ՀԾԿՀ-ի գործունեությունը հեռահաղորդակցության ոլորտում արժանացել է բարձր գնահատականի
Հաշվի առնելով հեռահաղորդակցության ոլորտում ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի կողմից իրականացվող կարգավորումը՝ Հեռահաղորդակցության միջազգային միության (ITU) կողմից հրապարակված G5 Benchmark փորձագիտական հաշվետվությունում Հայաստանի Հանրապետությունը, որպես հեռահաղորդակցության ոլորտի 5-րդ սերնդի համագործակցային և թիրախային կարգավորում իրականացնող, ԱՊՀ տարածաշրջանում ստացել է ամենաբարձր գնահատականը։
G5 Benchmark-ի նպատակն է վերլուծել հեռահաղորդակցության ոլորտի կարգավորման արդյունավետությունը և հետևել, թե ինչպես է զարգանում թվային տնտեսության կարգավորումը այն տեղեկատվության հիման վրա, որը ստացվում է տեղեկատվական և հաղորդակցման տեխնոլոգիաների (ՏՀՏ) և այլ ոլորտների ներկայացուցիչներից՝ թվային վերափոխումը խթանելու նպատակով։
Հաշվի առնելով վերոնշյալը և Հանձնաժողովի ակտիվ ներգրավվածությունը միջազգային հարթակներում, 2021 թվականի հուլիսի 22-ին կայացած ԵՄ Արևելյան գործընկերության երկրների հեռահաղորդակցության կարգավորողների ցանցի (EaPeReg) լիագումար ժողովի ընթացքում Հանձնաժողովը առաջադրվել է EaPeReg ցանցի 2022 թվականի նախագահողի պաշտոնում։

Деятельность КРОУ в сфере регулирования телекоммуникаций удостоилась высокой оценки
Принимая во внимание регламент, введенный Комиссией по регулированию общественных услуг РА в области телекоммуникаций, в экспертном отчете G5 Benchmark, опубликованном Международным союзом электросвязи (ITU), Республика Армения получила наивысший рейтинг в регионе СНГ. Об этом «Арменпресс» сообщили в Комиссии по регулированию общественных услуг.
Цель G5 Benchmark - проанализировать эффективность регулирования электросвязи, для содействия цифровой трансформации на основе информации, полученной от представителей других отраслей информационных технологий (ИКТ) отследить, как развивается цифровая экономика.
Учитывая вышесказанное и активное участие комиссии на международных площадках, 22 июля 2021 года в ходе пленарного заседания Сети регуляторов телекоммуникаций стран Восточного партнерства (EaPeReg) комиссии был предложен пост председателя сети EaPeReg в 2022 году.