ԱՄՆ Կոնգրեսի հանձնաժողովը քննարկելու է ՀՀ-ին ֆինանսական օժանդակության մասին փաստաթուղթը
ԱՄՆ  Կոնգրեսի արտաքին հատկացումների կոմիտեն քննարկելու է գալիք տարվա ֆինանսական հատկացումների և օժանդակության մասին փաստաթուղթը։ Այն առաջարկում է առնվազն 50 միլիոն դոլարի օժանդակություն Հայաստանի Հանրապետությանը և 2 միլիոն Արցախին ականազերծման նպատակներով։ Այս մասին հայտնում են Ամերիկայի Հայկական Համագումարի մամուլի ծառայությունից:
Փաստաթուղթն արդեն արժանացել է համապատասխան ենթահանձնաժողովի հավանությանը։ Քննարվելիք օրինագիծն իր առկա վիճակում նաև արգելում է զենքի վաճառքը Թուրքայի նախագահի անվտանգության ծառայությանն, ինչպես նաև վերահաստատում է 907 բանաձևի կարևորությունը, որը սահմանափակում է ամերիկյան կառավարական օգնությունն Ադբեջանին։
Դեռևս 1992-ին ուժի մեջ մտած Ազատության աջակցության 907 բանաձևը կասեցնում է ամերիկյան ուղղակի օժանդակությունը Բաքվին, քանի դեռ վերջինս շրջափակում է իրականացնում Հայաստանի հանդեպ։ Այս դրույթն ամերիկյան պետքարտուղարության կողմից ամենամյա սկզբունքով չեղարկվում է 2001թ-ից սկսած, սակայն վերջին տարիներին Միացյալ նահանգների հայկական լոբբիստական խմբերն աշխատանք են տանում այն վերահաստատելու ուղղությամբ։ «Արտաքին հատկացումների Կոմիտեն մտահոգ է Ադրբեջանին և Հայաստանին տրվող ֆինանսական հատկացումների միջև անհավասարությամբ, ինչը հնարավոր դարձավ ազատության աջակցության 907 բանաձևի ամենամյա կասեցմամբ, որ իրականացնում է Պետքարտուղարը»-, շեշտում է Կոնգրեսում շրջանառվող փաստաթուղթը։

Комитет Конгресса США обсудит документ о финансовой помощи РА
Комитет по ассигнованиям Палаты представителей США обсудит документ о финансовой помощи в следующем году. Он предлагает как минимум 50 миллионов долларов помощи Республике Армения и 2 миллиона долларов США на разминирование Арцаха. Об этом сообщает пресс-служба Армянской Ассамблеи Америки.
Документ уже одобрен профильным подкомитетом. Обсуждаемый законопроект также запрещает продажу оружия Службе безопасности президента Турции, а также подтверждает важность резолюции 907, которая ограничивает американскую правительственную помощь Азербайджану.
«Резолюция 907, вступившая в силу в 1992 году, приостанавливает прямую помощь США Баку до тех пор, пока последний блокирует Армению. Это положение с 2001 года ежегодно отменяется Госдепартаментом США, но в последние годы армянские лоббистские группы в США работают над его подтверждением. Комитет по иностранным ассигнованиям обеспокоен неравенством между финансовыми ассигнованиями для Азербайджана и Армении, которое стало возможным из-за ежегодного приостановления действия резолюции 907, которая выполняется госсекретарем», - говорится в распространенном в Конгрессе документе.