Քննչական կոմիտեի նախագահ Արգիշտի Քյարամյանն ընդունել է ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսիին
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱյսօր՝ օգոստոսի 23-ին, ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Արգիշտի Քյարամյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Լին Թրեյսիի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը մասնակցում էին նաև ՔԿ նախագահի տեղակալ Արսեն Այվազյանը, Միջազգային հարցումների ապահովման բաժնի պետ Սերգեյ Թաիրյանը, Քրեագիտական վարչության պետ Ռաֆայել Վարդանյանը, ՀԿԳ մարդկանց թրաֆիքինգի, անչափահասների սեռական անձեռնմխելիության դեմ ուղղված և թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության հանցագործությունների քննության վարչության պետ Հովհաննես Համբարյանը, ԱՄՆ դեսպանատան թմրամիջոցների դեմ պայքարի և իրավապահ համագործակցության ստորաբաժանման ղեկավար Ալեքսիս Հաֆտվանին, նույն ստորաբաժանման ավագ իրավախորհրդատու Ադի Հոլովեյը և քաղաքական խորհրդատու Կրիստինա Հանսելը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկու երկրների իրավապահ մարմինների միջև արդեն ստեղծված արդյունավետ համագործակցությանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ:
ՀՀ ՔԿ նախագահ Արգիշտի Քյարամյանը մանրամասն ներկայացրել է այն ոլորտները, որտեղ փոխհամագործակցությունը բավական արդյունավետ զարգացումներ ունի՝ արժևորելով երկարամյա համագործակցության ընթացքում կիբեռհանցագործության, թրաֆիքինգի, թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության, ընտանեկան բռնությունների ոլորտներին վերաբերող մի շարք համատեղ ծրագրերի շրջանակներում իրականացված աշխատանքները:
Կոմիտեի նախագահը վստահեցրել է նաև, որ քրեական գործերով ցուցաբերվող միջազգային իրավական օգնությունն այսուհետ ևս կկրի շարունակական բնույթ, ինչն էլ ավելի կնպաստի հանցավորության դեմ պայքարում տարվող աշխատանքների արդյունավետության բարձրացմանը։
Դեսպան Լին Թրեյսին, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, շնորհավորել է Արգիշտի Քյարամյանին՝ պաշտոնի նշանակվելու առթիվ:
ՔԿ նախագահը և ԱՄՆ դեսպանը կարևորել են նաև փոխադարձ իրավական օգնության շրջանակներում քննիչների համար մասնագիտական դասընթացներ կազմակերպելու և անցկացնելու գործընթացը:
Հանդիպման ավարտին կողմերը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել՝ շարունակել և ընդլայնել համագործակցությունը, էլ ավելի զարգացնել ձևավորված ավանդույթները:

Председатель Следственного комитета Аргишти Кярамян принял посла США Линн Трейси
Поддержи А1+!23 августа председатель Следственного комитета РА Аргишти Кярамян принял делегацию во главе с Чрезвычайным и полномочным послом США в Республике Армения Линн Трейси.
Во встрече также приняли участие заместитель председателя СК Арсен Айвазян, начальник отдела международных запросов Сергей Таирян, начальник отдела криминологии Рафаэль Варданян, начальник Управления по расследованию незаконного оборота наркотиков и траффикинга Ованес Гамбарян, начальник отдела борьбы с наркотиками и сотрудничества правоохранительных органов Алексис Хафтвани, старший юрисконсульт того же отдела Ади Головей, и советник по политическим вопросам Кристина Гензель.
В ходе встречи был обсужден широкий круг вопросов, касающихся уже налаженного эффективного сотрудничества между правоохранительными органами двух стран.
Президент Следственного комитета РА Аргишти Кярамян подробно представил сферы, в которых сотрудничество имеет достаточно эффективное развитие, оценив работы, проводимые в рамках ряда совместных программ в сферах киберпреступности, траффикинга, незаконного оборота наркотиков, домашнего насилия.
Председатель Следственного комитета заверил, что международная правовая помощь по уголовным делам отныне будет носить непрерывный характер, что в дальнейшем будет способствовать повышению эффективности работы по борьбе с преступностью.
Поблагодарив за теплый прием, посол Линн Трейси поздравила Аргишти Кярамяна с назначением.
Глава Следственного комитета и посол США также отметили важность организации профессиональных тренингов для следователей в рамках взаимной правовой помощи.
В заключение встречи стороны достигли договоренности о продолжении, расширении сотрудничества, дальнейшем развитии сложившихся традиций.