Հունիսին ևս աշխատատեղերի ամենաբարձր ցուցանիշն է գրանցվել․ ՊԵԿ
Պետական եկամուտների կոմիտեն տեղեկացնում է՝ հարկ վճարողների կողմից հարկային մարմին ներկայացված եկամտային հարկի և սոցիալական վճարի ամսական հաշվարկներում արտացոլված տվյալների հիման վրա ամփոփվել են 2021 թվականի հունիս ամսվա ցուցանիշները: Մասնավորապես, 2021 թվականի հունիսի տվյալներով` եկամուտ (հարկման բազա) ապահոված աշխատատեղերի թվաքանակը կազմել է շուրջ 643 հազար, ինչը 2021 թվականի մայիսի համեմատ՝ ավելի է շուրջ 8 հազարով, 2020 թվականի հունիս ամսվա համեմատությամբ` 34 հազարով, 2019 թվականի հունիս ամսվա համեմատությամբ` 37.5 հազարով, իսկ 2018 թվականի մայիս ամսվա համեմատությամբ` 80 հազարով:
Միաժամանակ, 2021 թ․ հունիսին՝ նախորդ տարիների նույն ամիսների համեմատությամբ, աճել է նաև աշխատատեղերի գծով հայտարարագրված եկամուտը (հարկման բազան)` կազմելով շուրջ 139 մլրդ. դրամ, ինչը գերազանցում է 2020 թվականի հունիս ամսվա նույն ցուցանիշին` 15 %-ով, 2019 թվականի հունիս ամսվա ցուցանիշին` 23 %-ով, իսկ 2018 թվականի հունիս ամսվա ցուցանիշին` 40 %-ով: 2021 թվականի հունիս ամսին, նախորդ տարիների նույն ամսվա համեմատ, աճել է նաև մեկ աշխատատեղին բաժին ընկնող եկամուտը (հարկման բազան)՝ կազմելով շուրջ 216 հազար դրամ: 2020 թվականի հունիս ամսվա այս ցուցանիշը կազմել է 198 հազար դրամ, 2019 թվականին` 187 հազար դրամ, իսկ 2018 թվականին` 177 հազար դրամ:
Հիշեցնենք՝ 2020 թվականի սեպտեմբեր ամսվա համար եկամուտ ապահոված աշխատատեղերի թիվը կազմում էր շուրջ 632 հազար, որն աննախադեպ էր և Հայաստանի Հանրապետության վիճակագրական պատմության մեջ արձանագրված ամենաբարձր ցուցանիշն էր, սակայն 2021 թվականի մայիս ամսին գերազանցվել է այդ ցուցանիշը` կազմելով շուրջ 635 հազար: Արդեն իսկ կարող ենք նշել, որ ամենաբարձր ցուցանիշը գրանցվել է 2021թ. հունիս ամսին (643 հազար)` գերազանցելով նաև 2021 թվականի մայիս ամսվա ցուցանիշը: Հարկային մարմինն իր գոհունակությունն է հայտնում շարունակաբար կարգապահ վարքագիծ դրսևորող հարկ վճարողներին և ողջունում՝ ստվերային տնտեսության կրճատմանն ուղղված համատեղ քայլերի արդյունքները: Պետական եկամուտների կոմիտեն հիշեցնում է՝ ցանկացած գրանցված աշխատատեղ ձևավորում է լրացուցիչ հարկային եկամուտ, որը նպաստում է երկրի անվտանգության ապահովմանը:

В июне также зарегистрирован самый высокий показатель по рабочим местам: КГД
На основании данных, отраженных в ежемесячных расчетах подоходного налога и социальных платежей, представленных налогоплательщиками в налоговый орган, были подведены итоги показателей за июнь 2021 года. Управление по связям с общественностью Комитета государственных доходов сообщило, что по состоянию на июнь 2021 года количество рабочих мест, предусмотренных доходом (налоговой базой), составило около 643 000, что примерно на 8 000 больше, чем в мае 2021 года, по сравнению с июнем 2020 г. на 34 000, по сравнению с июнем 2019 г.  на 37 500 и на 80 000 по сравнению с маем 2018 г.
При этом в июне 2021 года по сравнению с аналогичными месяцами прошлых лет декларированный доход от работы (налоговая база) увеличился, составив около 139 миллиардов драмов, что превышает аналогичный показатель июня 2020 года на 15%, показатель июня 2019 года - на 23%, а показатель июня 2018 года - на 40%.
В июне 2021 года по сравнению с тем же месяцем предыдущих лет доход с одного рабочего места (налоговая база) увеличился примерно на 216 000 драмов. Этот показатель на июнь 2020 года составлял 198 000 драмов, в 2019 году - 187 000 драмов, а в 2018 году - 177 000 драмов.
Число рабочих мест, обеспечивших доход в сентябре 2020 года, составляло около 632 000, что было беспрецедентным и самым высоким показателем в статистической истории Республики Армения, однако в мае 2021 года этот показатель был превышен, составив около 635 000. Уже можно отметить, что самый высокий показатель был зафиксирован в июне 2021 года - 643 000, который превысил показатель мая 2021 года.
Налоговый орган выражает свое удовлетворение налогоплательщикам, постоянно проявляющим дисциплинированное поведение, и приветствует результаты совместных шагов по сокращению теневой экономики.
Комитет по государственным доходам напоминает, что каждое зарегистрированное рабочее место формирует дополнительный налоговый доход, который способствует обеспечению безопасности страны.