ՀՀ ԱԳՆ հայտարարությունը մարտի 7-ին Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման վերաբերյալ
Մարտի 7-ին, ՀՀ սահմանագոտու արևմտյան ուղղությամբ Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից հրադադարի ռեժիմի կոպիտ խախտման հետևանքով զոհվել է ՀՀ ԶՈՒ զինծառայող, սերժանտ Հրաչ Արամի Մանասարյանը, ևս մեկ զինծառայող ստացել է վիրավորում:
Խորին ցավակցություն ու զորակցություն ենք հայտնում զոհված զինծառայողի ընտանիքի անդամներին ու հարազատներին և շուտափույթ ապաքինում մաղթում վիրավորված զինծառայողին:
Չնայած Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հերքել է, թե ՀՀ ԶՈՒ զինծառայողը զոհվել է իրենց ստորաբաժանումների գործողությունների հետեւանքով, մարտի 7-ին Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունում տեղի ունեցած խորհրդակցության մասին պաշտոնական հաղորդագրությունը համահունչ է ադրբեջանական ստորաբաժանումների ագրեսիվության աճի տրամաբանությանը:
Դատապարտելով ՀՀ ԶՈՒ զինծառայողի սպանությունը՝ հարկ ենք համարում ընդգծել, որ այս և նմանօրինակ միջադեպերը, հրադադարի ռեժիմի պարբերական խախտումները ավելի են հիմնավորում Հայաստան-Ադրբեջան սահմանագծից զորքերի հայելային հետքաշման և սահմանագոտում դիտորդական առաքելություն տեղակայելու անհրաժեշտությունը:
Կարևոր ենք համարում նաև, որ Ադրբեջանի սադրիչ գործողություններին ու հայտարարություններին պատշաճ գնահատական տրվի միջազգային հանրության կողմից:

Заявление МИД РА в связи с нарушением Азербайджаном режима прекращения огня 7-го марта
Министерство иностранных дел Армении выступило с заявлением в связи с грубым нарушением Азербайджаном режима прекращения огня. В заявлении МИД говорится:
«7 марта в результате грубого нарушения режима прекращения огня со стороны ВС Азербайджана в западной части границы с Арменией погиб военнослужащий ВС Республики Армения сержант Грач Арамович Манасарян, еще один военнослужащий получил ранение.
Выражаем глубочайшие соболезнования и слова поддержка родным и близким погибшего военнослужащего, желаем скорейшего выздоровления раненому военнослужащему.
Хотя минобороны Азербайджана отрицает, что военнослужащий ВС Армении погиб в результате действий их подразделений, официальное заявление о встрече 7 марта в минобороны Азербайджана созвучно логике нарастающей агрессии азербайджанских подразделений.
Осуждая убийство военнослужащего ВС Армении, считаем необходимым подчеркнуть, что подобные инциденты и регулярные нарушения режима прекращения огня еще раз обосновывают необходимость зеркального отвода войск с армяно-азербайджанской границы и развертывания наблюдательной миссии в приграничной зоне.
Считаем важным также, чтобы провокационные действия и заявления Азербайджана должным образом получили оценку со стороны международного сообщества».