Արսեն Ղազարյանը ՀՀ-ում ՌԴ առևտրային ներկայացուցչի հետ քննարկել է տնտեսական հարաբերությունների խորացման hնարավորությունները
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀայ-ռուսական տնտեսական հարաբերությունների հետագա խորացման hնարավորություններն ու ուղղությունները քննարկվեցին Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության նախագահ Արսեն Ղազարյանի և ՀՀ-ում Ռուսաստանի Դաշնության առևտրային ներկայացուցիչ Աննա Դոնչենկոյի՝ մայիսի 17-ին ՀԱԳՄ գրասենյակում կայացած հանդիպման ժամանակ:
Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միությունը տեղեկացնում է, որ Աննա Դոնչենկոն հանգամանալի ներկայացրեց ՌԴ արդյունաբերության և առևտրի նախարարության ներքո գործող, աշխարհի շատ երկրներում իր գրասենյակներն ունեցող կառույցի գործունեությունը, որդեգրած տնտեսական քաղաքականությունը, առաջնահերթային ոլորտները։
Խնդիր է դրված խթանել Ռուսաստանից արտահանվող ապրանքների ծավալների մեծացումը, ներկրվող տեսականու ընդլայնումը, երկկողմ ներդրումները։ Ներկայացուցչությունն այս առումով իր ուսումնասիրություններն է արել հայաստանյան շուկայում և առանձնացրել տնտեսական կապերի այն առաջնահերթություններն ու ուղղությունները, որոնք առավել հեռանկարային են ներկա փուլում։
ՌԴ ներկայացուցիչը մասնավորապես ընդգծեց էներգետիկայի, քիմիական արդյունաբերության, մետալուրգիայի, գյուղատնտեսության, դեղագործության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտները, որոնք փոխադարձ հետաքրքիր ներդրումային բնագավառներ են։ Կառույցն անմասն չի մնում նաև մշակութային և հումանիտար համատեղ ծրագրերին աջակցությունից։
Բարձր գնահատելով հայ-ռուսական տնտեսական առկա կապերը՝ ՀԱԳՄ նախագահ Արսեն Ղազարյանը կարևորեց դրանց հետագա խորացումն ինչպես երկկողմ ձևաչափում, այնպես էլ Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակներում։ Հատկապես վերջինում խորացող ինտեգրացիոն գործընթացների արդյունքում էապես մեծացել են փոխադարձ ապրանքաշրջանառության ծավալները։
Նա ընդգծեց ուղղակի ներդրումերի ընդլայնան անհրաժեշտությունը, համատեղ արդյունաբերական և վերամշակող ձեռնարկությունների հիմնումը, ինչը հնարավորություն կտա դուրս գալու նաև երրորդ երկրների, մասնավորապես՝ եվրոպական և իրանական շուկաներ։ Արսեն Ղազարյանի խոսքով՝ համագործակցության լայն դաշտ կա գյուղատնտեսության, հանքարդյունաբերության, ՏՏ, զբոսաշրջության, բազմաթիվ այլ ոլորտներում։ Նա կարևորորեց տարածաշրջանների, ինչպես նաև մասնավոր ձեռներեցների միջև անմիջական տնտեսական փոխգործակցության ընդլայնման անհրաժեշտությունը։ «Ռուսաստանը եղել և մնում է մեր առաջնահերթ տնտեսական գործընկերներից մեկը»,-նշեց ՀԱԳՄ նախագահը։
Աննա Դոնչենկոն Արսեն Ղազարյանին փոխանցեց ՌԴ արդյունաբերության և առևտրի նախարար Դենիս Մանտուրովի հրավերը՝ հուլիսի 6-9-ը մասնակցելու Եկատերինբուրգում կայանալիք Միջազգային արդյունաբերական ցուցահանդեսին։ Կողմերը պայմանավորվեցին նման հանդիպումները դարձնել պարբերական։

Арсен Казарян обсудил с торговым представителем России в Армении возможности углубления экономических отношений
Возможности и направления дальнейшего углубления армяно-российских экономических отношений обсуждались 17 мая в ходе встречи председателя Союза промышленников и предпринимателей Армении Арсена Казаряна и торгового представителя Российской Федерации в Армении Анны Донченко в офисе СППА. Союз промышленников и предпринимателей Армении сообщает, что Анна Донченко подробно представила деятельность структуры, действующей при Министерстве промышленности и торговли Российской Федерации, имеющей представительства во многих странах, ее экономическую политику и приоритетные сферы. Задача - стимулировать увеличение объемов экспорта товаров из России, расширение ассортимента импорта, двусторонние инвестиции. В связи с этим представительство провело исследования рынка Армении, выделило приоритеты и направления экономических отношений, которые на данном этапе являются наиболее перспективными. Представитель России особо выделила сферы энергетики, химической промышленности, металлургии, сельского хозяйства, фармацевтики, информационных технологий, которые являются взаимно интересными сферами инвестирования. Структура не остается равнодушной и к поддержке совместных культурно-гуманитарных программ.
Высоко оценив существующие армяно-российские экономические связи, председатель СППА Арсен Казарян подчеркнул важность их дальнейшего углубления как в двустороннем формате, так и в рамках Евразийского экономического союза. Особенно в результате углубления интеграционных процессов в последнем существенно увеличились объемы взаимного товарооборота. Он подчеркнул необходимость расширения прямых инвестиций, создания совместных промышленных и перерабатывающих предприятий, что позволит выйти на третьи страны, в частности, на европейско-иранские рынки. По словам Арсена Казаряна, существует широкое поле для сотрудничества в сфере сельского хозяйства, горнодобывающей промышленности, информационных технологий, туризма и многих других сферах. Он подчеркнул необходимость расширения прямого экономического сотрудничества между регионами и частными предпринимателями. «Россия была и остается одним из наших приоритетных экономических партнеров», - сказал президент СППА.
Анна Донченко передала Арсену Казаряну приглашение министра торговли и промышленности РФ Дениса Мантурова принять участие в Международной промышленной выставке, которая пройдет в Екатеринбурге 6-9 июля. Стороны договорились сделать такие встречи регулярными.