Ո՛չ ահաբեկումն ու սպառնալիքները, ո՛չ ռազմական ագրեսիաները չեն կարողացել կոտրել Արցախի ժողովրդի կամքը․ ԱՀ ԱԳՆ
Արցախի Հանրապետության Արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հռչակման 30-ամյակի կապակցությամբ։
«30 տարի առաջ՝ 1991 թ. սեպտեմբերի 2-ին, Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզի և Շահումյանի շրջանի բոլոր մակարդակների պատգամավորների համատեղ նիստը հռչակել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը՝ հիմք դնելով անկախ ժողովրդավարական պետության կերտմանը:
Հանրապետության հռչակումը լիովին համապատասխանում էր միջազգային իրավունքի նորմերին և այն ժամանակ գործող ԽՍՀՄ օրենսդրությանը, որոնք ինքնավար կազմավորումներին և կոմպակտ բնակվող ազգային փոքրամասնություններին իրենց ճակատագիրը և քաղաքական կարգավիճակը ինքնուրույն որոշելու իրավունք էին տրամադրում:
1991 թ. դեկտեմբերի 10-ին անկախ պետություն ստեղծելու որոշումն ամրագրվել է համաժողովրդական հանրաքվեում Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղ) ժողովրդի ազատ կամարտահայտությամբ:
Հանրապետության հռչակման մասին 1991 թ. սեպտեմբերի 2-ի Հռչակագրի ընդունումը դարձել է արցախահայության ազգային-ազատագրական պայքարի առանցքային իրադարձություններից մեկը, որը հիմնված էր ժողովրդի ինքնորոշման, պատմական արդարության վերականգնման և մեկ միասնական հայկական պետության մեջ վերամիավորվելու ձգտման վրա՝ նպատակ ունենալով ազատվել ֆիզիկական ոչնչացման մշտական սպառնալիքից:
Ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությունը ուժով և ուժի սպառնալիքի կիրառմամբ լուծելու, ահաբեկման, էթնիկ զտումների, կոտորածների և մարդու իրավունքների զանգվածային խախտումների միջոցով արցախահայությանը հայրենիքից զրկելու Ադրբեջանի հետևողական քաղաքականության պայմաններում անկախ պետության ստեղծումը ոչ միայն կարևոր քաղաքական քայլ էր, այլև պատմական անհրաժեշտություն:
1990-ականների աշխարհաքաղաքական փոփոխությունները և տարածաշրջանային հարաճուն լարվածությունը հասարակության ինքնակազմակերպման և պետական ինստիտուտների ստեղծման վճռական քայլեր էին պահանջում՝ անհրաժեշտ Ադրբեջանի վերահաս զինված ագրեսիան հետ մղելու և Արցախի ժողովրդի խաղաղ ապրելու և զարգանալու իրավունքը երաշխավորելու համար:
Անկախության օրվանից ի վեր Արցախի Հանրապետությունն անցել է բազմաթիվ փորձությունների, այդ թվում՝ կործանարար պատերազմների և ծանր կորուստների միջով:
Այնուամենայնիվ, ո՛չ ահաբեկումն ու սպառնալիքները, ո՛չ շրջափակումը և կրկնվող ռազմական ագրեսիաները չեն կարողացել կոտրել Արցախի ժողովրդի կամքը և իր անկախությունն ու ինքնիշխանությունը պաշտպանելու, իր պետականությունն ամրապնդելու և զարգացնելու վճռականությունը:
Համոզված ենք, որ Արցախում հայկական պետականությունը ազգային ինքնության, արժանապատվության պահպանման և անվտանգ ապագա ապահովելու հիմնական երաշխավորն է, ինչպես նաև ժողովրդի՝  սեփական քաղաքական ճակատագիրն ինքնուրույն որոշելու անքակտելի իրավունքի իրացման միջոցը։
Այս հիշարժան օրը մենք հարգանքի և երախտագիտության տուրք ենք մատուցում նրանց, ովքեր պայքարել են Արցախի արժանապատվության, ազատության և անկախության համար, գլուխ ենք խոնարհում այդ սրբազան պայքարում իրենց կյանքը զոհաբերածների հիշատակի առջև. նրանց քաջությունն ու սխրանքը մշտապես լինելու են հայրենիքին անձնվիրաբար ծառայելու և համազգային գործին նվիրվելու վառ օրինակ:
Հավատարիմ մնալով ազգային-ազատագրական շարժման գաղափարներին, նպատակներին և սկզբունքներին՝ Արցախի
Հանրապետության ժողովուրդն ու իշխանությունները անսասան վճռականությամբ շարունակելու են ձգտել հասնելու երկրի անկախության միջազգային ճանաչմանը և տարածքային ամբողջականության վերականգնմանը,  ինքնիշխան պետականության ամրապնդմանն ու զարգացմանը։

Ни угрозы, ни блокада и повторяющиеся военные агрессии не смогли сломить волю народа Арцаха: МИД Арцаха
Министерство иностранных дел Арцаха направило послание по случаю 30-летия провозглашения республики.
«30 лет назад, 2 сентября 1991 года совместное заседание депутатов всех уровней Нагорно-Карабахской автономной области и Шаумянского района провозгласило Нагорно-Карабахскую республику, заложив основу для создания независимого демократического государства. Провозглашение республики полностью соответствовало нормам международного права, действовавшему в то время законодательству СССР, которое давало автономным образованиям, компактно проживающим национальным меньшинствам право определять свой политический статус. Решение о создании независимого государства 10 декабря 1991 года было закреплено на всенародном референдуме, по доброй воле народа Арцаха (Нагорного Карабаха).
Принятие Декларации о провозглашении республики 2 сентября 1991 года стало одним из ключевых событий в национально-освободительной борьбе армян Арцаха, основанной на стремлении народа к самоопределению, восстановлению исторической справедливости, воссоединению в едином армянском государстве с целью избавиться от постоянной угрозы физического уничтожения.
Создание независимого государства было не только политическим шагом, но и исторической необходимостью в контексте последовательной политики Азербайджана по лишению арцахских армян их родины путем запугивания, массовых этнических чисток,  убийств и массовых нарушений прав человека. Геополитические изменения 1990-х годов, растущая региональная напряженность потребовали решительных шагов для самоорганизации общества, создания государственных институтов, отражения надвигающейся вооруженной агрессии Азербайджана, обеспечения права народа Арцаха на мирное проживание и развитие.
Со дня обретения независимости Республика Арцах пережила множество испытаний, включая опустошительные войны и тяжелые потери. Тем не менее, ни запугивание, ни угрозы, ни блокада и неоднократные военные агрессии не смогли сломить волю народа Арцаха защищать свою независимость и суверенитет, укреплять свою государственность и развиваться.
Убеждены, что армянская государственность в Арцахе является главным гарантом сохранения национальной самобытности и достоинства, обеспечения безопасного будущего, а также средством реализации неотъемлемого права народа самостоятельно определять свою политическую судьбу.
В этот памятный день мы отдаем дань уважения тем, кто боролся за достоинство, свободу и независимость Арцаха, и склоняем головы перед памятью тех, кто отдал свои жизни в этой священной борьбе. Их мужество и героизм всегда будут ярким примером беззаветного служения Родине, преданности национальному делу.
Придерживаясь идей, целей и принципов национально-освободительного движения, народ и власти Республики Арцах и впредь с непоколебимой решимостью будут добиваться международного признания независимости страны, восстановления территориальной целостности, укрепления и развития страны и суверенного государства.
Да здравствует Нагорно-Карабахская Республика! Слава и честь всем борцам за свободу и независимость Арцаха!»