160821YndlaynvatsKhorhrdakJur
Արայիկ Հարությունյանը հրավիրել է ընդլայնված խորհրդակցություն՝ նվիրված Ստեփանակերտ քաղաքի ջրամատակարարման խնդիրներին Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանն օգոստոսի 16-ին հրավիրել է ընդլայնված խորհրդակցություն՝ նվիրված Ստեփանակերտ քաղաքի ջրամատակարարման խնդիրներին: Այս մասին հայտնում են Արցախի նախագահի աշխատակազմից։ Ջրամատակարարման համակարգում խափանումների պատճառների վերաբերյալ զեկույցներով հանդես են եկել համապասխան կառույցների ղեկավարներն ու փորձագետները։
Մասնավորապես նշվել է, որ իրավիճակը պայմանավորված է նախորդ տարիների համեմատ տեղումների քանակի, հետևաբար և ջրային ռեսուրսների նվազմամբ, ինչպես նաև 2020թ.-ին Արցախի դեմ սանձազերծված պատերազմի հետևանքով մայրաքաղաքի բնակչության կտրուկ աճով։
Նախագահը շեշտել է, որ հանրապետությունն այս օրերին պայքարում է բնական աղետի դեմ, և ստեղծված իրավիճակում ջրամատակարարման հարցի շուրջ բոլոր քաղաքական շահարկումներն անհիմն են ու անընդունելի: Վերջին օրերին Ստեփանակերտի ջրազուրկ թաղամասերի բնակիչներին խմելու ջրով ապահովելու ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքների վերաբերյալ զեկուցել են ԱՀ ՆԳ նախարար Կարեն Սարգսյանը, Ստեփանակերտի փոխքաղաքապետ Սամվել Ղուլյանը, «Ջրմուղ կոյուղի» ՓԲԸ տնօրեն Գագիկ Պողոսյանը։
Նշվել է, որ արդեն իսկ դադարեցվել է մայրաքաղաքում գործող բոլոր ավտոլվացման կետերի և հանգստի գոտիների ջրամատակարարումը, Արցախում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի առաքելության աջակցությամբ ջրազուրկ թաղամասերում տեղադրվում են ջրի բաքեր, ինչպես նաև ջրատարներով և հրշեջ մեքենաներով խմելու ջուր է հասցվում բնակչությանը։ Որպես ժամանակավոր լուծում՝ երկրի ղեկավարը հանձնարարել է համապատասխան մարմինների ղեկավարներին առաջիկա օրերին ավելացնել տեղադրվող ջրի բաքերի քանակը և խմելու ջրի մատակարարման ծավալներն ու հաճախականությունը, ինչպես նաև օգտագործել նախկինում շահագործված արտեզյան ջրհորների վերագործարկման և նոր ջրհորների կառուցման բոլոր հնարավորությունները։
Արայիկ Հարությունյանն ընդգծել է, որ, ընթացիկ աշխատանքներին զուգահեռ, անհրաժեշտ է արագ տեմպերով մշակել երկարաժամկետ համապարփակ լուծումներ հետագա տարիների համար։ Այս ուղղությամբ նախագահը հանձնարարել է հնարավորինս կարճ ժամանակահատվածում սկսել և ավարտին հասցնել Պատարայի ջրամբարի, ինչպես նաև Պատարա գետից դեպի մայրաքաղաքի ջրամատակարարման համակարգ տանող խողովակաշարի կառուցումը։ Պատարայի ջրամբարի կառուցումը հնարավորություն կտա ապահովագրել մայրաքաղաքի շուրջօրյա ջրամատակարարման համակարգը, ինչպես նաև կլուծվի Ասկերանի շրջանի մի շարք համայնքների խմելու և ոռոգման ջրի հարցը։

160821YndlaynvatsKhorhrdakJur
16 августа Президент Республики Арцах Араик Арутюнян провел расширенное совещание, посвященное вопросам водоснабжения Степанакерта. Об этом сообщает Главное информационное управление аппарата президента Республики Арцах.
Руководители соответствующих структур и эксперты доложили о причинах сбоев в системе водоснабжения. В частности, было отмечено, что ситуация связана с количеством осадков по сравнению с предыдущими годами, а следовательно, с сокращением водных ресурсов, а также с резким увеличением населения столицы из-за войны, развязанной в 2020 году против Арцаха. Президент подчеркнул, что в настоящее время республика борется со стихийным бедствием, и в сложившейся ситуации все политические спекуляции по поводу водоснабжения необоснованны и недопустимы.
В последние дни министр внутренних дел Республики Арцах Карен Саркисян, заместитель мэра Степанакерта Самвел Гулян и директор ЗАО «Вода и канализация» Гагик Погосян доложили о проведенных работах по обеспечению питьевой водой жителей безводных районов г.Степанакерта. Было отмечено, что водоснабжение всех пунктов мойки автомобилей и зон отдыха в столице уже прекращено, в безводных районах Арцаха при поддержке миссии Международного комитета Красного Креста устанавливаются резервуары для воды, а также питьевая вода населению подается по водопроводу и пожарными машинами.
В качестве временного решения Президент поручил руководителям соответствующих органов увеличить количество резервуаров для воды, которые будут установлены в ближайшие дни, объем и периодичность подачи питьевой воды, а также использовать все возможности для повторного открытия ранее использованных артезианских скважин и построить новые скважины.
Араик Арутюнян подчеркнул, что параллельно с текущими работами необходимо быстро выработать долгосрочные комплексные решения на ближайшие годы. В связи с этим Президент поручил как можно скорее приступить к завершению строительства Патарского водохранилища, а также трубопровода, ведущего от реки Патара к системе водоснабжения столицы. Строительство Патарского водохранилища даст возможность обеспечить круглосуточное водоснабжение столицы, а также решить вопрос питьевой и поливной воды в ряде населенных пунктов Аскеранского района.