ՀՀ Արարատի մարզի Երասխ համայնքի հարևանությամբ Ադրբեջանի Զինուժի կրակոցները վերսկսել են․ ՀՀ ՄԻՊ
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմն այսօր վաղ առավոտյան՝ 2021 թվականի հուլիսի 26-ին քաղաքացիական բնակիչներից ահազանգեր է ստացել, որ ադրբեջանական զինված ուժերը կրակոցներ են արձակում ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի Գեղամասար համայնքի Սոթք գյուղի հարևանությամբ: Այս մասին հայտնում է ՀՀ ՄԻՊ-ը։
Պարզվել է, որ կրակոցներն արձակվել են Գեղարքունիքի մարզի Գեղամասար համայնքում գտնվող Սոթքի լեռնանցքի հողմակների տարածքում տեղակայված ադրբեջանական զինված ուժերի դիրքերից և ընդհատումներով շարունակվել են տևական ժամանակ:
Կրակոցները եղել են տարբեր տրամաչափի զինատեսակներից, հայկական զինված ուժերի դիրքերից բացի արձակվել են Սոթքի հանքավայրի ուղղությամբ։ Կրակոցները պարզ լսելի են եղել նաև Սոթք գյուղում և Գեղամասար համայնքի այլ մասերում:
Ահազանգեր են ստացվել նաև այն մասին, որ ադրբեջանական զինված ուժերի կրակոցների, նրանց հրահրած լարված իրավիճակի պատճառով տարհանվել են Սոթքի հանքավայրի աշխատակիցները:
Այն փաստը, որ «Գեոպրոմայնինգ Գոլդ» ընկերությունը գիշերը կրակոցների պատճառով ստիպված է եղել դադարեցնել հանքավայրի աշխատանքը, վկայում է ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից ընկերության օրինական ձեռնարկատիրական գործունեությունը խոչընդոտելու, աշխատակիցների իրավունքները կոպտորեն խախտելու, մարդկանց կյանքի համար իրական վտանգի մասին:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը հատուկ է արձանագրում, որ հողմակների այն տարածքը, որտեղից ադրբեջանական զինված ուժերը կրակել են, ՀՀ կառավարության 2000թ. դեկտեմբերի որոշմամբ «Պետական սահմանի մասին» ՀՀ օրենքի հիման վրա տրամադրվել է ՀՀ-ում իրավական գրանցում ունեցող ընկերությանը և այդ ընկերության հետ կնքել 30 տարի ժամկետով վարձակալության պայմանագիր՝ ապահովելով գույքային իրավունքների պետական գրանցումը:
Այսինքն՝ հողատարածքը իրավական հիմքով պատկանում է ՀՀ-ում գրանցում ունեցող ընկերության օրինական տիրապետությանը, այն տրամադրվել է էլեկտրական էներգիայի արտադրության համար հողմային էլեկտրակայան կառուցելու և շահագործելու նպատակով։ Նշված 200 հա հողատարածքից 75 հա-ի վրա ընկերությունը կառուցել է 2 հողմակ:
Այդ տարածք ադրբեջանական զինված ուժերն ապօրինաբար ներխուժել են 2020թ. նոյեմբերի 25-ին ու դրանով ընկերությանը պատճառել են շուրջ 5,000,000 ԱՄՆ դոլարի վնաս: Այս մասին Մարդու իրավունքների պաշտպանը հատուկ հայտարարությամբ է հանդես եկել 2021թ. փետրվարի 5-ին (https://www.ombuds.am/am/site/ViewNews/1515):
Այսօր Մարդու իրավունքների պաշտպանը ստացել է ահազանգեր նաև այն մասին, որ ադրբեջանական զինված ուժերը հուլիսի 26-ին ՝վաղ առավոտյան ժամը 04:00-ի սահմաններում կրակոցներ են արձակել նաև Գեղարքունիքի մարզի Վերին Շորժա գյուղի սարատեղի կոչվող քաղաքացիական բնակավայրի հարևանությամբ:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը ահազանգեր է ստացել նաև այն մասին, որ որ ադրբեջանական զինված ուժերը, Գեղարքունիքից բացի, հուլիսի 26-ին` ժամը 11:30-ի սահմաններում կրակոցներ են արձակել նաև ՀՀ Արարատի մարզի Երասխ համայնքի հարևանությամբ: Լսելի են եղել նաև գյուղում: Կրակոցները վերսկսել են նաև ժամը 15:30-ից և մինչ այս պահը շարունակվում են:
ՀՀ Գեղարքունիքի և Արարատի մարզերի նշված համայնքների անմիջական հարևանությամբ ադրբեջանական կրակոցների փաստերն ակնհայտ ապացուցում են, որ ՀՀ սահմանային, մասնավորապես` Գեղարքունիքի, Սյունիքի և վերջին օրերին նաև Արարատի (օրինակ` Երասխ գյուղ) մարզերի բոլոր այն հատվածներում, որտեղ քաղաքացիական բնակավայրերի հարևանությամբ ներկա են ադրբեջանական զինված ծառայողներ, նրանց պահվածքը նույնն է` կրակոցներ, կենդանիների գողություններ, խոտքաղի ու բերքահավաքի խոչընդոտներ, սպառնալիքներ և այլն:
Նկարագրված կրակոցները ևս մեկ անգամ ապացուցում են, որ ադրբեջանական զինված ուժերի ինքնին ներկայությունը ՀՀ քացաքացիական բնակավայրերի հարևանությամբ, Սյունիքի համայնքների միջև ճանապարհներին առաջնահերթ ՀՀ բնակիչների կյանքի իրավունքի խախտում է:
Նրանց արարքները խախտում են ՀՀ բնակիչների սեփականության, ազատ տեղաշարժի, անասնապահությամբ զբաղվելու և ընտանիքի եկամուտը վաստակելու և մյուս կենսական իրավունքները:
Դրանք ոտնահարում են քաղաքացիական բնակիչների անդորրն ու բնականոն կյանքը:
Գեղարքունիքի և Արարատի մարզերում հուլիսի 26-ի ադրբեջանական կրակոցների փաստերը պաշտոնապես հաստատել է նաև ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը:

Стрельба ВС Азербайджана близ общины Ерасх Араратской области РА возобновилась: Омбудсмен РА
Рано утром 26 июля 2021 года, аппарат Защитника прав человека Армении получил тревожные сигналы от мирных жителей о том, что азербайджанские вооруженные силы ведут стрельбу вблизи села Сотк Гегамасарской общины Гегаркуникской области.
Выяснилось, что стрельба велась с позиций азербайджанских вооруженных сил, расположенных на территории ветряных мельниц Соткского перевала в общине Гегамасар Гегаркуникской области и с перерывами продолжалась долгое время. Стрельба велась из оружия разного калибра, кроме позиций вооруженных сил Армении она велись в направлении Соткского рудного месторождения.
Стрельба была отчетливо слышна в селе Сотк и в других частях общины Гегамасар.
Также поступили тревожные сигналы о том, что сотрудники Соткского рудника были эвакуированы из-за обстрелов азербайджанских вооруженных сил и спровоцированной ими напряженной обстановки.
Тот факт, что компания “GeoProMining Gold” ночью была вынуждена прекратить работы рудника из-за стрельбы, свидетельствует о том, что азербайджанские вооруженные силы препятствовали законной предпринимательской деятельности компании, грубо нарушали права ее сотрудников и представляли реальную угрозу для жизни людей.
Защитник прав человека особо отмечает, что территория ветряных мельниц, из которой вели огонь азербайджанские вооруженные силы решением правительства Армении от декабря 2000 года на основании закона Армении «О государственной границе» была передана компании зарегистрированной на территории Армении и с этой компанией был заключен договор аренды сроком на 30 лет - обеспечивая государственную регистрацию имущественного права. То есть, земля на законных основаниях принадлежит зарегистрированной в Республике Армения компании, она была предоставлена в целях производства электроэнергии для строительства или эксплуатации ветряной электростанции.
Компания построила 2 ветряные мельницы на 75 га из указанных 200 га земли. 25 ноября 2020 года азербайджанские вооруженные силы незаконно вторглись на эту территорию, из-за чего компания понесла убыток в размере около 5 000 000 долларов США. Об этом Защитник прав человека сделал специальное заявление 5 февраля 2021 года (https://www.ombuds.am/am/site/ViewNews/1515).
Сегодня Защитник прав человека получил тревожные сигналы о том, что 26 июля - ранним утром около 04:00 азербайджанские вооруженные силы также открыли огонь вблизи населенного пункта под названием Саратехи села Верин Шоржа Гегаркуникской области.
В аппарат Защитника прав человека также поступили тревожные сигналы о том, что азербайджанские вооруженные силы, помимо Гегаркуника, 26 июля - около 11:30 открыли огонь вблизи общины Ерасх Араратской области Армении. Стрельба также была слышна и в деревне. Обстрелы возобновились с 15:30 и продолжаются до сих пор.
Факты обстрелов азербайджанцами в непосредственной близости от упомянутых общин Гегаркуникского и Араратского областей Республики Армения наглядно показывают, что в приграничных, в частности - в Гегаркуникском, Сюникском и в последние дни Араратском (например, в селе Ерасх) областях Республики Армения, во всех тех местностях, где азербайджанские военнослужащие находятся вблизи населенных пунктов, их поведение одинаковое: обстрелы, кражи животных, препятствия во время сенокоса и сбора урожая, угрозы и т. д.
Описанные стрельбы еще раз доказывают, что само присутствие азербайджанских вооруженных сил вблизи населенных пунктов Армении, на дорогах между общинами Сюника, в первую очередь является нарушением права на жизнь жителей Армении.
Их действия нарушают право на собственность, свободное передвижение, занятие животноводством, получение семейного дохода и другие жизненно важные права жителей Республики Армения. Они нарушают спокойствие и нормальную жизнь мирного населения.
Факты Азербайджанских обстрелов в Гегаркуникской и Араратской областях 26 июля были также официально подтверждены министерством обороны Армении.