ՍԴ ներկայացված մեր դիմումը բաղկացած է 12 կետից․ Արամ Վարդևանյան (տեսանյութ)
«Հայաստան» դաշինքը Սահմանադրական դատարան դիմում է ներկայացրել՝ վիճարկելով խորհրդարանական արտահերթ ընտրությունների արդյունքները, դրանց սահմանադրականությունն ու օրինականությունը։ Դիմում ներկայացնելու մասին դաշինքը նախապես արդեն հայտնել էր և դաշինքի ներկայացուցիչ Արամ Վարդևանյանը հայտնեց, որ արդեն ներկայացրել են դիմումը, որի արդյունքում Սահմանադրական դատարանը նշված դիմումը քննության առարկա է դարձնելու թե՛ քանակական խախտումների իմաստով, թե՛ որակական իմաստով։
«Մենք ներկայացրել ենք դիմումը 12 կետից բաղկացած խնդիրների մանրամասն վերլուծությամբ, կից փաստաթղթերով ու դրանց վերաբերյալ մեր հիմնավորումներով։ Սահմանադրական դատարանի մասին սահմանադրական օրենքով առաջին անգամ է ՍԴ-ում ընտրությունների վերաբերյալ վեճը քննության առարկա դառնալու։ ՍԴ-ի մասին սահմանադրական օրենքն ընդունվել է 2018թ․-ին», - ասաց Վարդևանյանը։
Նրա խոսքով՝ նույնիսկ կրիչներով տեսանյութեր են ներկայացրել որպես ապացույց, ներկայացրել են նաև 109 ընտրական տեղամասերից ստացված արդյունքների իրենց վերլուծությունը, որը վերաբերում է 88 հազար ձայնին, որոնցից մոտ 4000 ձայնի մասով ընտրական տեղամասերում հրապարակած ցուցակներում չկա ստորագրություն։
Իրենց դիմումի ծավալը բավականին մեծ է, ասաց Վարդևանյանը, և այն ամբողջ ծավալով քննվելու է ՍԴ-ում, որտեղ «Հայաստան» դաշինքի ներկայացուցիչը լինելու է ինքը։
«ՍԴ-ին հասցեագրված դիմումի հետ մեկտեղ ներկայացվել է գրություն-միջնորդություն ՍԴ դատավոր Վահե Գրիգորյանի մասնակցության անհնարինության հարցի վերաբերյալ։ Պատճառն այն է, որ վահե Գրիգորյանը մասնակցել է որպես դատավարական հակառակորդ հանդես գալով ընդդեմ Ռոբերտ Քոչարյանի, Սերյան Օհանյանի, Արմեն Գևորգյանի։ Կարծում ենք, որ նա ունի կանխակալ վերաբերմունք», - ասաց Արման Վարդևանյանը։

Поданное нами заявление в КС состоит из 12 пунктов: Арам Вардеванян (видео)
Поддержи А1+!Представитель блока «Армения» Арам Вардеванян подробно рассказал о поданном в Конституционный суд заявлении, которое оспаривает результаты досрочных парламентских выборов 20 июня. В ходе пресс-конференции Вардеванян сказал, что блок «Армения» подал в Конституционный суд заявление с требованием признать недействительным решение Центральной избирательной комиссии от 27 июня 2021 года.
«Другими словами, мы оспорили конституционность решения по результатам выборов, законность и существующие фактические обстоятельства. Конституционный суд рассмотрит указанное заявление как на количественные, так и на качественные нарушения», - сказал Вардеванян, добавив, что в заявлении в основном представлены возможные нарушения, имевшие место с 10 мая.
Вардеванян сообщил, что в заявлении содержится подробный анализ 12 пунктов, прилагаемые документы и их обоснования.
Представитель блока «Армения» подчеркнул, что вопрос об оспаривании результатов выборов будет впервые рассмотрен в рамках нового закона о Конституционном суде и аппарат Конституционного суда готов должным образом реагирует на вопросы всех сил.
Представитель блока «Армения» сообщил, что они подали в Конституционный суд довольно объемное заявление.
«Мы представили ряд доказательств, в том числе видеоролики, мы представили свой анализ результатов со 109 избирательных участков, что, по сути, относится к 88 тысячам голосов, из которых 4 тысячи голосов были без подписей в списках, опубликованных на избирательных участках. Другими словами, 4 тысячи из 88 тысяч голосов отсутствуют», - сказал Вардеванян.
В своем заключительном слове Вардеванян отметил, что им предстоит довольно интересное рассмотрение в Конституционном суде.