Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է Բելգիայի Թագավորության վարչապետ Ալեքսանդր Դե Կրոյին
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը Բրյուսելում հանդիպել է Բելգիայի Թագավորության վարչապետ Ալեքսանդր Դե Կրոյի հետ:
Զրուցակիցները կարևորել են Հայաստանի և Բելգիայի միջև քաղաքական ու տնտեսական հարաբերությունների շարունակական զարգացումը և այս համատեքստում կարևորել բարձր մակարդակի շփումները:
Նիկոլ Փաշինյանը և Ալեքսանդր Դե Կրոն ընդգծել են երկու պետությունների կառավարությունների շահագրգռվածությունը` առևտրատնտեսական կապերի ընդլայնման, ներդրումների, տնտեսության տարբեր ճյուղերում համատեղ ծրագրերի իրականացման, ինչպես նաև Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումներն առաջ մղելու գործում:
Այս առումով կարևորվել է ՀՀ-ԵՄ միջև Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շրջանակում նախատեսված «Ճանապարհային քարտեզի» միջոցառումների արդյունավետ իրականացումը։
Կողմերը քննարկել են ՀՀ-ում իրականացվող բարեփոխումների օրակարգը, առանձնակի կարևորել ոստիկանության ոլորտում բարեփոխումները։ Ալեքսանդր Կրոն կարևորել է ժողովրդական բարեփոխումների իրականացումն ու ընդգծել ԵՄ հանձնառությունը՝ շարունակելու Հայաստանին ցուցաբերվող աջակցությունը բարեփոխումների հարցում։
Ալեքսանդր Դե Կրոն կարևորելով Հայաստանի հետ տնտեսական կապերի զարգացումը՝ նշել է, որ նախատեսվում է Բելգիայի առևտրային առաքելության այցը ՀՀ, որը կուսումնասիրի երկու երկրների միջև առևտրային և ներդրումային հարաբերությունների զարգացման հեռանկարներն ու հնարավորությունները: Այցը ծրագրվում է Բելգիայում հայկական համայնքի հիմնադրման 100-ամյակի տոնակատարության միջոցառումներին զուգահեռ։
Հանդիպմանը կողմերն անդրադարձել են Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին ադրբեջանական զինված ուժերի ստորաբաժանումների սադրիչ գործողություններին  և ընդգծել Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից վերջիններիս ելման դիրքեր դուրս գալու և իրավիճակին խաղաղ հանգուցալուծում տալու անհրաժեշտությունը: Բելգիայի վարչապետը նշել է, որ մտահոգություն է առաջացնում տեղի ունեցողը և խնդիրը գտնվում է իրենց ուշադրության կենտրոնում։
Երկուստեք կարևորվել է նաև Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների վերադարձի ապահովումն ու Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում վերսկսումը:

Никол Пашинян встретился с премьер-министром Королевства Бельгия Александром де Кро
Исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян встретился в Брюсселе с премьер-министром Королевства Бельгия Александром де Кро.
Собеседники подчеркнули важность продолжительного развития политических и экономических отношений между Арменией и Бельгией и в этом контексте отметили важную роль контактов на высоком уровне.
Никол Пашинян и Александр де Кро подчеркнули заинтересованность правительств двух стран в расширении торгово-экономических связей и инвестиций, реализации совместных программ в различных секторах экономики, а также продвижении демократических реформ в Армении.
В этой связи была подчеркнута важность эффективной реализации мероприятий  «Дорожной карты» в рамках Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Арменией и ЕС.
Стороны обсудили повестку проводимых в Республике Армения реформ, особо подчеркнув реформы в сфере полиции. Александр де Кро отметил важность проведения демократических реформ и подчеркнул приверженность ЕС продолжению поддержки Армении в процессе реформ.
Подчеркнув важность развития экономических связей с Арменией, Александр Де Кро отметил, что планируется визит торговой миссии Бельгии в Армению, которая изучит перспективы и возможности развития торговых и инвестиционных отношений между двумя странами. Визит планируется провести параллельно с празднованием 100-летия основания армянской общины Бельгии.
В ходе встречи стороны коснулись провокационных действий подразделений азербайджанских вооруженных сил на границе между Арменией и Азербайджаном, подчеркнули необходимость вывода последних с суверенной территории Республики Армения и разрешения ситуации мирным путем. Премьер-министр Бельгии отметил, что происходящее вызывает озабоченность, и этот вопрос находится в центре их внимания.
Двусторонне также была подчеркнута важность обеспечения возвращения удерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных и возобновления процесса урегулирования нагорно-карабахского конфликта в рамках Минской группы ОБСЕ.