194267849_837984606836385_1171626410955263458_n
2021թ. հունիսի 20-ին կայանալիք ՀՀ Ազգային ժողովի արտահերթ ընտրությունների ընթացքում հնարավոր ընտրական իրավախախտումների վերաբերյալ տեղեկատվության ստացման, այդ նպատակով հանրության հետ անմիջական հաղորդակցություն ապահովելու, ինչպես նաև ընտրական գործընթացում ներգրավված սուբյեկտների կողմից ընտական հանցավոր իրավախախտումների վերաբերյալ ահազանգերին, բարձրացված հրատապ խնդիրներին օպերատիվ արձագանքելու նկատառումներով ՀՀ գլխավոր դատախազությունում գործարկվել է թեժ գիծ՝ (010) 511 - 999 հեռախոսահամարի ներքո:
Ինչպես ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացնում է գլխավոր դատախազի խորհրդական Գոռ Աբրահամյանը, թեժ գիծը կգործի մինչև հունիսի 20-ը ներառյալ՝ աշխատանքային օրերին ժամը 09:00-ից 20:00-ն, իսկ քվեարկության օրը՝ շուրջօրյա ռեժիմով:
«Հորդորում ենք ՀՀ քաղաքացիներին, ինչպես նաև ընտրական գործընթացում ներգրավված բոլոր շրջանակներին՝ ընտրական հանցագործությունների վերաբերյալ որոշակի, առարկայական տվյալներ ունենալու դեպքում դրանք փոխանցել ՀՀ գլխավոր դատախազություն՝ գործարկված թեժ գծի միջոցով: Տեղեկատվություն տրամադրող անձանց իրավունքների պաշտպանությունը երաշխավորվում է»,– ասվում է դատախազության տարածած հաղորդագրությունում:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի հրամանով ՀՀ գլխավոր դատախազությունում ստեղծվել է աշխատանքային խումբ՝ 2021թ. հունիսի 20-ին նշանակված ՀՀ Ազգային ժողովի արտահերթ ընտրությունների նախապատրաստման և անցկացման ընթացքում հնարավոր ընտրական հանցագործությունների վերաբերյալ հրապարակումները, քաղաքացիների հաղորդումները և ահազանգերը գրանցելու և հաշվառելու, հաղորդումների քննարկման և դրանց հիման վրա նախապատրաստվող նյութերի ու հարուցված քրեական գործերի նախաքննության նկատմամբ դատախազական հսկողության արդյունավետությունը բարձրացնելու նպատակով:

В преддверии выборов в прокуратуре задействована горячая линия
Поддержи А1+!Для предоставления информации о возможных избирательных правонарушениях в ходе внеочередных выборов в Национальное собрание Республики Армения, предстоящих 20 июня 2021г., обеспечением с этой целью прямого сообщения с общественностью, а также оперативного реагирования на экстренные вопросы относительно избирательных правонарушений со стороны субъектов, вовлеченных в избирательный процесс, в Генпрокуратуре задействована горячая линия с номером телефона (010) 511-999. Об этом сообщили в Генпрокуратуре Армении.
Горячая линия будет действовать до 20 июня включительно, в рабочие дни с 09:00 до 20:00, а в день голосования - в круглосуточном режиме.
«Призываем граждан Армении, а также всех вовлеченных в избирательный процесс кругов при наличии определенных, предметных данных об избирательных правонарушениях передавать сведение о них в Генеральную прокуратуру Армении посредством запущенной горячей линии.
Защита прав лиц, предоставляющих информацию, гарантируется.
Напомним, что согласно приказу генерального прокурора Армении Артура Давтяна в Генпрокуратуре Армении создана рабочая группа для регистрации и учета сообщений, обсуждения сообщений и повышения эффективности прокурорского контроля над публикациями о возможных избирательных правонарушениях в ходе подготовки и проведения внеочередных выборов в Национальное Собрание, назначенных на 20 июня 2021 года», - говорится в сообщении генпрокуратуры.