Վահրամ Դումանյանն ընդունել է Միխայիլ Շվիդկոյին
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանն այսօր ընդունել է Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի` միջազգային մշակութային համագործակցության հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Միխայիլ Շվիդկոյին:
Ողջունելով Միխայիլ Շվիդկոյի այցը ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարություն՝ Վահրամ Դումանյանը համոզմունք է հայտնել, որ մշակութային համագործակցությունը հատուկ տեղ է գրավում Հայաստանի և Ռուսաստանի երկկողմ միջպետական ​​հարաբերություններում: ԿԳՄՍ նախարարը կարևորել է համագործակցության առկա ներուժի լիարժեք իրացումը, ինչպես նաև նոր ծրագրերի իրականացումը։
«Ուրախ եմ Ձեզ նման մեծ հարգանք և հեղինակություն վայելող գործչի հետ հանդիպման համար: Համոզված եմ՝ Ձեր հարուստ փորձով և գործունեությամբ շարունակելու եք նպաստել մեր երկրների միջև ձևավորված կրթական և մշակութային համագործակցության առավել խորացմանը և զարգացմանը»,- ասել է ԿԳՄՍ նախարարը և համագործակցությունը նոր մակարդակի բարձրացնելու համար անհրաժեշտ քայլեր ձեռնարկելու պատրաստակամություն հայտնել:
Միխայիլ Շվիդկոն շնորհակալություն է հայտնել հանդիպման համար և խոսել հայ-ռուսական կրթամշակութային ծրագրերի ընդլայնման, երկկողմ մշակութային փոխգործակցության խորացման կարևորությունից: Զրուցակիցները հանգամանալից քննարկել են երկու երկրների կրթամշակութային գործիչների շփումներն ակտիվացնելու, Հայաստանում և Ռուսաստանում բարձր մակարդակով միջոցառումներ անցկացնելու վերաբերյալ հարցեր:
Վահրամ Դումանյանը Միխայիլ Շվիդկոյի ուշադրությունն է հրավիրել Արցախյան 44-օրյա պատերազմից հետո Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո հայտնված տարածքներում համամարդկային արժեքներ հանդիսացող հայկական մշակութային ժառանգության պահպանության խնդրին: Միխայիլ Շվիդկոն նշել է, որ պատրաստ է հնարավորինս նպաստել հարցի լուծմանը:

Ваграм Думанян принял Михаила Швыдкого
14 сентября министр образования, науки, культуры и спорта Армении Ваграм Думанян принял специального представителя президента Российской Федерации по международному культурному сотрудничеству Михаила Швыдкого. Об этом сообщили в Управлении по связям с общественностью и информации Министерства НОКС РА.
Приветствуя Михаила Швыдкого в министерстве, Ваграм Думанян выразил уверенность, что культурное сотрудничество в двусторонних межгосударственных отношениях между Арменией и Россией занимает особое место. Министр коснулся вопроса полной реализации имеющегося потенциала сотрудничества, а также реализации новых программ.
«Рад встрече с такой личностью, как Вы. Я уверен, что с Вашим богатым опытом и деятельностью Вы и впредь будете вносить свой вклад в дальнейшее углубление и развитие образовательного и культурного сотрудничества между нашими странами», - сказал министр.
Михаил Швыдкой поблагодарил за встречу и рассказал о значении расширения армяно-российских образовательных и культурных программ и углубления двустороннего культурного сотрудничества. Собеседники подробно обсудили вопросы, связанные с активизацией контактов между деятелями образования и культуры двух стран, проведением мероприятий высокого уровня и в Армении и России.
Ваграм Думанян обратил внимание Михаила Швыдкого на вопрос сохранения армянского культурного наследия, имеющего универсальную ценность, на территориях, оказавшихся под контролем Азербайджана после 44-дневной войны в Арцахе. Михаил Швыдкой отметил, что готов внести свой посильный вклад в решение этого вопроса.