Տիգրան Խաչատրյանը եւ Անդրեա Վիկտորինը քննարկել են Եվրոպական միության տրամադրած ներդրումային ծրագրերը
ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանն այսօր՝ սեպտեմբերի 9-ին հանդիպում է ունեցել Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինի գլխավորած պատվիրակության հետ:
Ողջունելով հյուրերին՝ Տիգրան Խաչատրյանը ներկայացրել է Հայաստանի կառավարության 2021-2026 թթ. գործունեության ծրագիրը, ինչպես նաեւ հանրային ֆինանսների կառավարման համակարգի ներդրումն ու բարեփոխումների ռազմավարությունը: Նախարարն իր խոսքում բարձր է գնահատել ԵՄ հետ հաստատված սերտ համագործակցությունը եւ կարեւորել բոլոր ուղղություններով Միության հետ հարաբերությունների զարգացումը։
Դեսպան Անդրեա Վիկտորինը շնորհավորել է նախարարին նշանակման առթիվ եւ հայտնել ԵՄ դրական դիրքորոշումը Կառավարության առաջիկա հինգ տարիների ծրագրի վերաբերյալ: Դեսպանն անդրադարձել է ԵՄ աջակցությամբ նախատեսվող  ծրագրերին, որոնք ուղղվելու են Հայաստանում ժողովրդավարության ամրապնդմանը, տնտեսության խթանմանը, փոքր եւ միջին բիզնեսի, էներգետիկայի, ենթակառուցվածքների ոլորտների զարգացմանը եւ այլն:
Ամփոփելով հանդիպումը՝ կողմերը շեշտել են, որ ԵՄ-ի կողմից Հայաստանին առաջարկվող ծավալուն փաթեթը ոչ միայն խոշոր ֆինանսական միջոցների ներգրավման հնարավորություն է, այլեւ Հայաստանում եվրոպական արժեքների ամրապնդում եւ վերահաստատում։

Тигран Хачатрян и Андреа Викторин обсудили предоставленные Евросоюзом инвестиционные программы
Министр финансов Армении Тигран Хачатрян 9 сентября встретился с делегацией во главе с руководителем делегации Европейского союза в Армении, послом Андреа Викторин.
Приветствуя гостей, Тигран Хачатрян представил программу правительства Армении на 2021-2026 годы, а также стратегию внедрения системы управления государственными финансами и реформ. Министр высоко оценил налаженное с ЕС тесное сотрудничество и подчеркнул важность развития отношений с ЕС по всем направлениям.
Посол Андреа Викторин поздравила министра с назначением и выразила позитивную позицию ЕС в отношении пятилетней программы правительства. Посол коснулась поддерживаемых ЕС программ, которые будут направлены на укрепление демократии в Армении, стимулирование экономики, развитие малого и среднего бизнеса, энергетики, инфраструктуры и т.д.
Подводя итоги встречи, стороны подчеркнули, что предложенный Евросоюзом комплексный пакет для Армении - это не только возможность привлечь большие финансовые ресурсы, но и укрепить и подтвердить европейские ценности в Армении.