ՀՀ ԱԳ նախարարն անհրաժեշտ է համարում ՄԱԿ-ի հումանիտար առաքելությունների իրականացումն Արցախում
Փետրվարի 28-ին ՄԱԿ Մարդու իրավունքների խորհրդի բարձրաստիճան նիստի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ՄԱԿ Ժնևյան գրասենյակի գլխավոր տնօրեն Տատյանա Վալովայայի հետ։
Կողմերը գոհունակություն են հայտնել Հայաստանի և ՄԱԿ Ժնևյան գրասենյակի միջև արդյունավետ համագործակցության կապակցությամբ։ Արարատ Միրզոյանը կարևորել է ՄԱԿ Մարդու իրավունքների խորհրդի գործունեությունը՝ ընդգծելով Հայաստանի՝ որպես խորհրդի անդամ երկրի հանձնառությունը մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանությանն ու խթանմանը, ինչպես նաև ժողովրդավարական արժեքների ամրապնդմանը։
Նախարար Միրզոյանն անդրադարձ է կատարել Արցախում 44-օրյա պատերազմի հետևանքով ստեղծված հումանիտար խնդիրներին և դրանց լուծման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերին։ Այս համատեքստում արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը կարևորել է Լեռնային Ղարաբաղում բնակչության հիմնարար իրավունքների և ազատությունների լիարժեք իրացման համար անհրաժեշտ պայմանների և միջազգային աջակցության հասանելիության ապահովումը։
ԱԳ նախարարն ընդգծել է միջազգային մասնագիտացված կազմակերպությունների, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ի համապատասխան կառույցների՝ Արցախ անխոչընդոտ մուտքի անհրաժեշտությունն ու հումանիտար առաքելությունների իրականացումը։

Глава МИД РА встретился с генеральным директором отделения ООН в Женеве
На полях заседания высокого уровня Совета ООН по правам человека 28 февраля министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян встретился с директором отделения ООН в Женеве Татьяной Валовой.
Стороны выразили удовлетворение эффективным сотрудничеством между Арменией и отделением ООН в Женеве. Арарат Мирзоян подчеркнул важность деятельности Совета ООН по правам человека, подчеркнув приверженность Армении, как государства-члена Совета, защите и продвижению прав человека, основных свобод, а также укреплению демократических ценностей.
Министр Мирзоян коснулся гуманитарных проблем, возникших вследствие 44-дневной войны в Арцахе, и предпринимаемых для их решения шагов. В этом контексте министр иностранных дел подчеркнул важность обеспечения необходимых условий для полной реализации основных прав и свобод и доступности помощи для населения Нагорного Карабаха.
Министр иностранных дел подчеркнул необходимость беспрепятственного доступа международных специализированных организаций, в том числе соответствующих агентств ООН,  в Арцах и осуществления гуманитарных миссий.