Պատրաստ ենք ներգրավել միջազգային հետաքննություն՝ Վերին Շորժայի միջադեպի հանգամանքները պարզելու նպատակով. ՀՀ ԱԳՆ
Մայիսի 25-ին ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի Վերին Շորժայի հատվածում Ադրբեջանի զորամիավորումների կողմից արձակված կրակահերթերից մահացու հրազենային վիրավորում է ստացել ՀՀ զինծառայող, կրտսեր սերժանտ Գևորգ Խուրշուդյանը:
Խստորեն դատապարտում ենք Ադրբեջանի կողմից ՄԱԿ անդամ պետության՝ Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ իրականացված բացահայտ զինված  ոտնձգությունը, ինչը միջազգային իրավունքի նորմերի խախտում է:
Հակառակ միջազգային հանրության կոչերի՝ Ադրբեջանը հրաժարվում է դուրս բերել իր զինված ուժերը Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից՝ էլ ավելի սրելով իրադրությունը և խաթարելով տարածաշրջանային անվտանգությունն ու կայունությունը: Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածքում ռազմական գործողությունների իրականացումը իրավունք է տալիս Հայաստանի Հանրապետությանը ձեռնարկելու անհրաժեշտ և համարժեք քայլեր՝ իր ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը պաշտպանելու, բնակչության անվտանգությունն ապահովելու համար:
Հատկանշական է, որ Ադրբեջանը փորձում է քողարկել Հայաստանի տարածքում իր այս ապօրինի ռազմական գործողությունները կեղծ տեղեկատվության շրջանառմամբ: Հայկական կողմը պատրաստ է ներգրավել միջազգային հետաքննություն՝ տվյալ մահաբեր միջադեպի բոլոր հանգամանքները պարզելու նպատակով:

Мы готовы привлечь международное расследование для выяснения обстоятельств инцидента в Верхней Шорже: МИД Армении
Министерство иностранных дел Республики Армения выступило с заявлением по случаю гибели военнослужащего Вооруженных сил Армении в районе Верин (Верхняя) Шоржа Гегаркуникской области Республики Армения, отметив, что Азербайджан пытается прикрыть незаконные боевые действия в Армении путем распространения ложной информации. МИД отмечает, что армянская сторона готова привлечь международное расследование для выяснения всех обстоятельств смертельного инцидента. В заявлении говорится:
«25 мая военнослужащий Вооруженных сил Армении младший сержант Геворг Хуршудян получил смертельное огнестрельное ранение в результате выстрелов азербайджанских воинских частей на участке Верин (Верхняя) Шоржа Гегаркуникской области Республики Армения.
Министерство иностранных дел Республики Армения решительно осуждает открытое вооруженное вторжение Азербайджана на суверенную территорию Армении - государства-члена ООН, посчитав это нарушением норм международного права.
Вопреки призывам международного сообщества, Азербайджан отказывается вывести свои вооруженные силы с суверенной территории Армении, что еще больше усугубляет ситуацию и подрывает региональную безопасность и стабильность. Ведение Азербайджаном военных действий на суверенной территории Армении дает Республике Армения право принимать необходимые и адекватные меры для защиты своего суверенитета и территориальной целостности и обеспечения безопасности населения.
Примечательно, что Азербайджан пытается прикрыть свои незаконные военные операции в Армении распространением ложной информации. Армянская сторона готова начать международное расследование, чтобы выяснить все обстоятельства инцидента со смертельным исходом».