Ընտրական օրացույց. 5 օր անց. Արամ Սարգսյանը հրաժարվում է մանդատից (տեսանյութ)
1995-ի խորհրդարանի ընտրությունների արդյունքները հրաժարվում է ճանաչել Հայաստանի Կոմկուսը՝ գտնելով, որ հայտարարված թվերը լոկ «աղայական նվիրատվություն են և չեն արտացոլում համաժողովրդական սերը կոմկուսի հանդեպ»:
Ընտրություններից 5 օր հետո հրապարակվում է  ԱՄՆ Պետքարտուղարության մտահոգությունը Դաշնակցության կասեցման առիթով:
Իսկ ԱՄՆ 1-ին արտակարգ և լիազոր դեսպան Հարրի Գլիմորը Հայաստանին հրաժեշտ տալու առիթով կազմակերպված ճաշկերույթում ասում է, որ պետք է գիտակցել, որ ամբողջատիրությունից անմիջապես հնարավոր չէ անցնել ժողովրդավարությանը:
ԿԸՀ-ն հրապարակում է քվեարկության ամփոփ արդյունքները, որից պարզ է դառնում, որ Կարեն Դեմիրճյանի եւ Վազգեն Սարգսյանի «Միասնություն» դաշինքը խորհրդարանում կունենա 50 տոկոսից ավելի տեղ: Անկուսակցական պատգամավորների հաշվին դաշինքը կարող է տիրապետել խորհրդարանի 2/3-րդ տեղերին:
Ի դեպ, այս խորհրդարանը առաջին անգամ կգործի արհեստավարժության սկզբունքով՝ պատգամավորը չի կարող զբաղեցնել պետական որեւէ պաշտոն կամ կատարել վճարովի աշխատանք՝ ստեղծագործական, գիտական եւ մանկավարժական աշխատանքից բացի: Չնայած այն բանին, որ ԿԸՀ-ն արդեն հրապարակել է ընտրությունների պաշտոնական արդյունքները, 20-րդ ընտրատարածքում արդյունքներն ամփոփված չեն:
Այս ընտրություններում անսպասելի էր ԱԺՄ վարչության անդամ Շավարշ Քոչարյանի հաղթանակը խորհրդարանի ղեկավար Խոսրով Հարությունյանի եւ Կենտրոնի թաղապետ Արարատ Զուրաբյանի նկատմամբ: Չնայած դրան, ԱԺՄ-ն խորհրդարանում կունենա 5 տեղ:
Իսկ «Միասնության» մասին նա առանձնապես մեծ կարծիքի չէ՝ այնտեղ գաղափարախոսություն չկա՝ փողատերեր են եւ նախկին եւ ներկա նոմենկլատուրան:
1999-ի ընտրություններից հինգ օր հետո Երեւանի մարզային ընտրական հանձնաժողովն որոշում է չեղյալ համարել 15-րդ ընտրատարածքի քվեարկության արդյունքները: Որոշ տեղեկություններով այստեղից պատգամավոր դարձած Սամվել Ավետիսյանը ընտրակաշառք է բաժանել: Վստահված անձինք ասում են, որ մարզային ընտրական հանձնաժողովը այս գիշերվա նիստում որոշում է  ճանաչել Սամվել Ավետիսյանի հաղթանակը:
1999-ի խորհրդարանի ընտրությունների օրը 93 դատավոր կայացրեց 22 հազար վճիռ,-լրագրողներին ասում է արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանը: Նա ուրախ է, որ Հայաստանում անկախացել է դատական համակարգը, որն արդեն իրեն՝ նախարարին էլ չի ենթարկվում :
Հայաստանում 20-րդ դարի վերջին ընտրություններն իրենց հետքն են թողել մայրաքաղաքի շենքերի պատերին՝ Կուսակցությունների եւ թեկնածուների նախընտրական պաստառներն, ըստ Ընտրական օերնսգրքի եւ Երեւանի քաղաքապետի որոշման, չպետք է հայտնվեին շենքերի պատերին: Պահանջի կատարմանը պետք է հետեւեին թաղապետարանները:   Ֆրանսիայի դեսպան Միշել Լեգրանն ուրախ կլիներ, եթե 1999-ի խորհրդարանի ընտրությունների քարոզարշավին քաղաքական բանավեճեր շատ լինեին: Երեւանի մամուլի ակումբն ասում է՝ բանավեճեր եղել են, պարզապես իրար վրա ջուր չեն լցրել, ինչպես դա պատահել է Ռուսաստանում:
1999-ընտրությունների ընտրական հանձնաժողովների աշխատանքներից դժգոհ են եւ կուսակցությունները, եւ թեկնածուները: Երեւանի մարզային ընտրական հանձնաժողովը դեռ նախորդ օրը պետք է ամփոփած լիներ քվեարկության արդյունքները, սակայն ընտրություններից 5 օր հետո դեռ շարունակվում է հանձնաժողովի աշխատանքը, եւ դեռ ուսումնասիրվելու են 20 եւ 22-րդ ընտրատարածքների արդյունքները :
Դաշնակցական Արծվիկ Մինասյանը չի ընդունում 30-րդ ընտրատարածքում 2003-ի խորհրդարանի ընտրությունների արդյունքները: Ըստ նրա, լցոնումներ, բաց քվերակություններ ու այլ խախտումներ տեղի են ունեցել 15 բնակավայրերում, նրա ներկայացմամբ իրական ընտրություն կատարվել է մինչեւ ժամը 12.00, իսկ Բամբակաշատում 8.30 սկսած տեղի է ունեցել բաց քվեարկություն: Խոսրով Հարությունյանը համոզված է, որ իր ղեկավարած Քրիստոնեա-դեմոկրատական կուսակցության իրական համակիրների թիվը 40 հազար է: Նրա կուսակցությունը 2003-ի ընտրություններում հավաքել է մոտ 8 հազար ձայն: 40 հազար քվեից զրկելու իրական արձագանքն, ըստ Հայաստանի նախկին վարչապետի, այն է, որ «արդեն բարձրացել են հացի գները»: Ամերիկահայ մեծահարուստ Քըրք Քըրքորյանի «Լինսի» հիմնադրամը դադարեցնում է Հայաստանի առաջին արտգործնախարար Րաֆֆի Հովհաննիսյանի՝ Ռազմավարական եւ ազգային հետազոտությունների հայկական կենտրոնի ֆինանսավորումը:
Կենտրոնի գիտական ղեկավար Թաթուլ Մանասերյանի խոսքերով, «Լինսը» ֆինանսավորումը դադարեցրել է քաղաքական պատճառներով ՝ հետեւելով Հայաստանի իշխանությունների հորդորներին: «Նոր ժամանակներ» կուսակցության նախագահ Արամ Կարապետյանը 2007-ի խորհրդարանի ընտրություններից 5 օր հետո պաշտոնապես հայտարարում է, որ մասնակցելու է 2008 թվականի նախագահական ընտրություններին: Կարապետյանը ասում է, որ եթե կարողանա լուծել վստահված անձինք ունենալու հարցը, ապա 2008-ի ընտրություններում իր «հաղթելու խնդիրը լուծված կլինի»: Ռոբերտ Քոչարյանի խորհրդական Գառնիկ Իսագուլյանն 2007-ի ընտրություններից 5 օր հետո բացատրում է, թե ինչու ընդդիմությունը պարտվեց: Ըստ նրա, հաղթել են այն ուժերը, որոնք ժամանակ չեն վատնել պոպուլիստական հայտարարությունների, ասուլիսների ու հեռուստաելույթների վրա: Վարդան Օսկանյանը համոզված է, որ 2012-ի ընտրություններից հետո խորհրդարանում ջախջախիչ մեծամասնություն ունեցող Հանրապետականը պետք է միայնակ ձեւավորի կառավարությունը: Հայ Ազգային Կոնգրեսը համոզված է, որ արդար ընտրությունների պարագայում 2012-ի խորհրդարանում ինքը կստանար 50 պատգամավորական մանդատ:
Գողացված 43 մանդատը հետ բերելու համար ՀԱԿ-ը դիմում է Սահմանադրական դատարան, սակայն չի պատրաստվում դատարանի վրա ազդել փողոցային պայքարի ճանապարհով: 2012-ի ընտրություններից 5 օր հետո Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի ազգային հանձնաժողովը որոշում է 1 միլիոն դրամով տուգանել «Կենտրոն» հեռուստաընկերությանը այն պատճառաբանությամբ, որ ընտրությունների օրը «Կենտրոնը» Հանրապետականի դեմ հակաքարոզչություն է արել Լեւոն Զուրաբյանի հետեւյալ կոչով:
ՀԱԿ դաշինքով պատգամավոր դարձած Արամ Սարգսյանը վստահեցնում է, որ ի տարբերություն Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի, իր մանդատից չի հրաժարվում ինչ-որ մեկին պատգամավոր դարձնելու համար: Նրա որոշումը քաղաքական է՝ ինքը դեռ նախորդ տարվա գարնանից տարաձայնություններ ունի Կոնգրեսի հետ: Իսկ նոր Ազգային Ժողովն էլ այն հարթակը չէ, որտեղ օրենսդիր գործունեություն է իրականացվելու:
2012-ի ընտրություններից 5 օր հետո կրքեր են եռում Վանաձորում՝ պատգամավորության թեկնածու Վիկտոր Դալլաքյանը 30-րդ ընտրատարածքի հանձնաժողովին է դիմում հաղթած թեկնածու Էդմոն Մարուքյանի գրանցումն անվավեր ճանաչելու համար, քանի որ Մարուքյանը վերջին 5 տարում Հայաստանում չի բնակվել: Հանձնաժողովը մերժում է Դալլաքյանի դիմումը:

Календарь выборов. 5 дней спустя: Арам Саркисян отказывается от мандата (видео)
Результаты парламентских выборов 1995 года отказывается признавать Компартия Армении, считая, что заявленные цифры – это просто «щедрый подарок и не отражают общенародную любовь к компартии».
Через 5 дней после выборов публикуется озабоченность Госдепартамента США в связи с прекращением деятельности Дашнакцутюн. А 1-й чрезвычайный и полномочный посол США Гарри Глимор на обеде, организованном по случаю прощания с Арменией, говорит, что нужно осознать, что невозможно сразу перейти от тоталитаризма к демократии.
ЦИК публикует обобщенные результаты голосования, из которых становится ясно, что альянс Карена Демирчяна и Вазгена Саркисяна «Единство» будет иметь в парламенте более 50% мест. За счет беспартийных депутатов альянс может получить 2/3 голосов парламента. Кстати, этот парламент впервые будет действовать по принципу профессионализма: депутат не может занимать какую-либо государственную должность или выполнять оплачиваемую работу, кроме творческой, научной и педагогической работы. Несмотря на то, что ЦИК уже опубликовал официальные результаты выборов, на 20-м избирательном участке результаты не подытожены. На этих выборов была ожидаема также победа члена правления НДС Шаварша Кочаряна над руководителем парламента Хосровом Арутюняном и главой районной администрации Кентрон Араратом Зурабяном. Несмотря на это, НДС будет иметь 5 мест в парламенте. А о «Единстве» он не особо большого мнения: там нет идеологии – богачи и прежняя и нынешняя номенклатура.
Через пять дней после выборов 1999 года ереванская областная избирательная комиссия принимает решение признать недействительными результаты голосования на 15-м избирательном участке. По некоторым данным отсюда ставший депутатом Самвел Аветисян раздавал взятки избирателям. Доверенные лица говорят, что областная избирательная комиссия на заседании этой ночью решает признать победу Самвела Аветисяна.
В день парламентских выборов 1999 года 93 судей приняли 22 тысяч постановлений, - говорит журналистам министр юстиции Давид Арутюнян. Он рад, что в Армении стала независимой судебная система, которая уже не подчиняется даже ему – министру.
В Армении последние выборы ХХ века оставили свой след на стенах зданий столицы – предвыборные плакаты партий и кандидатов, по решению Избирательного кодекса и мэра Еревана, не должны были оказаться на стенах зданий. За выполнением требования должны были следить районные администрации.
Посол Франции Мишель Легран был бы рад, если б во время агитационной кампании парламентских выборов 1999 года было много политических дебатов. Ереванский пресс-клуб говорит: дебаты были, просто водой друг на друга не плескались, как это было в России.
Работой избирательных комиссий выборов 1999 года недовольны и партии, и кандидаты. Ереванская областная избирательная комиссия еще в предыдущий день должна была подвести итоги голосованию, однако через 5 дней после выборов еще продолжается работа комиссии, и еще будут изучаться результаты 20-го и 22-го избирательного участка.
Дашнак Арцвик Минасян не принимает результаты парламентских выборов 2003 года на 30-м избирательном участке. По его мнению, заполнения, открытые голосования и другие нарушения имели место в 15 населенных пунктах, по его представлению, реальные выборы производились до 12.00, а в Бамбакашене начиная с 8.30 происходило открытое голосование.
Хосров Арутюнян уверен, что число реальных сторонников возглавляемой им Христианско-демократической партии – 40 тысяч. Его партия в выборах 2003 года собрала около 8 тысяч голосов. Реальная реакция лишения 40 тысяч голосов, по мнению бывшего премьер-министра Армении, в том, что «уже подняли цены на хлеб».
Фонд американского миллиардера армянского происхождения Керка Керкоряна «Линси» прекращает финансирование Армянского центра стратегических и национальных исследований Раффи Ованнисяна. По словам научного руководителя центра Татула Манасеряна, «Линс» прекратил финансирование по политическим причинам, следуя призывам властей Армении.
Председатель партии «Новые времена» Арам Карапетян через 5 дней после парламентских выборов 2007 года официально заявляет, что примет участие в президентских выборах 2008 года. Карапетян говорит, что если сможет решить вопрос того, чтобы иметь доверенных лиц, то «задача его победы на выборах 2008 года будет решена».
Советник Роберта Кочаряна Гарник Исагулян через 5 дней после выборов 2007-го объясняет, почему оппозиция проиграла. По его мнению, победили те силы, которые не теряли времени на популистские заявления, пресс-конференции и телевизионные выступления.
Вардан Осканян уверен, что после выборов 2012 года Республиканская партия, обладающая сокрушительным большинством в парламенте, должна в одиночку сформировать правительство.
Армянский Национальной Конгресс уверен, что в случае справедливых выборов в 2012 году он получит в парламенте 50 депутатских мандатов. Для того, чтобы вернуть украденные 43 мандата АНК обращается в Конституционный суд, однако не собирается оказывать влияние на суд путем уличной борьбы.
Спустя 5 дней после выборов 2012 года Национальная комиссия телевидения и радио принимает решение оштрафовать телекомпанию «Кентрон» на 1 миллион драм, с тем объяснением, что в день выборов «Кентрон» осуществил агитацию против Республиканской следующим призывом Левона Зурабяна.
Арам Саркисян, ставший депутатом альянсом АНК заверяет, что в отличие от Левона Тер-Петросяна, он не отказывается от своего мандата, чтобы сделать кого-нибудь депутатом. Его решение политическое: он еще с весны прошлого года имеет разногласия с Конгрессом. А новое Национальное Собрание – не та площадка, где будет осуществляться законодательная деятельность.
Через 5 дней после выборов 2012 года кипят страсти в Ванадзоре: кандидат в депутаты Виктор Даллакян обращается к комиссии 30-го избирательного участка для того, чтобы признать недействительной регистрацию победившего кандидата Эдмона Марукяна, поскольку Марукян в последние 5 лет не проживал в Армении. Комиссия отклоняет заявление Даллакяна.