Լավրովն ու Բայրամովը քննարկել են եռակողմ հայտարարությունների կատարման հարցը
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը հունիսի 23-ին հեռախոսազրույցում անդրադարձել են Լեռնային Ղարաբաղի խնդրին՝ նոյեմբերի 9-ի և հունվարի 11-ի՝ հումանիտար խնդիրների լուծմանն ուղղված եռակողմ պայմանավորվածությունների կատարման համատեքստում: «Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկացավ ՌԴ արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական կայքից:
Նշվում է, որ նրանք անդրադարձել են մի շարք թեմաների, մասնավորապես, Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար խնդիրների լուծմանը վերաբերող՝ Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի և 2021 թվականի հունվարի 11-ի պայմանավորվածությունների կատարման համատեքստում: Ընդգծվել է Ռուսաստանի, Հայաստանի  և Ադրբեջանի փոխվարչապետերի համատեղ նախագահությամբ ստեղծված եռակողմ աշխատանքային խմբի կարևոր ներդրումը՝ տարածաշրջանի՝  հետկոնֆլիկտային շրջանում  զարգացման հարցում:
2020թ. նոյեմբերի 9-ին Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի ղեկավարները ստորագրել են եռակողմ հայտարարություն, որով զինադադար է հաստատվել Լեռնային Ղարաբաղում: 2021թ. հունվարի 11-ին ստորագրված եռակողմ հայտարարությամբ երեք երկրների ղեկավարները հաստատել են տարածաշրջանում տնտեսական և տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման պատրաստակամությունը:

Лавров и Байрамов обсудили выполнение положений трехсторонних заявлений
Министр иностранных дел России Сергей Лавров и министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов в телефонном разговоре 23 июня обсудили вопросы нагорно-карабахского конфликта в контексте реализации положений трехсторонних заявлений по гуманитарным вопросам от 9 ноября и 11 января. Об этом «Арменпресс» осведомился с официального сайта МИД РФ.
Отмечается, что они обсудили ряд тем, в частности, вопросы реализации положений трехсторонних заявлений по гуманитарным вопросам от 9 ноября и 11 января 2021 г. Был подчеркнут потенциальный вклад трехсторонней рабочей группы, созданной под совместным председательством заместителей премьер-министров России, Армении и Азербайджана.
Лидеры Армении, Азербайджана и России 9 ноября 2020 года подписали трехстороннее заявление о прекращении огня в Нагорном Карабахе. В трехстороннем заявлении, подписанном 11 января 2021 года, лидеры трех стран подтвердили свою готовность разблокировать экономические и транспортные коммуникации региона.