194679213_1708796602641130_406926666399736774_n
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը հայտարարությամբ է հանդես եկել՝ ներկայացնելով մանրամասներ Սյունիքի ՀՀ սահմանային գյուղերից ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանին ուղղվող ահազանգերի ու դրանց ստուգման արդյունքների վերաբերյալ:
Այս հայտարարությունը վերաբերում է Սյունիքի մարզի Խնածախ, Խոզնավար, Արավուս, Վերիշեն, Ակներ գյուղերից Մարդու իրավունքների պաշտպանին ուղղվող ահազանգերին այն մասին, որ ադրբեջանական զինված ծառայողների անօրինական ներկայության պատճառով սահմանային բնակիչների կոպտորեն ոտնահարված կամ լրջորեն վտանգված են իրենց իրավունքները:
Մասնավորապես, ըստ 2021թ. մայիսի 23-ին Արավուսից ստացած ահազանգի՝ ադրբեջանական զինվորականները ՀՀ տարածքից տարել են գյուղի հովիվների 42 խոշոր եղջերավոր կենդանի: Այնուհետև, նրանց հետ ՀՀ ՊՆ 1-ին բանակային կորպուսի հրամանատարի, ՌԴ զինվորականների և Տեղ համայնքի ղեկավարի, Արավուս գյուղի վարչական ղեկավարի մասնակցությամբ բանակցությունների արդյունքում վերադարձվել են կենդանիներից 37-ը: Այս մասին եղել է նաև հրապարակում լրատվամիջոցներում:
Դեպքի հետ կապված՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանը պարզել է, որ ՀՀ տարածքում՝ Տեղ համայնքի Արավուս գյուղի արոտավայրում իրենց խոշոր եղջերավոր կենդանիներն արածեցնող գյուղի 2 հովիվներին մայիսի 23-ին՝ ժամը առավոտյան 10-11-ի սահմաններում մոտեցել են ադրբեջանական զինված մի քանի ծառայող: Սկզբում ձեռքով հարվածել և ձիուց վայր են գցել հովիվներից մեկին, որի մոտից հափշտակել են նրա բջջային հեռախոսը: Այնուհետև, մյուս՝ 65-ամյա հովիվի հասցեին հնչեցրել են սեռական բնույթի հայհոյանքներ, պահանջել են, որ այլևս այդ արոտավայրում կենդանիներ չարածեցնեն: Հովիվը պնդել է, որ այդ արոտավայրերն Արավուս գյուղինն են, գտնվում են ՀՀ տարածում և իրենք շարունակելու են այդ վայրերում արածեցնել իրենց կենդանիներին:
Ի պատասխան՝ ադրբեջանական զինծառայողները զենքի ցուցադրումով հովիվներին տվել են կյանքի դեմ ուղղված սպառնալիքներ, նրանցից մեկը բռնել է Արավուսի 65-ամյա բնակիչ հովիվին ականջներից և փորձել է գլխով հարվածել նրան: Դրանից հետո, իրենց հետ տարել են 42 խոշոր եղջերավոր կենդանիներին, 2 ձին, հովիվներից մեկի բջջային հեռախոսն ու հեռացել: Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը պարզել է, որ ինչպես վերը նշվեց, 42-ից վերադարձվել է 37-ը, 2 ձին և հեռախոսը և չեն վերադարձրել 5 ցուլ:
Դրանից հետո 2 ցուլը փախել-վերադարձել են՝ չնայած ադրբեջանական զինծառայողները փորձել են թույլ չտալ, իսկ 3 ցուլն այդպես էլ չեն վերադարձվել: Նշված դեպքից բացի, մայիսի 30-ին՝ ժամը 15-ի սահմաններում ադրբեջանական զինվորները քարեր են նետել Արավուս գյուղի հովիվի և գյուղին պատկանող արոտավայրում արածող իր կենդանիների ուղղությամբ, ինչպես նաև զենքի ցուցադրումով բարձր գոռգոռալով սպառնացել են Արավուսի հովիվին: Սպառնալիքները տվել են նաև գյուղի այլ բնակիչների՝ խոսելով ադրբեջաներեն ու ռուսերեն լեզուներով: Նշված տեղեկությունները ստուգվել են և հաստատվել են Արավուսի բնակիչների հետ առանձնազրույցներով, ինչպես նաև տեղական ինքնակառավարման մարմինների կողմից:
Արավուսի հետ կապված՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը պարզել է նաև, որ ադրբեջանական զինված ուժերն ապօրինաբար զբաղեցրել են 64 հա ՀՀ մաս կազմող արոտավայրի ու խոտհարքի տարածք: Այս պատճառով է, որ կոպիտ կերպով խախտվել են ՀՀ սահմանային բնակիչների՝ արավուսցիների իրավունքները, քանի որ նրանք չեն կարողանում այլևս օգտագործել այդ արոտավայրերն ու խոտհարքները:
Գյուղի բնակիչների համար ներկայում առավել ևս հրատապ է այս հողատարածքները օգտագործելու անհրաժեշտությունը՝ պայմանավորված սեզոնային պահանջներով: Մայիսի 30-ին Մարդու իրավունքների պաշտպանին ահազանգ է ստացվել այն մասին, որ Տեղ համայնքի Խնածախ գյուղի հովիվը, երբ իր խոշոր ու մանր եղջերավոր կենդանիներն է արածեցրել գյուղին պատկանող արոտավայրերում, իրենից մոտ 50 մետր հեռավորության վրա գտնվող ադրբեջանական զինծառայողները գոռգոռոցներով ու զենքի ցուցադրումով սպառնալիքներ են տվել, պահանջել են կենդանիներին չարածեցնել այդ արոտավայրում: Դրանից բացի, ևս մեկ ահազանգ է ստացվել այն մասին, որ Խնածախում մայիսի 29-ին 5 ձի անցել է ադրբեջանական վերահսկողության տակ գտնվող տարածք, սակայն ադրբեջանական զինվորները վերադարձրել են միայն 3-ը:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի ուսումնասիրությունը վեր են հանել, որ Սյունիքի մարզի նշված բոլոր՝ Խնածախ, Խոզնավար, Արավուս, Վերիշեն, Ակներ գյուղերում էլ բնակիչների իրավունքները շարունակում են կոպիտ խախտված լինել, քանի որ արոտավայրերը, խոտհարքները, մյուս նշանակության հողատարածքներն օգտագործելու հնարավոր չէ առնվազն երկու պատճառով`
1) այդ տարածքներում ապօրինաբար ներկա են ադրբեջանական զինված ուժերի ծառայողներ.
2) այդ տարածքները գտնվում են ադրբեջանական զինված ուժերի ծառայողների ուղիղ նշանառության տակ:
Պաշտպանի աշխատակազմի, այդ թվում` Սյունիքի մարզային ստորաբաժանման ուսումնասիրությունները հաստատում են, որ Սյունիքի մարզի Գորիս համայնքի Վերիշեն և Ակներ գյուղերի բնակիչների իրավունքների խախտումները և լարվածությունը հատկապես սրվել են 2021թ. մայիսի 12-ից ադրբեջանական զինված ծառայողների` ՀՀ Սև լճի տարածք կեղծ քարտեզների վկայակոչմամբ ապօրինի ներխուժելուց հետո: ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի փաստահավաք աշխատանքները շարունակաբար հաստատում են, որ ՀՀ գյուղերի անմիջական հարևանությամբ ու համայնքների միջև ճանապարհներին ադրբեջանական զինված ծառայողների ակնհայտ ապօրինի ներկայությունը, նրանց բացահայտ հանցավոր արարքները լրջորեն վտանգել են ՀՀ սահմանային գյուղերի բնակիչների կյանքն ու առողջությունը, ամբողջությամբ խաթարել է նրանց բնականոն կյանքն ու հոգեկան անձեռնմխելիությունը:
Հարցն այն է, որ գյուղերի բնակիչների համար ներկայում առավել ևս հրատապ է այս հողատարածքները օգտագործելու անհրաժեշտությունը՝ պայմանավորված սեզոնային պահանջներով: Հակառակ դեպքում` այս վիճակը միայն խորանալու է սոցիալական խնդիրները: ՀՀ սահմանային բնակիչների նշված իրավունքները երաշխավորված են ՀՀ սահմանադրությամբ ու միջազգային պահանջներով:
Չի կարող պետության սահմաններին վերաբերող որևէ գործընթաց համարվել ընդունելի, եթե դրա արդյունքում խաթարվել են սահմանային բնակիչների բնականոն կյանքը, կոպտորեն խախտվել ու շարունակում են խախտված կամ լրջորեն վտանգված մնալ նրանց իրավունքները: Սրանք միջազգային բացարձակ պահանջներ են, որոնք ամրագրված են ԵԱՀԿ, ՄԱԿ-ի և այլ միջազգային կառույցների փաստաթղթերում (ուղեցույցեր, պայմանագրեր և այլն):
Ադրբեջանական զինվորականներ, դրոշներ ու ցուցանակներ ՀՀ գյուղերի անմիջական հարևանությամբ ու համայնքներն իրար միավորող ճանապարհներին լինել չեն կարող: Միջազգային որևէ գործընթացի տեսանկյունից նկարագրված վիճակն ընդունելի չէ և չի էլ կարող լինել:

194679213_1708796602641130_406926666399736774_n
Защитник прав человека Армении Арман Татоян выступил с заявлением о преступных действиях азербайджанских военнослужащих в отношении жителей приграничных общин Сюникской области.
«Это заявление относится к сигналам, адресованным Защитнику прав человека из сел Хнацах, Хознавар, Аравус, Веришен, Акнер Сюникской области, касающимся того, что права приграничных жителей грубо нарушаются или находятся под серьезной угрозой вследствие незаконного присутствия азербайджанских военнослужащих.
В частности, по данным 23 мая 2021 года азербайджанские военные вывезли с территории Республики Армения 42 крупных рогатых животных сельских пастухов. Затем в результате переговоров с ними, с командиром 1-го армейского корпуса Минобороны Республики Армения, с российскими военными, с главой Тегской общины, с главой администрации села Аравус, 37  животных были возвращены. Об этом сообщалось и в СМИ.
В связи с инцидентом Защитник прав человека выяснил, что на территории села Аравус общины Тег Республики Армения 23 мая около 10-11 часов утра появилось несколько азербайджанских военнослужащих. Ударили и сбросили с лошади одного из пастухов, у которого похитили и его мобильный телефон.
Затем в адрес другого 65-летнего пастуха были озвучены ругательства сексуального характера. Азербайджанцы потребовали, чтобы на этом пастбище больше никто не пас скот. Пастух заявил, что эти пастбища принадлежат селу Аравус, находятся на территории Республики Армения, и они будут продолжать пасти здесь своих животных.
В ответ азербайджанские военнослужащие угрожали пастухам оружием, один из них схватил 65-летнего пастуха из Аравуса за уши и попытался ударить его по голове. После этого они забрали с собой 42 головы крупного рогатого скота, 2 лошадей, мобильный телефон одного из пастухов и уехали.
В офисе Защитника прав человека выяснили, что, как уже говорилось выше, из 42 были возвращены лишь 37, 2 лошади, телефон и 5 быков не были возвращены.
Помимо вышеупомянутого инцидента, 30 мая около 15 часов азербайджанские солдаты забросали камнями пастуха села Аравус, который пас своих животных на пастбище, принадлежащем селе. Они угрожали и другим жителям села, говоря по-азербайджански и по-русски.
Указанная информация была проверена и подтверждена в частных беседах с жителями Аравуса, а также с органами местного самоуправления.
В связи с инцидентом в Аравусе Офис Защитника прав человека выяснил, что вооруженные силы Азербайджана незаконно оккупировали 64 гектара пастбищ и лугов в Армении. Именно поэтому права приграничных жителей Республики Армения, жителей Аравуса, были грубо нарушены, поскольку они больше не могут пользоваться этими пастбищами и лугами. Необходимость использования этих земель особенно актуальна для сельчан в связи с сезонными работами.
30 мая Защитнику прав человека сообщили, что пастух села Хнацах в общине Тех, пасший скот на пастбище, принадлежащем селу, подвергся угрозам со стороны азербайджанских солдат, находящихся на расстоянии около 50 метров. Они требовали, чтобы животные не паслись на этом пастбище.
Кроме того, поступил еще один сигнал, что 29 мая 5 лошадей перешли на контролируемую Азербайджаном территорию в Хнацахе, но азербайджанские солдаты вернули только 3.
Расследование Защитника прав человека показало, что права жителей сел Хнацах, Хознавар, Аравус, Веришен, Акнер Сюникской области продолжают грубо нарушаться, так как использование пастбищ, лугов и других земель невозможно, по крайней мере, по двум причинам:
1) Военнослужащие Вооруженных сил Азербайджана незаконно находятся на этих территориях;
2) Эти территории находятся под прямым обстрелом Вооруженных сил Азербайджана.
Расследования Офиса Защитника, в том числе и Сюникского регионального подразделения ЗПЧ, подтверждают, что напряженность и нарушения прав жителей сел Веришен и Акнер Горисской общины Сюникской области, особенно увеличились в 2021 году. Вооруженные силы Азербайджана с 12 мая 2021 года, ссылаясь на фальшивые карты, незаконно вторглись на территорию Республики Армения в районе озера Сев Лич.
Работа Защитника прав человека по сбору фактов постоянно подтверждает, что очевидное незаконное присутствие азербайджанских вооруженных военнослужащих в непосредственной близости от сел Республики Армения, их нескрываемые преступные действия серьезно угрожают жизни и здоровью жителей приграничных сел, полностью нарушают их нормальную жизнь и психическую неприкосновенность.
Дело в том, что необходимость использования этих земель для сельчан особенно актуальна в связи с сезонными работами. В противном случае эта ситуация усугубит социальные проблемы.
Указанные права жителей приграничных общин Республики Армения гарантированы Конституцией Республики Армения и международными требованиями.
Никакой процесс, связанный с границами государства, не может считаться приемлемым, если в результате нарушена нормальная жизнь приграничных жителей, их права грубо нарушены и продолжают нарушаться или находятся под серьезной угрозой.
Это безоговорочные международные требования, закрепленные в документах ОБСЕ, ООН и других международных организаций (руководящих принципах, договорах и др.).
Азербайджанских солдат, флагов и знаков в непосредственной близости от сел Республики Армения и на дорогах, соединяющих общины, быть не может. Описанная ситуация неприемлема и не может быть с точки зрения любого международного процесса.
Для восстановления нарушенных прав людей и защиты от опасности их нарушений создание зоны безопасности является абсолютной необходимостью».