«Թեհրանը պատրաստ է օգնել վերականգնելու Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղությունը». Իրանի ԱԳՆ խոսնակ
Իրանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Սաիդ Խաթիբզադեն հինգշաբթի հայտարարել է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև «խաղաղության վերականգնմանն աջակցելու Թեհրանի պատրաստակամության մասին»: Այս մասին տեղեկացնում է IRNA-ն։
Իրանի ԱԳՆ ներկայացուցիչը մտահոգություն է հայտնել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ սահմանային բախումների շարունակման համար: Իրանի ԱԳՆ խոսնակը ցավակցություն է հայտնել զինվորների զոհվելու եւ վիրավորվելու կապակցությամբ եւ երկու կողմերին հորդորել զսպվածություն ցուցաբերել ՝ ընդգծելով սահմանային վեճերի խաղաղ կարգավորման անհրաժեշտությունը:
Հաթիբզադեն նշել է, որ երկու երկրներն էլ պետք է հաղթահարեն լարվածությունը եւ հակամարտությունները, ինչպես նաեւ անհրաժեշտ է, որ բոլոր կողմերը հարգեն միջազգայնորեն ճանաչված սահմանները:
Իրանցի դիվանագետն ընդգծել է միջազգային մակարդակով ճանաչված սահմանների նկատմամբ բոլոր կողմերի հարգալից վերաբերմունքի անհրաժեշտությունը և նշել, որ Իրանը պատրաստ է ցանկացած օգնություն ցուցաբերել Կովկասում կայուն խաղաղության շուտափույթ ապահովման համար:

Иран готов стать посредником для урегулирования ситуации между Азербайджаном и Арменией
Тегеран, 29 июля. ИРНА — Официальный представитель министерства иностранных дел Ирана Саид Хатибзаде заявил, что Тегеран готов помочь в установлении мира между Азербайджаном и Арменией.
Представитель иранского МИД выразил обеспокоенность продолжением пограничных столкновений между Арменией и Азербайджана. Он выразил соболезнование  в связи с гибелью людей и ранениями и призвал обе стороны проявить сдержанность, подчеркнув необходимость мирного урегулирования пограничных споров.
Хатибзаде отметил, что обеим странам необходимо преодолеть напряженность и конфликты, а также необходимость того, чтобы все стороны уважали международно признанные границы.
Иранский дипломат подчеркнул, необходимость уважительного отношения всех сторон к признанным на международном уровне границам и отметил, что Иран готов оказать любую помощь для скорейшего обеспечения устойчивого мира на Кавказе.