Անօդաչու թռչող սարքերի արտադրությամբ զբաղվող ընկերությունը ներառվեց ազատ տնտեսական գոտում
Կառավարության որոշմամբ «ԱՐՏԵԿ ՓՈՎԵՐ ՍԻՍՏԵՄՍ» ՍՊԸ-ն ներառվեց «ԱԼՅԱՆՍ» ազատ տնտեսական գոտում: Որոշման հիմնավորմամբ, ընկերությունը զբաղվելու է մասնավորապես, անօդաչու թռչող սարքերի արտադրությամբ և արտահանմամբ:
Շահագործողների ռեեստրում ներառված լինելու ժամկետը սահմանվել է 5 տարի, բայց ոչ ավելի, քան «Ալյանս» ազատ տնտեսական գոտու գործունեության ժամկետը:
««Ալյանս» ազատ տնտեսական գոտում շահագործողների գործունեությունը հնարավորություն կընձեռի ներգրավել ներդրումներ, խթանել բարձր և նորարարական տեխնոլոգիաների ոլորտում ստեղծված արդյունքի արտահանումը, նպաստել տվյալ հատվածում հայկական բրենդի ճանաչմանն ու տարածմանը:
Ծրագրի շրջանակներում (2021-2025 թթ.) իրականացվելիք ներդրումները կկազմեն շուրջ 4,25 մլրդ դրամ:
Ծրագրի ընթացքում կստեղծվի 85 և ավելի նոր աշխատատեղ` շուրջ 450 հազ. դրամից (առաջին տարում) մինչև 550 հազ. դրամ միջին ամսական աշխատավարձով:
Ընկերությունը գործունեության առաջին տարում ունենալու է մոտ 250քմ գրասենյակային տարածք «ԱԼՅԱՆՍ» ազատ տնտեսական գոտում, որն ընդլայնվելու է՝ հասնելով 1000քմ մակերեսի հինգերորդ տարում»,- ասված է հիմնավորման մեջ:

Компания, занимающаяся производством беспилотных летательных аппаратов, включена в свободную экономическую зону
Решением правительства ООО «АРТЕК ПАУЭР СИСТЕМС» включено в свободную экономическую зону «Альянс». Согласно обоснованию решения, компания будет заниматься, в частности, производством и экспортом беспилотных летательных аппаратов.
Срок включения в реестр операторов составляет 5 лет, но не более срока действия свободной экономической зоны «Альянс».
«Деятельность операторов в свободной экономической зоне «Альянс» даст возможность привлекать инвестиции, продвигать экспорт продукта, созданного в сфере высоких инновационных технологий, способствовать узнаваемости и распространению армянского бренда в данный сектор.
Инвестиции, которые будут осуществлены в рамках программы (2021-2025 годы), составят около 4,25 млрд драмов.
В рамках программы будет создано 85 новых рабочих мест со среднемесячной заработной платой около 450 000 драмов (в первый год), дальше до 50 550 драмов.
«В первый год деятельности у компании будет около 250 квадратных метров офисных площадей в свободной экономической зоне «Альянс», которая в пятый год расширится до 1 000 квадратных метров», - говорится в обосновании.