«Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագիրը մեկնարկել է
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը, «Ջինիշյան» հիշատակի հիմնադրամի հովանավարությամբ, 2021 թվականի սեպտեմբերի 26-ից հոկտեմբերի 9-ը Հայաստանում կիրականացնի «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպաններ» ծրագիրը։ Այս մասին տեղեկացնում են սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակից։
Այն կազմակերպվում է առաջին անգամ և նպատակ ունի աջակցել սփյուռքի այն երիտասարդներին, ովքեր ներգրավված են Հայաստան-սփյուռք հարաբերությունների ամրապնդման գործընթացներում և աշխատանքներ են տանում համայնքային կյանքի ակտիվացման, հայկական շահերի պաշտպանության ուղղությամբ, ինչպես նաև ձևավորել հայ երիտասարդների դինամիկ ցանց, որը կունենա աշխարհի տարբեր համայնքներից սփյուռքահայ երիտասարդների ընդլայնված ներկայացվածություն։
Ծրագրի դիմորդները կարող են լինել 22-35 տարեկան սփյուռքահայ այն երիտասարդները, ովքեր առնվազն 5 տարի բնակվում են սփյուռքում, սփյուռքի հայկական համայնքների ակտիվ և ներկայացուցչական անդամներ են, տիրապետում են հայերենին, ցանկություն ունեն ներդրում ունենալու Հայաստանի շահերն առաջ տանելու, ինչպես նաև Հայաստան-սփյուռք հարաբերություններն ամրապնդելու գործում, ունեն մեդիա կոնտենտ գրելու փորձառություն (ցանկալի է)։
Ծրագիրն ունի տեսական և գործնական բնույթ, ինչպես նաև նախատեսվում են տարաբնույթ այցեր և հանդիպումներ:  Ծրագրի ավարտին կկազմակերպվի Երիտասարդական ֆորում, որի ընթացքում կպատրաստվի երիտասարդական  քաղաքականության փաստաթուղթ՝ սփյուռքի համայնքների և հայրենիքի միջև կայուն համագործակցություն ձևավորելու համար:
Հայտադիմումները կընդունվեն 2021 թ. հունիսի 1-25-ը` մինչև ժ.00:00-ն (Երևանի ժամանակով): Հայտը լրացնելու և ավելի մանրամասն տեղեկատվության համար այցելեք հղմամբ՝ http://diaspora.gov.am/hy/programs/19/Diaspora-Youth-Ambassador:

Стартовала программа «Молодой посол диаспоры»
Аппарат Главного уполномоченного по делам диаспоры Республики Армения при поддержке фонда памяти «Джинишян» с 26 сентября по 9 октября 2021 года реализует программу «Молодой посол диаспоры».
Программа будет организована впервые и направлена на поддержку молодых армян диаспоры, вовлеченных в процесс укрепления отношений Армения-Диаспора, которые работают над активизацией общественной жизни, защитой интересов Армении, и на создание динамичной сети армянской молодежи диаспоры, где будет расширенное представительство молодых армян из различных общин мира.
Программа носит теоретический и практический характер, включая визиты и встречи.
По окончании двухнедельного тренинга в Армении молодые люди примут участие в Молодежном форуме, в ходе которого они совместно разработают документ о молодежной политике, чтобы создать стабильную основу для сотрудничества между общинами Диаспоры и родиной.
Программа рассчитана на один год. Участники пробудут в Армении две недели. Остальной период времени предназначен для проведения в странах их проживания таких мероприятий, как издание медиа- контентов об Армении в местных и международных СМИ, проведение общинных собраний, с ознакомлением процедурой репатриации, программ Офиса и т. д.
В программе могут принять участие молодые армяне в возрасте от 22 до 35 лет, которые проживают в диаспоре не менее 5 лет, являются активными и представительными членами армянских общин, владеют армянским языком, хотят способствовать продвижению интересов Армении, а также укреплению отношений Армения-Диаспора, имеют опыт создания медиа-контента (желательно).