судебные процессы являются грубым нарушением Женевской конвенции.
В конце встречи стороны высоко оценили роль сотрудничества между делегацией МККК в Армении и институтом омбудсмена в деле защиты прав человека и гуманитарных прав, подтвердив готовность к сотрудничеству.