186193427_855491095050097_35108291642657378_n
ՀՀ ինքնիշխան տարածքում ադրբեջանական զինվորականների հանցավոր ներկայությունը կոպտորեն խախտում է ՀՀ սահմանային բնակիչների իրավունքները․ ՄԻՊ
Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանն ու աշխատակազմի ներկայացուցիչներն այսօր վաղ առավոտից իրականացվել են փաստահավաք աշխատանքներ Սյունիքի մարզում` կապված Սև լճի ուղղությամբ ադրբեջանական զինվորականների անօրինական, բացարձակ իրավական հիմք չունեցող ներկայության հետ:
Այցն իրականացվել է Գորիս համայանքի ղեկավարի ուղեկցությամբ, այցի ընթացքում տեղի են ունեցել քննարկումներ քաղաքացիական բնակիչների և զինվորականների հետ:
Սև լճի հարակից տարածքում Մարդու իրավունքների պաշտպանը ծանոթացել է ստեղծված իրավիճակին: Պարզվել է, որ ադրբեջանական զինված անձինք, վկայակոչելով ինչ-որ բացահայտ կեղծ քարտեզ, խախտել են Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը և անօրինական առաջխաղացում ունեցել դեպի ՀՀ սահմաններից ներս, մասնավորապես՝ Սև լճի տարածք ու այդ տարածքից դեպի քաղաքացիական բնակավայրեր: Ադրբեջանական զինվորականների այդ արարքը կոպտորեն խախտում է ՀՀ սահմանային բնակիչների իրավունքները, ունի մարդկանց ահաբեկելու նպատակ: Առաջին օրը` մայիսի 12-ին նրանք արդեն իսկ զենքի ցուցադրումով սպառնացել են Վերիշենի հովիվին:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը հատուկ արձանագրում է, որ ադրբեջանական զինվորականների ներկայությունը կոպտորեն խախտում է մարդու իրավունքների միջազգային պահանջները և զրկում է ՀՀ քաղաքացիներին իրենց ընտանիքների եկամտի միակ աղբյուր անասնապահությամբ զբաղվելու, արոտավայրերն օգտագործելու հնարավորությունից, իրական վտանգ է ստեղծում համայնքների բնակիչների համար ոռոգման ու խմելու ջրի հասանելիության, նրանց կյանքի ու անվտանգության համար:
Ադրբեջանական զինված ուժերի նշված անօրինական արարքը ևս մեկ անգամ ապացուցում է անվտանգության գոտի ստեղծելու Մարդու իրավունքների պաշտպանի առաջարկի բացարձակ անհրաժեշտությունը, ինչը հնարավորություն կտա երաշխավորել ՀՀ սահմանային բնակիչների իրավունքներն ու խաղաղ կյանքը, մարդկանց ֆիզիկական ու հոգեկան անձեռնմխելիությունը:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը զրուցել է տեղում հերոսական և անձնուրաց ծառայություն իրականացնող սպաների ու զինվորերի հետ, քննարկել նրանց ծառայության հետ կապված հարցեր:
Այցի արդյունքները կամփոփվեն և կձեռնարկվեն ՀՀ սահմանային բնակիչների իրավունքների պաշտպանությանն ուղղված քայլեր:

186193427_855491095050097_35108291642657378_n
Присутствие азербайджанских военных на суверенной территории Армении - грубое нарушение прав человека: Омбудсмен
Защитник прав человека Республики Армения Арман Татоян и представители Офиса ЗПЧ в связи с незаконным пребыванием азербайджанских военных на территории Сюникской области ранним утром провели ознакомительную работу.
Визит прошел в сопровождении главы общины Гориса, в ходе визита были проведены обсуждения с гражданскими лицами и военными.
Защитник прав человека ознакомился с ситуацией в районе озера Сев Лич. Выяснилось, что вооруженные силы Азербайджана, ссылаясь на какую-то заведомо фальшивую карту, нарушили территориальную целостность Армении, незаконно продвинулись внутрь границ Армении, в частности, на территорию Сюникской области и  приблизились к населенным пунктам. Этот акт азербайджанских военных грубо нарушает права жителей приграничных населенных пунктов Республики Армения и направлен на запугивание людей. В первый же день, 12 мая, они угрожали оружием пастуху из села Веришен.
Омбудсмен Армении особо констатирует, что присутствие азербайджанских военных грубо нарушает международные требования прав человека и лишает граждан Армении возможности использовать пастбища, заниматься животноводством, единственным источником дохода их семей, для жителей общин создает реальную угрозу для доступа к оросительной и к питьевой воде и угрозу их жизни и безопасности.
Указанное незаконное действие азербайджанских вооруженных сил еще раз доказывает абсолютную необходимость предложения Омбудсмена о создании зоны безопасности, что даст возможность гарантировать права и мирную жизнь жителей приграничных населенных пунктов Республики Армения, физическую и психическую неприкосновенность людей.
Защитник прав человека беседовал с офицерами и солдатами, осуществляющими на месте героическую и самоотверженную службу, обсудил вопросы, связанные с их службой.
Итоги визита будут подведены и будут предприняты шаги по защите прав жителей приграничных населенных пунктов Республики Армения”, - говорится в сообщении ЗПЧ.