0199a7314ea4fbcb5277569ac1ce8671370c8db6
• Կա՛մ ներկայացվում է կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) ախտորոշման ՊՇՌ հետազոտության բացասական արդյունքը հավաստող առավելագույնը 72-ժամյա վաղեմության սերտիֆիկատ,
•  Կա՛մ կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) դեմ ամբողջական պատվաստված լինելը հավաստող սերտիֆիկատ՝ տվյալ պատվաստանյութի կիրառման հրահանգի համաձայն սահմանված դեղաչափերով, մեկ դեղաչափով ներարկվող պատվաստանյութի դեպքում՝ 2 նվազագույնը 28 օր (4 շաբաթ) առաջ ներարկված լինելը հավաստող սերտիֆիկատ, մեկից ավելի դեղաչափի դեպքում՝ վերջին դեղաչափը նվազագույնը 14 օր առաջ ներարկված լինելը հավաստող սերտիֆիկատ,
• Բացասական թեստի կամ պատվաստման սերտիֆիկատ չի պահանջվում մինչև 1 տարեկան (0-ից մինչև 11 ամսական 29 օրական) երեխաների համար,
• Սերտիֆիկատի բացակայության դեպքում անձը ենթակա է ՊՇՌ հետազոտության համար նմուշառման՝ օդանավակայանում կամ ցամաքային սահմանի անցման կետում տեղակայված նմուշառման կետերում և պարտադիր ինքնամեկուսացման՝ մինչև ՊՇՌ հետազոտության բացասական արդյունքի ստացումը: ՊՇՌ հետազոտության արդյունքները գրանցվում են ԱՐՄԵԴ համակարգում և տրամադրվում են հետազոտված անձին ոչ ուշ, քան 48 ժամվա ընթացքում: ՊՇՌ հետազոտության բացասական արդյունքի դեպքում անձը դուրս է գալիս ինքնամեկուսացումից:
• ՊՇՌ թեստի սերտիֆիկատը լինում է կա՛մ հայերեն, կա՛մ ռուսերեն, կա՛մ անգլերեն` հետազոտությունն իրականացրած բժշկական օգնություն և սպասարկում իրականացնող կազմակերպության բոլոր կոնտակտային տվյալները և ղեկավարի անունը պարունակող ձևաթղթով՝ նշելով հետազոտված անձի անունը և ազգանունը, անձը հաստատող փաստաթղթի համարը, ծննդյան տարեթիվը (օր, ամիս, տարի), հետազոտության արդյունքը, նմուշառման տարեթիվը (օր, ամիս, տարի) և ժամը,  ստորագրված կազմակերպության ղեկավարի կողմից ու հաստատված կազմակերպության կնիքով,
• Պատվաստման սերտիֆիկատը լինում է կա՛մ հայերեն, կա՛մ ռուսերեն, կա՛մ անգլերեն` պատվաստումն իրականացրած կազմակերպության ղեկավարի անունը պարունակող ձևաթղթով՝ նշելով պատվաստված անձի անունը և ազգանունը, անձը հաստատող փաստաթղթի համարը, ծննդյան տարեթիվը (օր, ամիս, տարի), պատվաստանյութի արտադրական անունը, սերիան, յուրաքանչյուր դեղաչափի ներարկման տարեթվերը (օր, ամիս, տարի), ստորագրված կազմակերպության ղեկավարի կողմից ու հաստատված կազմակերպության կնիքով կամ պարունակում է գծիկային կոդ (QR կոդ), որի միջոցով հնարավոր է ստուգել նշված պատվաստման սերտիֆիկատին ներկայացվող բոլոր պահանջները։
Կարելի է ներկայացնել նաև այնպիսի սերտիֆիկատ, որի ընդունելի լինելու մասին տրվել է Հայաստանի Հանրապետության իրավասու մարմնի համաձայնությունը՝ ելնելով փոխադարձության սկզբունքից։ Պատվաստման սերտիֆիկատը անձը կարող է ներկայացնել նաև բջջային հավելվածով կամ բջջային հավելվածից գեներացված թղթային տարբերակով:

0199a7314ea4fbcb5277569ac1ce8671370c8db6
В целях максимального снижения риска распространения коронавирусной болезни карантин, объявленный в Республике Армения, продлен до 20 декабря 2021 года. В Минздраве уточнили, какие требования применяются при въезде на территорию РА. При въезде на территорию Республики Армения требуется справка, выданная за 72 часа, удостоверяющая отрицательный результат теста на COVID-19, или сертификат о полной вакцинации от COVID-19. Отмечается, что сертификат должен содержать информацию о дозах, установленных в соответствии с инструкцией по применению данной вакцины: в случае прививки в одной дозе - не менее 28 дней (4 недели) после введения, в случае более чем одной дозы - последняя доза, введенная как минимум за 14 дней до въезда.
Результат теста или свидетельство о вакцинации не требуется для детей младше 1 года (от 0 до 11 месяцев 29 дней). При отсутствии сертификата лицо подлежит забору пробы для ПЦР-исследования в точках забора проб, расположенных в аэропорту или в пункте пересечения сухопутной границы, обязательной самоизоляции до получения отрицательного результата ПЦР-теста. Результаты ПЦР-исследования регистрируются в системе АРМЕД и предоставляются обследуемому не позднее 48 часов. В случае отрицательного результата ПЦР-исследования человек освобождается от самоизоляции. Сертификат ПЦР теста бывает либо на армянском, либо на русском, либо на английском языке, с указанием имени и фамилии исследуемого лица, номера документа, удостоверяющего личность, даты рождения (день, месяц, год), результатов исследования, даты отбора проб (день, месяц, год) и времени, подписанного руководителем организации и заверенного печатью организации.
Сертификат вакцинации на армянском, русском и английском языках на бланке, содержащим имя руководителя организации вакцинации с указанием имени вакцинированного человека, фамилии, идентификационного номера, даты рождения (день, месяц, год)и  вакцины, серия, даты введения каждой дозы (день, месяц, год). Все должно быть подписано руководителем организации и проштамповано утвержденной организацией или содержать штрих-код (QR-код), с помощью которого можно проверить все требования к указанному свидетельству о вакцинации.
Возможно представление сертификата, на прием которого было получено согласие компетентного органа Республики Армения, на основе принципа взаимности. Человек также может предъявить свидетельство о вакцинации с помощью мобильного приложения или бумажную версию, созданную с помощью мобильного приложения.