Արայիկ Հարությունյանը շնորհավորել է Նիկոլ Փաշինյանին
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը ուղերձ է հղել Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանին՝ կայացած արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների առթիվ: Այս մասին հայտնում են Արցախի նախագահի աշխատակազմից։ Ուղերձում, մասնավորապես, ասված է.
«Հարգելի՛ պարոն Փաշինյան, Ադրբեջանա-թուրքական 44-օրյա ռազմական ագրեսիայից հետո Հայաստանի Հանրապետության ներքաղաքական անկայուն իրավիճակի տրամաբանական հանգուցալուծումը եղավ արտահերթ ընտրությունների անցկացումը: Ուրախ եմ, որ Հայաստանի Հանրապետության պետական մարմիններին ու ժողովրդին հաջողվել է կազմակերպել ժողովրդավարական ընտրություններ՝ չնայած բազմաթիվ արտաքին ու ներքին դժվարություններին ու մարտահրավերներին: Հաշվի առնելով ընտրությունների նախնական արդյունքները՝ հաջողություններ եմ մաղթում Ձեզ և Ձեր գլխավորած թիմին՝ ընտրողների մեծամասնության կողմից ստացած վստահության իրացման ճանապարհին:
Հուսով եմ՝ ընտրությունների արդյունքները հնարավորություն կտան Հայաստանի Հանրապետության իշխանություններին ամրացնել պատերազմի հետևանքով խարխլված անվտանգային ու արտաքին քաղաքական դիրքերը, վերականգնել հանրային համերաշխությունը համազգային հիմնախնդիրների լուծման հարցերում, ինչպես նաև հետևողական ու արդյունավետ աշխատանք տանել արցախահայության իրավունքների պաշտպանության, պատերազմի հետևանքների վերացման և Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչման ուղղությամբ:
Հաջողություն եմ մաղթում նաև ժողովրդի որոշակի վստահության արժանացած մյուս քաղաքական ուժերին: Համոզված եմ՝ ստացած յուրաքանչյուր քվե պետք է ծառայեցվի համազգային շահերին ու իղձերին՝ կայուն, կառուցողական ու հարգալից քաղաքական միջավայրում: Պատերազմի հետևանքներն ու առկա մարտահրավերները մեզ այլ ուղի չեն թողնում, քան դեմ հանդիման կանգնել դրանց և միասնական ջանքերով Արցախի և Հայաստանի Հանրապետությունները դարձնել ավելի անվտանգ ու բարեկեցիկ հայրենիք մեր ժողովրդի համար՝ հանուն մեր գալիք սերունդների ու Հայոց Հայրենիքի հարատևման»:

Араик Арутюнян поздравил Никола Пашиняна
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян направил временно исполняющему обязанности премьер-министра Николаю Пашиняну послание по случаю внеочередных парламентских выборов.
«Уважаемый господин Пашинян, после 44 дней азербайджано-турецкой военной агрессии логическим выходом из нестабильной внутриполитической ситуации в Республике Армения стало проведение досрочных выборов. Я рад, что государственным органам и народу Республики Армения, несмотря на многие внешние и внутренние трудности и вызовы, удалось организовать демократические выборы.
Учитывая предварительные результаты выборов, желаю вам, команде, которую вы возглавляете, успехов в завоевании доверия большинства избирателей. Надеюсь, что результаты выборов позволят властям Республики Армения укрепить расшатанные войной позиции в сфере безопасности и внешней политики, восстановить общественную солидарность в решении национальных вопросов, а также последовательно и эффективно работать над защитой прав  арцахских армян и признанием Республики Арцах и ликвидировать последствия войны.
Желаю удачи и другим политическим силам, завоевавшим доверие народа. Я убежден, что каждый полученный голос должен служить национальным интересам и чаяниям в стабильной, конструктивной и уважительной политической среде. Последствия войны и нынешние проблемы не оставляют нам выбора, кроме как противостоять им и совместными усилиями сделать Республику Арцах и Республику Армению более безопасными и процветающими для нашего народа, во имя наших будущих поколений и выживания».