Արտակ Ապիտոնյանը անդրադարձել է գերիների և պատանդի կարգավիճակում հայտնված անձանց անվտանգ հայրենադարձման հարցին
Մայիսի 11-ին ԱԳ նախարարի տեղակալ Արտակ Ապիտոնյանն ընդունեց Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովի (ՖԽՎ) պատվիրակությանը՝ ՖԽՎ Եվրոպայի տարածաշրջանի առաքելության ղեկավար Ժան-Շառլ Լուպերտոյի գլխավորությամբ։
ԱԳ նախարարի տեղակալը ողջունեց պատվիրակության անդամներին՝ շնորհակալություն հայտնելով Հայաստան այցելելու նախաձեռնության, ինչպես նաև՝ Հայաստանի համար դժվարին ժամանակահատվածում աջակցելու պատրաստակամության համար։
Հանդիպման ընթացքում Արտակ Ապիտոնյանը համապարփակ կերպով ներկայացրեց Հայաստանի և Արցախի դեմ ադրբեջանա-թուրքական դաշինքի կողմից սանձազերծված պատերազմի հետևանքով ստեղծված հումանիտար ճգնաժամը և անդրադարձավ հրատապ լուծում պահանջող մի շարք հարցերի, մասնավորապես՝ գերիների և պատանդի կարգավիճակում հայտնված անձանց անվտանգ հայրենադարձմանը, ԼՂ համակարտության գոտում պատմամշակութային և կրոնական ժառանգության պաշտպանության անհրաժեշտությանը, Արցախում հումանիտար աջակցության հասանելիության ապահովմանը։
Զրուցակիցներն անդրադարձ կատարեցին նաև Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովում Հայաստանի նախագահության շրջանակներում իրականացվող ծրագրերին:

Артак Апитонян затронул вопрос безопасной репатриации лиц, оказавшихся в статусе пленных и заложников
Поддержи А1+!Заместитель министра иностранных дел Армении Артак Апитонян 11 мая принял делегацию во главе с руководителем Европейской миссии Парламентской ассамблеи Франкофонии Жан-Шарлем Луперто.
Заместитель министра иностранных дел поприветствовал членов делегации, поблагодарив их за инициативу посетить Армению, а также за их готовность поддержать Армению в трудный для нее период.
В ходе встречи Артак Апитонян всесторонне представил гуманитарный кризис, сложившийся в результате войны, развязанной азербайджано-турецким альянсом против Арцаха и Армении, затронул ряд актуальных вопросов, в частности, безопасная репатриация удерживаемых лиц, необходимость защиты исторического, культурного и религиозного наследия в зоне нагорно-карабахского конфликта и обеспечение доступа гуманитарной помощи в Арцахе.
Собеседники коснулись также программ, реализуемых в рамках председательства Армении на саммите Франкофонии.