ԿԳՄՍՆ-ն կարևորում է համայնքներում մշակութային կյանքի որակի բարձրացումը
Առաջին կանգառն Աբովյան քաղաքն էր. փոխնախարարը ծանոթացել է Հայ և ռուս ժողովուրդների բարեկամության թանգարանի վերանորոգման աշխատանքների ընթացքին, նոր ցուցադրության զարգացման հայեցակարգին և շենքային հնարավորություններին: Արա Խզմալյանը կարևորել է թանգարանի դերն ու նշանակությունը քաղաքի մշակութային կյանքի աշխուժացման գործում և ընդգծել, որ թանգարանի վերաբացումից հետո առաջիկա անելիքները պետք է ուղղված լինեն գործընկերների հետ համագործակցության ընդլայնմանը, կրթական և գիտական ծրագրերի իրականացմանը, համայնքի հետ կապերի զարգացմանը:
Նախարարի տեղակալը հաջորդիվ եղել է Հրազդան քաղաքի մշակութային կազմակերպություններում՝ Հրազդանի երկրագիտական թանգարանում և «Հայաստանի ազգային պատկերասրահ» ՊՈԱԿ-ի մասնաճյուղ Հրազդանի պատկերասրահում: Ա. Խզմալյանը ծանոթացել է թանգարանային հավաքածուներին և ցուցահանդեսների կազմակերպման հնարավորություններին: Քննարկվել են քաղաքի մշակութային կյանքում վերոնշյալ թանգարանների դերի ընդլայնման և զարգացման հնարավոր ուղղությունները:
Այցը շարունակվել է Հրազդանի դրամատիկական թատրոնում, որտեղ Արա Խզմալյանը գործընկերների հետ քննարկել է կառույցի առկա ծրագրերն ու հիմնախնդիրները: Նախարարի տեղակալը նշել է, որ նախարարության մշակութային քաղաքականության առաջնահերթություններից է համայնքներում մշակութային կյանքի որակի բարձրացումը և այդ համատեքստում տեղի մշակութային հաստատությունների դերի վերարժևորումը, և հետագա քայլերը միտված են լինելու համապատասխան միջավայրի ստեղծմանն ու մշակութային կյանքի աշխուժացմանը:
Աշխատանքային այցն ամփոփվել է Գեղարքունիքի Ծաղկունք գյուղում, որտեղ հանդիպում է կայացել «ԴԱՐ» հիմնադրամի և «Բնօրրան» ՀԿ-ի հիմնադիրների ու ղեկավար կազմի հետ: Ներկայացվել են պատմամշակութային ժառանգության ոլորտում վերոնշյալ կազմակերպությունների կողմից իրականացված  աշխատանքները, միաժամանակ մասնավոր-պետություն համագործակցության ամրապնդման համատեքստում քննարկվել են փոխգործունեության ընդլայնման և նոր ծրագրերի իրականացման հնարավորությունները:

МОНКС отмечает важность повышения качества культурной жизни в общинах
Заместитель министра образования и науки Армении Ара Хзмалян с рабочим визитом посетил Котайкскую и Гегаркуникскую области.
Первой остановкой был город Абовян. Заместитель министра ознакомился с процессом обновления Музея армяно-российской дружбы в Армении, концепцией развития новой выставки и возможностями строительства. Ара Хзмалян подчеркнул роль и значение музея в оживлении культурной жизни города, подчеркнув, что предстоящие мероприятия после открытия музея должны быть направлены на расширение сотрудничества с партнерами, реализацию образовательных и научных программ, а также на развитие связей с общественностью.
Затем заместитель министра посетил культурные учреждения Раздана: Разданский геологический музей, филиал ГНКО «Национальная галерея Армении» в Разданской галерее. А. Хзмалян ознакомился с коллекциями музея и возможностями организации выставок. Обсуждались возможные направления расширения и развития роли указанных музеев в культурной жизни города.
Заместитель министра отметил, что одним из приоритетов культурной политики министерства является повышение качества культурной жизни в общинах и в этом контексте переоценка роли местных культурных учреждений, и дальнейшие шаги будут направлены на создание соответствующей среды и оживление культурной жизни общин.
Были представлены работы, осуществленные вышеуказанными организациями в сфере историко-культурного наследия, в то же время в контексте укрепления сотрудничества между частным государством и частным сектором были обсуждены возможности расширения взаимодействия и реализации новых программ.