ՀՀ ոստիկանության և ռազմական ոստիկանության ուժերին հրահանգված է բացառել քաղաքացիական անձանց մուտքը տարածքներ․ ՊՆ
ՊՆ Հայտարարություն
Վերջին օրերին արձանագրվում են դեպքեր, երբ անհատ քաղաքացիներ, տարբեր պաշտոնյաներ ու ԶԼՄ ներկայացուցիչներ փորձում են մուտք գործել Սյունիքի և Գեղարքունիքի սահմանային այն հատվածներ, որոնց ուղղությամբ տեղի են ունեցել ադրբեջանական զինված ուժերի սադրանքները։ Անվտանգության նկատառումներից ելնելով՝ համոզիչ կերպով կոչ ենք անում ձեռնպահ մնալ ուղևորություններից հիշյալ տարածքներ, որտեղ, ՀՀ ԶՈՒ կողմից շուրջօրյա ռեժիմով իրականացվում է մարտական ծառայություն։
Ինչպես ավելի վաղ հայտարարվել է, ստեղծված իրադրության խաղաղ հանգուցալուծման բացակայության  դեպքում ՀՀ զինված ուժերն իրավունք են վերապահում խնդիրը լուծել ցանկացած, այդ թվում նաև ուժային տարբերակով։ Այս պարագայում քաղաքացիական անձանց ներկայությունը կարող է միայն խանգարել հայկական ստորաբաժանումներին՝ լիարժեք կատարել իրենց առջև խնդիրները։
Տեղում ծառայություն իրականացնող ՀՀ ոստիկանության և ՀՀ ՊՆ ռազմական ոստիկանության ուժերին հրահանգված է բացառել քաղաքացիական անձանց մուտքը հիշյալ տարածքներ։
Կոչ ենք անում ըմբռնումով մոտենալ այս սահմանափակումներին և անհարկի խնդիրներ չառաջացնել զինված ուժերի համ

Силам полиции и военной полиции РА дано указание исключить проникновение гражданских лиц в указанные места: МО
Министерство обороны Республики Армения распространило заявление, в котором отмечалось, что в последние дни имели место случаи, когда отдельные лица, различные официальные лица и представители СМИ пытались проникнуть в те приграничные районы Сюника и Гегаркуника, где имели место провокации вооруженных сил Азербайджана.
«В последние дни фиксируется много случаев, когда отдельные лица, различные официальные лица и представители СМИ пытаются проникнуть в приграничные районы Сюника и Гегаркуника, где имели место провокации вооруженных сил Азербайджана. В целях безопасности настоятельно рекомендуем воздержаться от поездок в вышеупомянутые районы, где Вооруженные силы Республики Армения несут круглосуточную боевую службу.
Как сообщалось ранее, при отсутствии мирного урегулирования ситуации Вооруженные силы Республики Армения оставляют за собой право решить вопрос любыми способами, в том числе силовыми. В этом случае присутствие гражданских лиц может только помешать армянским частям полностью выполнять свои задачи.
Проводящим на месте дежурство силам полиции и военной полиции РА дано указание исключить проникновение гражданских лиц в указанные места.
Мы призываем подходить к этим ограничениям с пониманием и не создавать лишних проблем для Вооруженных сил».